Olympiáda je světem krásných lidí. Ale v Pekingu žijí také ti normální

Mladý Číňan se usmívá, sehnal lístky na olmypiádu | foto: Reuters

8 2008
Peking (Od zvláštní zpravodajky MF DNES) - Olympijské kruhy spletené do jednoho velkého pod stropem haly připomínají, že i tady se odehrávají nejbombastičtější olympijské hry v dějinách. Trénuje se v příjemné, malé basketbalové arénce, mimo striktně krásný olympijský svět, v pekingské realitě aspoň trochu vzdálené nablyštěnému olympijskému parku.

Ano, také uvnitř a v těsné blízkosti haly jsou samí krásní mladí a usměvaví dobrovolníci, jejichž dokonalost vás zarazí, teprve když vykouknete ven z oploceného světa.

Před bezpečnostní kontrolou totiž potkáte i lidi s křivými zuby nebo šrámem na oku. Také dva chlapíky, co si v nevábném rohu kopou velkým badmintonovým míčkem a mají vytahaná tílka.

Kolem malých krámků s podobným sportovním zbožím korzuje cestou z posilovny kluk s vyhrnutým tričkem, které odhaluje, že na svalech teprve pracuje. Ovšem svou hruď mladík nosí hrdě. Nejsou tu ani fantastické okrasné květináče překypující pestrobarevnými květy, které zahlédnete poskládané třeba jako lego do tvaru stromku.

. Olympijský deník

Zvláštní zpravodajka MF DNES Barbora Žehanová píše z Pekingu

Ale basketbalistky, které právě tady trénují, do světa na druhé straně bezpečnostní kontroly ani nevstoupí. Nemusí. V plotu přímo u haly se otevře postranní brána, autobus vjede, nabere je a zase vyveze ven. Pokud tedy počet osazenstva odpovídá nahlášenému počtu.

Olympijský stroj šlape. Sportovci si pochvalují krásnou vesnici. "Zírám jako vejr," praví Miloslava Svobodová, olympijský basketbalový nováček.

Zábavy mají hráčky na výběr dost. Bazén. Společenské hry. Divadlo. Nebo hokej, při němž z jedné strany na druhou posunují puk na vzduchovém polštáři. "To je úplná bomba," říká Svobodová. "A ve středu jsme s holkama strávily den v obchodě. Něco neskutečného." Baví ji svět sportovních hvězd.

"Když jde snídat Papaloukas, valíme oči. Na všechny sportovce. Potkaly jsme Ginobiliho, holky viděly Kirilenka," vyjmenovává Svobodová basketbalové hvězdy. "A pak okukujeme ty, co vypadají slušně." Zkrátka muže, co přitahují ženský pohled. Vždyť olympijský svět je plný krásných lidí...Nejčtenější

Dvě Barbory. Zlaté české naděje pro olympijské Tokio či Paříž

Barbora Malíková si doběhla pro zlato na mládežnické olympiádě v Buenos Aires.

Vyrostou z nich hvězdy pro hry v Tokiu či Paříži? Češky Barbora Seemanová a Barbora Malíková zatím...

Další z rubriky

Plavec Jedlička: Takový masakr jsem nečekal

Jiří Jedlička

Tušil, že se v pekingském bazénu budou dít velké věci. Ale realita předčila jeho očekávání. Jiří...

Oštěpařka Špotáková bude do oblíbené restaurace chodit rok zdarma

Barbora Špotáková před restaurací U Pinkasů

Po období nicnedělání a mediálního kolotoče okolo své osoby se Barbora Špotáková vrátila do...

Robert Změlík dražbou dresu Špotákové zachraňoval čest desetibojařů

Robert Změlík při návštěvě Českého olympijského domu v Pekingu

Robert Změlík, úspěšný vydražitel dresu oštěpařky Barbory Špotákové, pořídil tento suvenýr pro...Najdete na iDNES.cz