Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Olympiáda mládeže měla propagovat čistý sport, jenže děti dopovaly i tam

Před zahájením olympiády mládeže v Singapuru | foto: AP

19 2010
Soutěžit se dá čestně a bez dopingu. Tuhle pěknou myšlenku chtěli předat mladým sportovcům šéfové Mezinárodního olympijského výboru na první olympiádě mládeže v Singapuru. Jenže testování ukázalo, že někteří už o dopingu vědí své.

Dva mladí zápasníci, ekvádorský Johnny Pilay a uzbecký Nurbek Hakulov, měli pozitivní test na diuretikum furosemid, napomáhající snížení váhy a vyrýsování svalů.

Mezinárodní olympijský výbor nyní oba dodatečně diskvalifikoval ze srpnových her a nařídil prošetřit, nakolik se na dopingu podíleli jejich trenéři a lékaři.

Je to paradox. Šéfové MOV chtěli v Singapuru olympijský "potěr" vyučovat, jak férově sportovat. A dva výtečníci jsou hned zralí na ředitelskou důtku.

"Hry měly mít z poloviny výchovný náboj," říká Michal Vabroušek, vedoucí českých veslařů. "K tomu měly sloužit přednášky, teambuildingy i stánek antidopingové agentury WADA s multimediální hrou, kam je může zavést doping. Ale na můj vkus byla trochu moc dětská."

Na hrách proběhlo 1 231 antidopingových testů, podle Vabrouška však pozitivní výsledky očekával málokdo. "Přece jen, šlo o 15 až 18leté sportovce. To, že byli testováni, jim spíš mělo ukázat, jak takové testy probíhají."

Dvěma zápasníkům ukázaly mnohem víc. Přesto není konstatování, že dopují už i "děti" a teenageři, zcela nové. "Že by mě to překvapilo, to ne," říká Jan Chlumský, šéf Antidopingového výboru ČR. "Někteří rodiče nebo trenéři neznají v tomto směru zábrany."

Hrůznou kapitolu na téma dětský doping psala od 70. let Německá demokratická republika. "Už mladistvé jsme zapojovali do dopingového systému sponzorovaného státem," píše ve své nové knize Thomas Köhler, bývalý viceprezident Východoněmeckého sportovního sdružení DTSB. "Většině z těch, kteří byli v programu, se podávaly zakázané prostředky." Šlo především o anabolický steroid turinabol, přezdívaný modrý steak.

Plavkyně Cornelie Enderová, čtyřnásobná olympijská vítězka z let 1972 a 1976, svědčila: "Anabolika jsem dostávala od svých 13 let." Její rovněž zlatá kolegyně Carola Nitschkeová líčila, jak jí od 13 let lékaři v NDR píchali mužský pohlavní hormon testosteron. V roce 1998 oficiálně vrátila medaile a požádala o vymazání svých rekordů.

Rodiče dětí často nebyli o aplikaci zakázaných prostředků vůbec informováni. Vedlejší efekty jako rakovina či neplodnost vyšly najevo až později.

Ovšem i v USA měli mládežníci zkušenosti s anaboliky. V rozsáhlé anonymní studii z roku 1997 přiznalo v USA 1,7 procenta žáků 8. tříd a 2,4 procenta studentů středních škol, že v životě už zkoušeli anabolické steroidy.

Aférou her v Sydney 2000 byl doping šestnáctileté rumunské gymnastky Andrey Raducanové, vítězky víceboje žen. Pseudoefedrin tehdy měla získat z léku nurofen, který jí podal lékař výpravy proti nachlazení. Byla diskvalifikována, ale nebyla distancována.

V Česku evidují za posledních 10 let 9 pozitivních vzorků u sportovců mladších 18 let. "Testujeme mládežníky na dorosteneckých mistrovstvích v plavání či atletice, ale celkový objem těchto vzorků dosahuje maximálně pět procent z naší roční činnosti," říká Chlumský.

Tři z těchto 9 vzorků byly pozitivní na marihuanu, dva na antiastmatika a další tři – v kulturistice, zápase a boxu – na diuretika. "I když v případě mladého kulturisty jsme zaznamenali i zvýšený testosteron. Ale v kulturistice je výskyt víc zakázaných látek v jednom vzorku běžný. Rekordmanem je muž, kterému jsme objevili v jednom vzorku moči 10 zakázaných látek."

Nejkřiklavějším českým případem dopingu mezi teenagery je sedmnáctiletý boxer, jemuž podával anabolické steroidy jeho otec!

"Pak se vyšetřují i rodina a trenéři mladého sportovce," říká Chlumský. "Ale není to tak, že on pak vyjde zcela bez trestu."

Vždyť čtyřletý zákaz startu dostala i Liza de Villiersová, roku 1996 nejmladší sportovkyně usvědčená z dopingu. Bylo jí tehdy 14 let...

Nejmladší a nejstarší


Nejmladším sportovcem usvědčeným z dopingu byla v roce 1996 14letá jihoafrická atletka Liza de Villiersová. Mistryně země kadetek na 100 m, 100 m překážek a v dálce měla při juniorském šampionátu pozitivní test na anabolický steroid nandrolon a stimulant fencemfamin. Dostala čtyřletý zákaz startu.

Nejstarším sportovcem s pozitivním dopingovým testem se v roce 2004 stal 63letý německý důchodce Klaus Liedtke, jeden z nejlepších koulařů a diskařů světa ve své veteránské kategorii. Test v jeho těle odkryl oxymetholon, velmi silné anabolikum. Dostal dvouletý distanc.Mercedes Třída G 5,5 63...
Mercedes Třída G 5,5 63...

r.v. 2016, naj. 36 400 km, benzín
2 800 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.czmobilní verze