Češi podepsali přihlášku do Ria. Zúčastnit se by bylo málo, řekl Zeman

7 2015
Do startu olympiády v Riu de Janeiro zbývá 303 dnů. A Češi ve středu splnili základní podmínku pro účast. V Míčovně Pražského hradu podepsal prezident republiky Miloš Zeman průvodní dopis a předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval přihlášku na olympiádu. „Pouze se zúčastnit, to by bylo málo,“ řekl Zeman.

Podpis těchto dokumentů představuje důležitý oficiální krok pro účast českých olympioniků v Riu. Následně se oba musí doručit do Lausanne, sídla Mezinárodního olympijského výboru, nejpozději do 5. listopadu letošního roku.

Samotné hry v Riu začnou 5. srpna 2016 - a řada z těch, kteří na ni budou bojovat, ve středu odpoledne přihlížela slavnostnímu aktu.

Zúčastnili se třeba tři letošní mistři světa - kajakáři Jiří Prskavec a Kateřina Kudějová či kanoista Martin Fuksa. Atlety zastoupili výškař Jaroslav Bába nebo mílař Jakub Holuša. Dorazila i golfistka Klára Spilková, jejíž sport bude mít v Riu na olympiádě obnovenou premiéru.

„Jako golfisti jsme o olympiádě nikdy nepřemýšleli. A najednou se to stalo a říkají vám, že za rok pojedete na hry. Krásné,“ řekla.

Nejen ji, ale i další účastníky však v Riu čeká závazek. Češi mají na co navazovat, naposledy získali v Londýně deset medailí. „Olympiáda je skvělou příležitostí přezentovat Českou republiku. Statistiky dokazují, že 70 procent pozitivních zpráv ze zahraničního tisku přinesli sportovci,“ řekl Kejval.

Prezident Miloš Zeman prohlásil, že pro něj nejsou rozhodující medaile, ale projevená snaha: „Daleko důležitější je vydat ze sebe všechny síly. Když odchází sportovec poražen, ale vydal všechny síly, je hoden stejné úcty jako ten, který získal jakoukoli medaili. A pokud vše nevydal a medaili náhodou získá, tak je to málo.“

Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval po podpisu české přihlášky na...
Prezident republiky Miloš Zeman a předseda Českého olympijského výboru  Jiří...

Rovněž slíbil, že po skončení her hodlá pozvat na Pražský hrad nejen případné medailisty, ale všechny olympioniky.

Česko má nyní k dispozici 52 účastnických míst v devíti sportech. Řada sportovců se stále pokouší vybojovat další. „Přál bych si, abychom se celkově dostali na číslo 130. Bude to velice záležet na tom, jak se basketbalistům podaří kvalifikace,“ řekl Martin Doktor, šéf olympijské mise Rio.

O olympiádu stále bojují i hvězdy Krpálek či Svoboda

Seriál kvalifikačních bojů se nadále týká i mnoha českých hvězd. Exmistr světa, judista Lukáš Krpálek, proto po slavnostním aktu říkal: „Ještě nás čeká hodně moc práce. Úplně mi nedochází, že olympiáda bude už takhle brzy. Pro mě teď bude důležité projít olympijskou kvalifikací tak, abych byl v Riu rozhodně nasazený. Za dva týdny mě teď čeká grandslam v Paříži, kde bych chtěl získat nějaké dobré body.“

Hradilek k Zemanovi nešel: Raději u vody než na zakouřeném Hradě

Krpálek je prozatím v pořadí dvouleté olympijské kvalifikace judistů na 3. místě, na hrách bude nasazeno nejlepších osm. „Loňský rok se mi povedl hodně, tak snad to letos vyjde podobně,“ zadoufal.

Ze čtyř českých olympijských vítězů z Londýna 2012 dorazil na Hrad jediný, pětibojař David Svoboda. „Zdravotně jsem na tom nejlépe, jak v mém věku mohu být,“ ujistil.

V olympijském roce 2012, kdy se vracel na scénu po delší odmlce, všechny protivníky zaskočil. Podobný scénář se už podle něj jen těžko bude opakovat. „Překvapilo mě, když jsem se letos opět jednou vracel zpátky, že mě soupeři po dvouleté pauze vůbec nepodcenili, ba naopak. Útok ze zálohy to tentokrát nebude.“

Zbývá 303 dnů - to už bude období kvalifikací skončené. A začne ten nejprestižnější boj: olympijský.

Nejčtenější

Károlyi má cenu Mezinárodního olympijského výboru, gratuloval mu i Gott

Ombudsman Českého olympijského výboru Alexander Károlyi převzal ocenění...

Ombudsman Českého olympijského výboru (ČOV) Alexander Károlyi dnes převzal cenu Mezinárodního...

Další z rubriky

Olympiáda v Riu výrazně překročila rozpočet. Stála 308 miliard korun

Etiopský vytrvalec Feyisa Lilesa běží pro stříbrnou medaili v olympijském...

Cena za loňské olympijské hry v Riu de Janeiro? 43,3 miliardy realů (asi 308,3 miliardy korun)....

Je to vzkaz, že dopovat se nevyplácí, říká čekatel na olympijský bronz

Zápasník Marek Švec skončil v olympijské soutěži do 96 kg těsně bez medaile.

Je to už víc než osm let, co po prohraném souboji o bronz na letní olympiádě v Pekingu zůstal...

KOMENTÁŘ: Říše lži lamentuje: Svět lže. A vnější nepřítel se jí hodí

Richard McLaren hovoří o ruském dopingu.

Neopodstatněná urážka. Do očí bijící hulvátství. Nepodložená obvinění z McLarenovy zprávy by...

Najdete na iDNES.cz