Luxus pro Český dům v Koreji. Sportovci se na něj budou dívat z oken

Prezentace Českého domu pro olympiádu v Koreji 2018, druhý zleva šéf ČOV Jiří Kejval. | foto: ČOV/Markéta Navrátilová

11 2017
Mok sloužící k případným oslavám olympijských medailí je daný jasně - plzeňské pivo. A známá už je i lokalita. „Blíž to ani nešlo,“ říká šéf olympioniků Jiří Kejval o místě, na kterém se bude nacházet Český dům pro zimní olympiádu v Pchjongčchangu 2018. Vyroste totiž přímo naproti olympijské vesnici.

Z novinky už se stává tradice. I pro únorové zimní hry dostanou nejen čeští sportovci, ale i jejich nejbližší spolu s fanoušky v místě konání svůj dům - Český dům. Na olympiádách fungují již od roku 1992, veřejnosti se ale otevřely až v Londýně 2012. A hned to byl kolosální úspěch.

„Je to především kvůli sportovcům. Aby měli zázemí, mohli se setkávat s rodinou i příznivci. Snad jim to zpříjemní pobyt a třeba to bude nakonec znamenat tu setinku navíc, která pomůže k medaili,“ přeje si Kejval.

Co destinace, to jiný osud. V Londýně ve čtvrti Islington klikoval před Českým domem červený autobus od Davida Černého a návštěvnost překonala všechna očekávání: přišlo 80 tisíc lidí a podle agentury AP šlo o nejlepší projekt mezi národními olympijskými domy.

V Soči se kvůli extrémně vysokým cenám odsunul do městečka Adler. V Riu se zase vrátil model „hezká čtvrť a vysoká popularita“. V bohatém a bezpečném sousedství Barra de Tijuca navštívilo jeho útroby 40 tisíc lidí. A hlavně si jej oblíbili sportovci - vzhledem k počtu medailí se tu slavilo často.

Skifař Ondřej Synek slaví bronzovou olympijskou medaili v Českém domě v Riu de...

Skifař Ondřej Synek slaví bronzovou olympijskou medaili v Českém domě v Riu.

„Doufáme, že to bude stejné jako v Riu. Tedy místo, kam sportovci chodili rádi jako domů,“ věří Blanka Konečná, manažerka Českého domu.

Pomoci má především lokalita. „Olympijská vesnice, jídelna, ulice - a pak Český dům,“ popisuje Kejval, že blíže to skutečně v pobřežním  Gangneungu, tedy centru ledových sportů, ani nešlo.

Výpravu má navíc hecovat i LED obrazovka přímo na fasádě Českého domu. Jak totiž Kejval s úsměvem říká: „Ti se správně orientovanými okny na něj vidí přímo z pokoje.“

Jelikož se olympijské dění odehrává zhruba 300 kilometrů od metropole Soulu, bude v Českém domě po dohodě s ambasádou i provizorní konzulát. Samozřejmostí bude české pivo a česká jídla.

Ale témat je mnohem víc. „Sto let od založení republiky. Padesát let od první zlaté zimní olympijské medaile Jiřího Raška. A dvacet let od Nagana,“ vypočítává šéf ČOV Kejval. Navíc jsou tu oproti Brazílii i silnější obchodní vazby obou zemí, Korea je v Česku velkým investorem.

Kulisy se tedy rodí, kolik povedených večírků á la Rio nakonec uvidí? Zimní olympiáda v Jižní Koreji startuje 9. února.

Jednu plzeň! Olympijské pivo poteče až do roku 2024

Česká republika? České pivo. Tuhle asociaci využívá i Český olympijský výbor, který prodloužil spolupráci s firmou Pilsner Urquell až do olympiády v Paříži 2024. „Náš slogan zní: Každé zlato má svůj příběh. To sedí i u sportovců. A taky je pro nás velmi důležité prezentovat naši značku na exportních trzích,“ říká Grant McKenzie, marketingový ředitel Plzeňského prazdroje. Do Japonska „plzeň“ expanduje, hry v Tokiu 2020 se proto hodí. „A Korea je náš nejrychleji rostoucí trh. Naše pivo tam stojí průměrně 500 korun za půllitr. Což je dobrý byznys,“ usmál se McKenzie. 

Autor:

Nejčtenější

Pryč od samurajů. Peníze nejsou všechno, jsem patriot, tvrdí Bábek

Tomáši Bábkovi se slastné triumfy dlouho vyhýbaly, ale za poslední rok si vše...

Patřil mezi vyvolené. Jako jeden z mála cizinců jezdil keirin v Japonsku. Zemi, kde je tato...

V Calgary olympiádu nechtějí, odpor řeší italská i švédská kandidatura

Juan Antonio Samaranch Jr. představuje kandidaturu Calgary na olympiádu 2026,...

Obyvatelé Calgary se v referendu vyslovili proti pořádání zimních olympijských her v roce 2026....

Další z rubriky

Ledecká vybojovala olympijské zlato v super-G s prasklou botou

NEJRYCHLEJŠÍ. Česká lyžařka Ester Ledecká v olympijském superobřím slalomu, ve...

VIDEO Ester Ledecká si dojela pro olympijské zlato v superobřím slalomu, kterým šokovala celý svět, s...

OH v Praze? Byli bychom skvělí organizátoři, řekl Kejval v Rozstřelu

Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval v diskusním pořadu iDNES.cz...

VIDEO Dvě zlata obojživelnice Ester Ledecké z posledních her v Pchjongčchangu, triumfy judisty Lukáše...

Během ZOH strávili čtenáři na sportovních stránkách iDNES.cz 184 let

EVA VLAJKONOŠKA. Za čínskou výpravou se vydala na stadion také česká. Potřetí v...

VIDEO V olympijské příloze vyšlo během her v Pchjongčchangu tři sta článků, ten nejúspěšnější si...

Najdete na iDNES.cz