Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Olympiáda je pro mě zakletá, tahle je moje poslední, říká Janda

Jakub Janda při svém skoku v olympijském závodě družstev na velkém můstku | foto:  Michal Sváček, MAFRA

23 2010
Whistler (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Se zlatými vlasy, ale černými myšlenkami odcházel od olympijských můstků v kanadském Whistleru skokan na lyžích Jakub Janda. Jako finišman se moc nepředvedl, český tým po jeho skocích v průběžném pořadí vždy klesl.

Soutěží družstev olympijský program skokanů na lyžích skončil. Janda, bývalý vítěz Světového poháru, obsadil čtrnácté místo na malém můstku, sedmnácté na velkém a v soutěži družstev přispěl ke konečné sedmé příčce.

"Jaká byla olympiáda? Je to tu pěkné, hezké prostředí, lidi fandí," pokusil se 31letý skokan uhnout sportovně zamýšlené otázce. Pak už pokračoval: "Nevím, za čím se mám ohlížet. Olympiáda je pro mě asi zakletý závod, a už s tím nic neudělám. Je po všem, byla to moje poslední olympiáda."

Na začátku své kariéry se Janda postavil na můstky v Salt Lake City v roce 2002 a obsadil 39. a 44. místo. To na turínské hry o čtyři roky později už přijel jako velký favorit. Vedl Světový pohár a prožíval životní sezonu, ale na druhou stranu na něj už také tvrdě dopadaly nekonečné rozepře lidí z jeho okolí. Byl jasným aspirantem na medaili, ale nic z toho nebylo.

"Žádná olympiáda nevyšla podle mých představ. Něco tu je špatně," říkal neurčitě.

Janda na ZOH

Salt Lake City 2002
39. na malém můstku
44. na velkém můstku
12. s družstvem


Turín 2006

13. na malém můstku
10. na velkém můstku
9. s družstvem


Vancouver 2010

14. na malém můstku
17. na velkém můstku
7. s družstvem


Kromě toho má Janda (narozen 27. 4. 1978) dvě medaile z MS 2005 v Oberstdorfu, je celkovým vítězem Světového poháru 2005-2006, vyhrál šest závodů SP a seriál Turné čtyř můstků v roce 2006.

Může to být atmosférou a příliš velkou pozorností, kterou olympiáda poutá? "Nevím, je to možné. Něco je špatně. Mrzí mě to, ale život jde dál a za pár let si už třeba na nějakou olympiádu ani nevzpomenu."

K Jandovi se loni vrátil slovinský trenér Vasja Bajc a skokanova výkonnost šla nahoru. Na vancouverské olympiádě to chtěl potvrdit, předvedl několik dobrých skoků, ale nepodával vyrovnané výkony a v obou individuálních závodech skončil ve druhé desítce.

Reparát nesložil ani v družstvech. Český tým byl dokonce v širší skupině aspirantů na medaile, ale nakonec skončil až sedmý. "Mysleli jsme si výš, konkurence je velká," mrzelo Jandu.

Jako nejzkušenější skákal na závěr českého kvarteta, ale úspěšný nebyl. V prvním kole se brzy odrazil, ve druhém měl smůlu na špatný vítr. "Závod jsme měli rozjetý na lepší umístění, ale bohužel to nevyšlo."

S mladými spolubojovníky Janda držel před závodem krok a neváhal následovat tým při hromadném barvení vlasů. Zlatou barvou chtěli skokani přivolat úspěch, nepřidal se jen Lukáš Hlava. "To já jsem se obarvil poctivě," usmál se nejstarší člen týmu. Plánoval si, že si nechá narůst delší vlasy, ale pro společnou legraci se obětoval. "Chtěl jsem si ještě naposledy v životě nechat narůst mikádko, ale už to asi nevyjde. Tohle radši rychle shodím," přiznal.

Sportovní budoucnost Janda momentálně neřeší. Svá slova o poslední olympiádě moc rozvádět nechtěl. "Soči je strašně daleko. Kdyby mi někdo před čtyřmi lety řekl, že budu tady, tak tomu taky nevěřím."

Důležitější jsou teď pro Jandu osobní plány. V květnu se jeho rodina rozroste, manželka čeká miminko. "Už víme, co to bude," přitakal. Víc ale nikomu neprozradí. "Už se těším, ale bude to trochu stres, manželka si stěžuje, že ještě nemáme nic nakoupeno. Jenže já jsem typ člověka, co kupuje všechno na poslední chvíli, takže v tom problém asi nebude."Najdete na iDNES.czmobilní verze