Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

Olympiáda? Polovina Pražanů říká ne

Holger Preuss - HRA S ČÍSLY. Podle Holgera Preusse bývají studie o přínosech a nákladech pořádání olympiády nezávislé jen do té doby, než se rozhodne o účasti města v soutěži. Poté už mají politici tendenci tlačit pouze na ty pozitivní verze. | foto: Jan ZátorskýMF DNES

7 2007
Praha - Nadšení zatím chybí. Obyvatelé hlavního města se dosud k pořádání olympijských her v Praze stavějí vlažně. Podle průzkumů agentury STEM odmítá olympiádu téměř polovina Pražanů, přílišný zájem nemají ani o návštěvu velkých sportovních akcí.

Olympiádu chceme, ale nebudeme pro ni dobrovolně pracovat ani se zrovna nepohrneme do hlediště. Tak to vypadá mezi Pražany po průzkumu veřejného mínění, který provedla v květnu agentura STEM.

Podle průzkumu se k pořádání olympijských her staví negativně až čtyřicet šest procent Pražanů, zhruba jedenačtyřicet procent ji naopak podporuje.

„Počet lidí, kteří pořádání olympiády podporují, je však pořád vysoký,“ upozorňuje Tomáš Petera, ředitel společnosti Praha olympijská, která má kandidaturu metropole na starosti.

Olympiáda a Pražané

Zajímáte se o sport?
ano, sleduje, nesportuje 16%
ano, sportuje, sleduje 30%
ne, nesleduje, nesportuje 31%
ne, nesleduje, sportuje 7%
jiná kombinace 16%
Měli bychom pořádat velké akce?
určitě ano 20%
spíše ano 43%
spíše ne 28%
určitě ne 9%
Navštívili byste olympiádu?
určitě ano 25%
spíše ano 29%
spíše ne 20%
určitě ne 26%
Pracovali byste jako dobrovolníci?
určitě ano 6%
spíše ano 15%
spíše ne 29%
určitě ne 50%
Víte, že Praha chce olympiádu?
ano 90%
ne 10%
Pořádání olympiády je pro vás
odvážná výzva 52%
nereálný sen 24%
naprostý nesmysl 24%
Co vystihuje váš názor?
rozhodný zastánce OH 21%
OH podporuji vlažně 20%
je mi to jedno 13%
stavím se k OH zdrženlivě 24%
jsem rozhodně proti 22%
Jste pro celorepublikové hry?
určitě ano 29%
spíše ano 36%
spíše ne 22%
určitě ne 13%
Stadion na Strahov, či do Letňan?
Strahov 23%
Letňany 25%
nikde, jsem proti 21%
je to jedno 31%
Co považujete za přínos OH?
mezinárodní uznání 33%
rozvoj turistiky 16%
dobudování sportovišť 10%
dokončení silnic 11%
sportovní atmosféra 3%
Z čeho máte největší strach?
kolaps dopravy 17%
vysoké náklady 15%
terorismus 14%
zadlužení 11%
složitá organizace 9%
vyhozené peníze 4%
nenávratné investice 3%
ostuda, nezvládneme to 2%
Vyplatí se konání OH?
ano 27%
ne 37%
nevím 36%
Měl by se na OH podílet i stát?
určitě ano 49%
spíše ano 29%
spíše ne 12%
určitě ne 10%
Prospěje už pouhá kandidatura?
určitě ano 22%
spíše ano 34%
spíše ne 30%
určitě ne 14%
Měl by být symbolem her sysel?
určitě ano 17%
spíše ano 35%
spíše ne 29%
určitě ne 19%

Zdroj: STEM, 2.-21.5. 2007, 824 dotazovaných

Pražané: Hry chceme pořádat po celé republice

Většina lidí se pak vyslovila, že by hry neměly být pořádány jen v Praze, ale i na dalších místech České republiky. Takový názor má šedesát pět procent obyvatel metropole.

„Usilujeme o to, aby byly hry celorepublikové,“ řekl šéf Českého olympijského výboru Milan Jirásek.

Podle sedmdesáti osmi procent Pražanů by potom navíc měla olympijské hry podpořit i vláda.

Za největší přínos her Pražané považují posílení mezinárodní prestiže města a zvýšení příjmů z turistického ruchu a dobudování silničního obchvatu Prahy.

Naopak největší obavy mají lidé z kolapsu pražské dopravy a z ekonomických důsledků pořádání her. Dopravních problémů se bojí sedmnáct procent lidí, vysokých nákladů patnáct procent Pražanů.

Z neúměrného zadlužení města má obavy jedenáct procent lidí, čtrnáct procent se zase bojí teroristických útoků, které by mohly olympijské hry do Prahy přitáhnout.

„Tento údaj mě překvapil. Obavy z kolapsu dopravy lidé mít nemusí, protože silnice a obchvat by město stejně muselo postavit. Během her zácpy nebudou, po nich také ne,“ tvrdí Tomáš Petera.

Padesát tři procent Pražanů se také domnívá, že by měla být na pořádání letních olympijských her zpracována studie, která by zhodnotila všechna pro a proti.

Na Strahov, či do Letňan?

Nejednotnost v názorech ukázali respondenti také v tom, kam by umístili hlavní stadion. Pětadvacet procent lidí by ho chtělo na Strahově, třiadvacet procent v Letňanech.

Výzkum také ukázal, že Pražanům se příliš nechce do dobrovolné práce pro olympiádu. Jako dobrovolníci by se přihlásilo pouze šest procent dotázaných. „To číslo není nízké, přepočtěte si to na skutečný počet lidí,“ ohradil se Petera.

Příloha Praha olympijskáV současné době zadala společnost Praha olympijská několik analýz na umístění hlavního stadionu a mediální vesnice. Minulý týden také do Prahy dorazil dotazník Mezinárodního olympijského výboru.

„Ten teď zpracováváme a odešleme ho výboru v lednu příštího roku. Do 13. září ještě musíme odeslat závaznou přihlášku na kandidaturu,“ řekl Petera.

"Pražany hry netáhnou. Přijede ale dost cizinců"
Milan JirásekObyvatelé Prahy jsou rozděleni na dva téměř stejně velké tábory. Jedni olympiádu v metropoli chtějí, druzí ji považují za nesmysl. Podle průzkumů by na se na hry nepřišlo podívat až 46 procent Pražanů. „Myslím, že ta čísla jsou ve fázi příprav zcela běžná. Pořád tu zůstává padesát čtyři procent lidí, kteří by přišli,“ řekl předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek.

Strach z prázdných stadionů nemáte?
Vedle Čechů budou mít zájem i lidé ze sousedních zemí a dá se očekávat také příjezd mnoha Skandinávců, kteří často jezdí po světě za sportovními zápasy.

Celorepublikové olympijské hry by chtělo 65 procent Pražanů. Vy podporujete variantu olympiády v Praze, nebo v celé zemi?
Mezinárodní olympijský výbor pověří organizací vždy jen město, takže pořadatel bude určitě Praha. My bychom ale chtěli co nejvíce sportovišť umístit po celé republice. Jde ale o to, aby vzdálenosti nebyly tak velké, že to pro mezinárodní olympijský výbor bude nepřijatelné. Ale jsme malá země, tak by to podle mého názoru neměl být problém.

Existují nějaké limity vzdálenosti sportovišť?
Limity dosažitelnosti jsou v hodinách, ale kolik přesně budou v roce 2016 nebo 2020, to zatím není jasné. Například u zápasů fotbalové kvalifikace není nic zvláštního, když se hrají zcela mimo pořadatelské město.

Pouze šest procent Pražanů by šlo dobrovolně pomáhat. Vnímáte to jako varovné číslo?
Ani tady nemám obavy. Na mistrovství světa v lyžování v Liberci se také oproti očekávání přihlásilo velké množství dobrovolníků. Prestiž her lidi určitě přitáhne. V nejhorším případě je možné vzít dobrovolníky ze sousedních zemí.

Pražané se v souvislosti s hrami nejvíce bojí dopravních kolapsů. Rozumíte těmto obavám?
Obavy samozřejmě chápu. Kolapsy ale většinou vznikají pouze při budování sportovišť a výstavbě infrastruktury. V době olympiády určitě nebudou, to mohu ze zkušenosti z jiných měst potvrdit.

Jaký je největší „strašák“, který by mohl pořádání her překazit, případně pořádně znepříjemnit?
Jsou dva. Naše neschopnost a nenadálé bezpečnostní riziko, které by se objevilo bezprostředně před začátkem olympijských her.

Který sport byste vy osobně v Praze viděl nejraději?
Samozřejmě, královnou sportu je atletika, ale vše se dá udělat krásně. Třeba závody kanoistů na divoké vodě na trati u Hlávkova mostu s průhledem na Hradčany, to by se mi líbilo.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze