Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

Olympiáda? Hlásí se i Hradec a Krkonoše

20 2007
Hradec Králové - Olympiáda, o jejíž pořádání v roce 2016 nebo 2020 usiluje pražská radnice, by mohla částečně probíhat i v Hradci Králové, kde by se mohlo soutěžit v halových sportech či ve fotbale, nebo v Krkonoších, kde by mohly být závody horských kol. S vedením pražské radnice o tom chce jednat krajský hejtman Pavel Bradík.

Box, plavání nebo fotbal, to jsou sporty, pro které by Hradec Králové mohl poskytnout zázemí. Nejvyšší české hory mají vhodné terény zase pro horská kola.

S Královéhradeckým krajem se však zatím nepočítá, což chtějí politici změnit.

"S naším krajem přípravný výbor olympiády nepočítá. Myslím si, že to není rovný přístup a je třeba to změnit. Hovoří pro nás výborné dopravní spojení, to znamená dálnice i hradecké letiště, ale i prostor pro výstavbu sportovišť v Hradci Králové a samozřejmě Krkonoše. Olympiáda bude stát obrovské peníze a některá sportoviště v Hradci se stejně musí postavit nebo zrekonstruovat. Mohlo by se to udělat při jedné příležitosti a za výhodných podmínek," míní poslanec a předseda krajské organizace lidovců Jiří Hanuš, který včera jednal s krajským hejtmanem Pavlem Bradíkem.

Jihlava: Olympiáda je obrovská šance
Zdeněk TulisNa rozdíl od Královéhradeckého kraje si Jihlavu organizátoři ze společnosti Pražská olympijská za potenciální dějiště her vybrali.

Ve středu 21. března bude na stadionu FC Vysočina slavnostně předán olympijský dres se znakem Jihlavy jednomu z mladých fotbalistů, bude oficiálně deklarováno, že Jihlava má zájem hostit olympiádu.

"Možnost, že by se v Jihlavě odehrála fotbalová utkání jedné ze skupin olympijského turnaje v roce 2016, či 2020, je obrovskou šancí a nabídkou, která oceňuje, co se na Vysočině dělá pro fotbal," uvedl Zdeněk Tulis, šéf jihlavského fotbalového klubu.

"Jihlava má velkou šanci, aby byla vybrána, může díky tomu získat obrovské prostředky. Šlo by o vybudování parkovišť, komunikací, inženýrských sítí i o dostavbu stadionu," věří Tulis. "Uvědomme si, že olympiáda nemá do budoucna být megalomanií: její zařízení by měla po olympiádě co nejvíce dál sloužit občanům. Má to i to kouzlo, že peníze investované do stadionu by bylo možno z jiného rozpočtu dostat zpět. Pokud by se to podařilo, tak by to pro Jihlavu mělo podobný význam, jako kdyby na náměstí vytryskl pramen ropy."

"Domluvili jsme, že návrh na spolupořádání olympiády hejtman předloží zastupitelům a pokud s ním budou souhlasit, bude jednat s pražským primátorem Pavlem Bémem. Vznikne odborná pracovní skupina, která by posoudila možnosti kraje," sdělil Hanuš.

Hejtman Bradík přednese žádost na nejbližším zasedání krajského zastupitelstva. "Poté pošlu žádost na pražský magistrát, že máme zájem pořádat v našem kraji některé závody. Nechám na odbornících, které to budou, třeba závody horských kol by byly v Krkonoších ideální. Samozřejmě jde i o Hradec Králové. Čím víc sportů by u nás bylo, tím líp," řekl krajský hejtman Pavel Bradík.

V Hradci Králové by se mohlo soutěžit v několika sportech. Patrně nejatraktivnější by byl fotbal, ale mohlo by dojít i na box a na další soutěže.

"Pokud bude možnost k nám některou z olympijských disciplín umístit, budeme rádi. Souvisí s tím i možnost získání prostředků na zlepšení sportovišť. Zatím nás však nikdo neoslovil," uvedl tiskový mluvčí hradecké radnice Václav Svoboda.

"Dovedu si u nás představit olympijské soutěže v pozemním hokeji, boxu, vodním pólu či ve fotbale," řekl náměstek hradeckého primátora Martin Soukup.

Zápasy v boxu nyní probíhají v kongresovém centru Aldis, kde by se mohly konat i zápasy olympijského turnaje. Pro fotbal by byl vhodný zrekonstruovaný stadion v Malšovicích.

"Nový fotbalový stadion bude muset každopádně vyhovovat mezinárodním požadavkům. Také kongresové centrum Aldis by bylo do olympiády připraveno uspořádat olympijské klání v boxu. Již nyní je tam dobré zázemí a navíc se chystají úpravy budovy a výstavba nového hotelu v sousedství. Hřiště pro pozemní hokej budeme rovněž stavět tak jako tak," řekl náměstek hradeckého primátora Martin Soukup.

Kandidaturu na pořádání olympiády schválili pražští radní a nyní o ní budou jednat zastupitelé. "Bude o tom jednat i vláda, jejíž podpora bude nutná. Chceme, aby bylo hned od počátku jasné, že Královéhradecký kraj má zájem se na olympiádě podílet," uvedl Hanuš.

České olympiádě pomůžou Dvořák i Doktor
Praha (tom) - Olympiáda pro Českou republiku. Pod tímto sloganem se v březnu rozjela po celé zemi road show, která bude propagovat kandidaturu na hry v dalších městech, kde by olympionici mohli závodit.

Je jich celkem osm a každé z nich bude mít svého patrona, známou sportovní osobnost.

Minulý týden zavítala road show také do Olomouce, kde se stala patronkou olympijské kandidatury bývalá trojskokanka Šárka Kašpárková.
V pátek odstartovala show v Ostravě, která by měla v průběhu her hostit skupinu fotbalového i basketbalového turnaje. Na vítkovickém stadionu byl u zdejší road show i primátor Evžen Tošenovský. Patron Werner Lička, olympijský vítěz fotbalového turnaje z Moskvy 1980, vystřelil na branku a předal dres s logem Czech Teamu malému žáčkovi: potenciálnímu olympionikovi v roce 2016.

Českou olympiádu podpořila v Ostravě i Denisa Ščerbová, bronzová atletka z halového mistrovství Evropy. "V roce 2016 mi bude třicet let a ve třiceti letech vyhrál Roman Šebrle na hrách v Aténách. Ráda bych ho napodobila," říká mladá dálkařka a vícebojařka.
"Chceme za pomoci sportovních hvězd i za účasti hejtmanů krajů přiblížit olympiádu obyčejným lidem," tvrdí Karel Tejkal, který má na starosti komunikaci za vznikající společnost Praha olympijská.

Pikantní je patronství desetibojaře Tomáše Dvořáka nad Nymburkem, připravovaným dějištěm soutěží v moderním pětiboji.

"Tomáš právě v Nymburku strávil bezpočet hodin na soustředěních. Teď by tu měl předat dres pro olympiádu 2016 i svým dvěma dcerám," líčí Tejkal.

Patronství přislíbili také kanoista Martin Doktor (Račice) či fotbalový trenér Josef Mazura (Brno).

V Plzni by si měla na potenciální olympijské střelnici zatrénovat s některou z mladých nadějí i Kateřina Kůrková, medailistka z Atén 2004, jednání o patronství však teprve probíhají. Stejně tak s atletickou šampionkou z 80. let Jarmilou Kratochvílovou (Jihlava) a s jachtařkou Lenkou Šmídovou (Lipno).

Autoři:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze