Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čisté Rio? Antidopingový program je nejhorší v historii, tvrdí média

Rio de Janeiro | foto: Reuters

18 2016
Po vládou řízeném ruském dopingu v Soči si teď olympijské hnutí dává velký pozor, aby hry v Riu de Janeiro byly čisté. Aby se vrátila důvěryhodnost olympiády. Jenže britští investigativci přišli s tvrzením, že antidopingový program v Brazílii selhává.

Titulek listu The Telegraph označuje boj s dopingem za „nejhorší v historii“. Že by byl objeven další skandál? Zatím to snad tak žhavé nebude.

Reportéři nicméně odhalili několik znepokojujících informací. Kontroly selhávají, protože spousta dobrovolníků stávkuje. Podle jednoho ze zdrojů třeba po vyfasování dobrovolnických uniforem někteří z nich odešli a už se nevrátili, jiní zase chodili každý den. Ale když se najedli, také oni zmizeli.

Jeden antidopingový komisař se zkušenostmi z velkých akcí anonymně o odběru vzorků vypověděl: „To je to nejhorší, co jsem viděl.“

Do laboratoří se prý dostaly neoprávněné osoby. Takže by klidně cizí lidé mohli manipulovat s odebranou krví a močí sportovců. Podle dalšího zdroje zkušení komisaři z vyspělých zemí zabránili většímu průšvihu.

Mario Andrada, ředitel komunikace olympiády v Riu, určité zmatky s bezpečností připustil.

„Na začátku her si lidé stěžovali na nedostatečné zaškolení dobrovolníků. Ne všechny chodby vedoucí k dopingovým místnostem byly čisté. Někteří dobrovolníci nebyli důslední a pustili lidi velmi blízko tam, kde neměli být. Tento problém jsme vyřešili,“ řekl.

Andrada se však ohradil proti tvrzení o nedostatku zaměstnanců. Jenže těžko lze rozporovat tvrzení, že kvůli rozpočtu se počet dobrovolníků z předpokládaných 70 tisíc snížil na 56 tisíc. A třetina údajně vůbec nenastoupila do služby.

Přitom právě dobrovolníci jsou na velkých sportovních akcích důležitou součástí dopingové logistiky. Sportovce doprovázejí ze závodu do kontrolní místnosti, vlastně je předávají do rukou komisařů.

V Riu plánovali až pět tisíc kontrol. Zatím odebrali 3 743 vzorků (pozitivně testován byl polský vzpěrač Tomasz Zieliňski), předpokládaný počet testů by měl být tedy dodržen.

„Systémový problém nehrozí“

Ale dá se jim vůbec věřit? Co když se někde v zákulisí olympijských stadionů a hal děje něco podobného jako v Soči?

Proklamovanou čistotu olympiády v Brazílii už trochu pošpinil keňský funkcionář John Anzrah, který se vydával za osmistovkaře Fergusona Cheruiyota Roticha. Dokonce za něj podstoupil i dopingovou kontrolu. Až pak si komisaři záměny všimli.(O přpadu si přečtěte ZDE.)

Pochyby vyvolává i to, že dopingová laboratoř v Riu získala od Světové antidopingové agentury (WADA) akreditaci zpětně až těsně před startem olympijských her. Důvody červnového odebrání ani následného navrácení WADA navíc přesně nevysvětlila.

Hlavně kvůli rozsáhlé aféře v Rusku pracují v dějišti olympiády nezávislí pozorovatelé.

„WADA není zapojena do kontrolního procesu. To je odpovědnost Mezinárodního olympijského výboru a organizačního výboru her. Dokud nebude zveřejněná zpráva nezávislých pozorovatelů, nebudeme se vyjadřovat,“ sdělila Světová antidopingová agentura.

Činovníci z MOV na žádost britských žurnalistů nereagovali.

Brazilci si - zřejmě v souladu se svou mentalitou - problémy nepřipouštějí. „Máme nulovou toleranci vůči dopingu. Cítíme, že tyto hry musí být čisté. Všechno funguje, jak má. Je tam nulové riziko systémového problému,“ tvrdí mluvčí Andrada.

Opravdu?Další z rubriky

Olympiáda v Riu výrazně překročila rozpočet. Stála 308 miliard korun

Etiopský vytrvalec Feyisa Lilesa běží pro stříbrnou medaili v olympijském...

Cena za loňské olympijské hry v Riu de Janeiro? 43,3 miliardy realů (asi 308,3 miliardy korun)....

KOMENTÁŘ: Říše lži lamentuje: Svět lže. A vnější nepřítel se jí hodí

Richard McLaren hovoří o ruském dopingu.

Neopodstatněná urážka. Do očí bijící hulvátství. Nepodložená obvinění z McLarenovy zprávy by...

Je to vzkaz, že dopovat se nevyplácí, říká čekatel na olympijský bronz

Zápasník Marek Švec skončil v olympijské soutěži do 96 kg těsně bez medaile.

Je to už víc než osm let, co po prohraném souboji o bronz na letní olympiádě v Pekingu zůstal...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz