Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Olympiáda obléká pláštěnku. Ve Vancouveru prší a taje sníh

ZAVŘENO! Organizační výbor olympiády uzavřel areál v Cypřišových horách pro veřejnost. | foto: AP

12 2010
Co by teď Vancouver dal za sněhovou kalamitu v Česku. Počasí v Kanadě je všechno, jen ne zimní. Nestrašte, není důvod k panice, znějí uklidňující slova z tábora organizátorů olympijských her.

Jenže k úsměvu vinou aktuálního počasí důvod není, na sportoviště, kde se sotva za měsíc bude bojovat o medaile a slávu, padají provazy deště.

Teploměr vyskočil na čtyři stupně nad nulou, tedy dvojnásobek normálu, a předpověď hlásí nejvyšší denní teploty až devět stupňů. Takové "horko" by mělo trvat až do 17. ledna.

Dešťové kapky ve Vancouveru tolik škody nenapáchají, vrásky se Kanaďanům dělají z podmínek v Cypřišových horách - tedy dějišti závodů ve snowboardingu a freestylovém lyžování. Nikola Sudová a Tomáš Kraus budou možná oblékat pláštěnky.

"Jednoduše potřebujeme mráz, abychom mohli zasněžovat. To ale v těchto podmínkách možné není," povídal nervózní Tim Gayda, viceprezident organizačního výboru přes sport.

Sníh na svazích v lyžařském středisku je tak mokrý, že veškeré aktivity v hojně využívaném rezortu byly přerušeny minimálně na následující dva dny. Organizátoři jsou tak vyplašení přísunem teplého a vlhkého vzduchu, že možná celé středisko uzavřou pro veřejnost už v dohledné době, o dva a půl týdne dřív, než se původně plánovalo.

Organizační výbor už pozastavil mohutné zasněžování sjezdovek (od listopadu na svahy nastříkali skoro milion hektolitrů vody) a jeho sportovní šéf Gayda připustil, že možná bude třeba sníh i dovážet z výše položených míst, aby byly závodní tratě pro hry v dobré kondici.

"To je teď největší výzva, které čelíme. Matka příroda je vždycky nepředvídatelná, musíte mít záložní variantu pro každý scénář," říkal Gayda. "Tratě ve Whistleru jsou ale v dobré formě."

Loňské testovací závody v Cypřišových horách se rovněž potýkaly s problémy: jízda v boulích byla na hodiny odložena vinou husté mlhy, která rozhodčím sedícím u cílové čáry zakryla skoro celou trať; paralelní obří slalom byl dokonce zrušen kvůli ubohým sněhovým podmínkám.

"Sněhu je dost, aby mohly všechny disciplíny proběhnout," uklidňuje přesto Gayda. "A dost ho bude, i kdyby v době konání her přišel déšť podobný současné potopě."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze