Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Olympiáda mládeže měla propagovat čistý sport, jenže děti dopovaly i tam

  10:57
Soutěžit se dá čestně a bez dopingu. Tuhle pěknou myšlenku chtěli předat mladým sportovcům šéfové Mezinárodního olympijského výboru na první olympiádě mládeže v Singapuru. Jenže testování ukázalo, že někteří už o dopingu vědí své.

Před zahájením olympiády mládeže v Singapuru | foto: AP

Dva mladí zápasníci, ekvádorský Johnny Pilay a uzbecký Nurbek Hakulov, měli pozitivní test na diuretikum furosemid, napomáhající snížení váhy a vyrýsování svalů.

Mezinárodní olympijský výbor nyní oba dodatečně diskvalifikoval ze srpnových her a nařídil prošetřit, nakolik se na dopingu podíleli jejich trenéři a lékaři.

Je to paradox. Šéfové MOV chtěli v Singapuru olympijský "potěr" vyučovat, jak férově sportovat. A dva výtečníci jsou hned zralí na ředitelskou důtku.

"Hry měly mít z poloviny výchovný náboj," říká Michal Vabroušek, vedoucí českých veslařů. "K tomu měly sloužit přednášky, teambuildingy i stánek antidopingové agentury WADA s multimediální hrou, kam je může zavést doping. Ale na můj vkus byla trochu moc dětská."

Na hrách proběhlo 1 231 antidopingových testů, podle Vabrouška však pozitivní výsledky očekával málokdo. "Přece jen, šlo o 15 až 18leté sportovce. To, že byli testováni, jim spíš mělo ukázat, jak takové testy probíhají."

Dvěma zápasníkům ukázaly mnohem víc. Přesto není konstatování, že dopují už i "děti" a teenageři, zcela nové. "Že by mě to překvapilo, to ne," říká Jan Chlumský, šéf Antidopingového výboru ČR. "Někteří rodiče nebo trenéři neznají v tomto směru zábrany."

Hrůznou kapitolu na téma dětský doping psala od 70. let Německá demokratická republika. "Už mladistvé jsme zapojovali do dopingového systému sponzorovaného státem," píše ve své nové knize Thomas Köhler, bývalý viceprezident Východoněmeckého sportovního sdružení DTSB. "Většině z těch, kteří byli v programu, se podávaly zakázané prostředky." Šlo především o anabolický steroid turinabol, přezdívaný modrý steak.

Plavkyně Cornelie Enderová, čtyřnásobná olympijská vítězka z let 1972 a 1976, svědčila: "Anabolika jsem dostávala od svých 13 let." Její rovněž zlatá kolegyně Carola Nitschkeová líčila, jak jí od 13 let lékaři v NDR píchali mužský pohlavní hormon testosteron. V roce 1998 oficiálně vrátila medaile a požádala o vymazání svých rekordů.

Rodiče dětí často nebyli o aplikaci zakázaných prostředků vůbec informováni. Vedlejší efekty jako rakovina či neplodnost vyšly najevo až později.

Ovšem i v USA měli mládežníci zkušenosti s anaboliky. V rozsáhlé anonymní studii z roku 1997 přiznalo v USA 1,7 procenta žáků 8. tříd a 2,4 procenta studentů středních škol, že v životě už zkoušeli anabolické steroidy.

Aférou her v Sydney 2000 byl doping šestnáctileté rumunské gymnastky Andrey Raducanové, vítězky víceboje žen. Pseudoefedrin tehdy měla získat z léku nurofen, který jí podal lékař výpravy proti nachlazení. Byla diskvalifikována, ale nebyla distancována.

V Česku evidují za posledních 10 let 9 pozitivních vzorků u sportovců mladších 18 let. "Testujeme mládežníky na dorosteneckých mistrovstvích v plavání či atletice, ale celkový objem těchto vzorků dosahuje maximálně pět procent z naší roční činnosti," říká Chlumský.

Tři z těchto 9 vzorků byly pozitivní na marihuanu, dva na antiastmatika a další tři – v kulturistice, zápase a boxu – na diuretika. "I když v případě mladého kulturisty jsme zaznamenali i zvýšený testosteron. Ale v kulturistice je výskyt víc zakázaných látek v jednom vzorku běžný. Rekordmanem je muž, kterému jsme objevili v jednom vzorku moči 10 zakázaných látek."

Nejkřiklavějším českým případem dopingu mezi teenagery je sedmnáctiletý boxer, jemuž podával anabolické steroidy jeho otec!

"Pak se vyšetřují i rodina a trenéři mladého sportovce," říká Chlumský. "Ale není to tak, že on pak vyjde zcela bez trestu."

Vždyť čtyřletý zákaz startu dostala i Liza de Villiersová, roku 1996 nejmladší sportovkyně usvědčená z dopingu. Bylo jí tehdy 14 let...

Nejmladší a nejstarší


Nejmladším sportovcem usvědčeným z dopingu byla v roce 1996 14letá jihoafrická atletka Liza de Villiersová. Mistryně země kadetek na 100 m, 100 m překážek a v dálce měla při juniorském šampionátu pozitivní test na anabolický steroid nandrolon a stimulant fencemfamin. Dostala čtyřletý zákaz startu.

Nejstarším sportovcem s pozitivním dopingovým testem se v roce 2004 stal 63letý německý důchodce Klaus Liedtke, jeden z nejlepších koulařů a diskařů světa ve své veteránské kategorii. Test v jeho těle odkryl oxymetholon, velmi silné anabolikum. Dostal dvouletý distanc.

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.

  • Nejčtenější

Šéf cyklistiky: Odměny pro atlety? V rozporu s olympijskou myšlenkou

19. dubna 2024  9:53,  aktualizováno  14:25

Předseda Mezinárodní cyklistické unie David Lappartient nesouhlasí s rozhodnutím Světové atletiky...

Obavy z akcí teroristů a Rusů. Hry v Paříži ohlídají i stovky tajných agentů

19. dubna 2024  15:40

Zdálo se to jako velmi atraktivní nápad, když s ním organizátoři her v Paříži přišli poprvé:...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pomohl Čechům k respektu i olympiádě. Španělský stratég vyčte formu z tváře

26. dubna 2024

Přišel Česko učit úspěšné španělské badmintonové cestě. Brzy nato se stal koučem reprezentace. Po...

Znovu získat zlato. Stejně jako sportovci má i Český dům v Paříži velké ambice

22. dubna 2024  16:34

První národní dům hostil tehdy ještě československé olympioniky na hrách v Barceloně v roce 1992....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čtyři do Paříže. Badmintonisté vychytali kvalifikaci a nachytali soupeře

24. dubna 2024  10:59

Jak udělat z mnoha málo. V historii samostatné České republiky se na olympijských hrách představili...

Řečtí a francouzští sportovci si v Aténách předali olympijskou pochodeň

26. dubna 2024  19:11

Slavnostní předání olympijské pochodně pro hry v Paříži dnes večer začalo na zaplněném stadionu v...

Pomohl Čechům k respektu i olympiádě. Španělský stratég vyčte formu z tváře

26. dubna 2024

Přišel Česko učit úspěšné španělské badmintonové cestě. Brzy nato se stal koučem reprezentace. Po...

Tři české jachtařky pro Paříž. Kvalifikovaly se i Burská s Tkadlecovou

25. dubna 2024  20:54

Český jachting bude na olympijských hrách po windsurfařce Kateřině Švíkové zastupovat i posádka...

Windsurfařka Kateřina Švíková vybojovala pro Česko olympijskou účast

24. dubna 2024  19:59

Windsurfařka Kateřina Švíková vybojovala na poslední kvalifikaci ve francouzském Hyeres pro Česko...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...