Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olympiáda na Manhattanu? MOV tomu fandí

25 2005
New York - S milými slovy na adresu obyvatel města zakončila ve čtvrtek hodnotící komise Mezinárodního olympijského výboru (MOV) čtyřdenní návštěvu New Yorku, který se uchází o pořádání OH v roce 2012. "Cítili jsme nadšení, vřelost a cítili jsme velkou podporu kandidatury," řekla na závěr návštěvy předsedkyně hodnotící komise MOV Nawal El Moutawakelová.

V popředí zájmu inspekce byl zejména nový stadion, který by měl být vybudován na Manhattanu a o jehož vzniku se ve městě vedou spory.

MOV zaznamenal spor kolem uvažované stavby olympijského stadionu, na jehož místě zatím stojí depo metra. Společnost Cablevision, které patří nedaleká Madison Square Garden, se obává konkurence a nabízí šestinásobek ceny, kterou hodlají zaplatit zájemci o novou arénu. "Město potřebuje stadion a nám se dostalo ujištění, že tu stadion bude stát," řekla Moutawakelová. "Doufejme, že vše dobře dopadne."

V to věří i starosta New Yorku Michael Bloomberg, který je hybnou silou kandidatury města. "Řekl jsem to komisi a už jsem to říkal i dříve: Věříme, že se město a stát spojí a vystaví tu skutečně okázalý stánek," prohlásil Bloomberg. Zamýšlený rozpočet na vybudování stadionu činí 1,7 miliardy dolarů.

Přestože uchazečství New Yorku podpořily i tak názorově rozdílné osobnosti, jakými jsou prezident USA George Bush či zpěvák Paul Simon, vyskytli se i tací, kteří jejich nadšení pro hry nesdílí. Ve čtvrtek proběhla v kancelářích majitele pozemků, na nichž má stát stadion, protestní akce proti jeho výstavbě.

Hostitelské město letní olympiády v roce 2012 bude vybráno v tajném hlasování 6. července. Hodnotící komise již navštívila Madrid a Londýn. Nyní se chystá do Paříže a Moskvy.

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze