Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zdrcující zpráva o ruském dopingu: přes tisíc sportovců z 30 odvětví

9 2016
Kdo ještě pochyboval, dostal další důkazy. Richard McLaren v Londýně v pátek na mimořádné tiskové konferenci zveřejnil detaily ze své druhé zprávy o systematickém dopingu v ruském sportu v letech 2011-2015. A oznámil, že se týká více než tisíce sportovců napříč letní i zimní olympiádou - ve více než 30 sportech! Dvě ženy měly dokonce ve vzorcích moči mužskou DNA.

Zprávy, které přišly z Londýna z McLarenova projevu, podle něj hovoří o „bezprecedentním rozsahu věci“. Mezi provinilci ze zimní olympiády v Soči je celkem 12 ruských medailistů včetně držitelů čtyř zlatých medailí.

Rusové na domácích hrách v Soči získali celkem 33 medailí, z toho 13 zlatých. Zpochybněna je tedy více než třetina z nich. Osm vzorků ze Soči obsahuje „množství soli, které u zdravého člověka není možné“.

Další testování

MOV v reakci na zprávu WADA nechá znovu otestovat všech 254 vzorků moči ruských sportovců ze ZOH v Soči 2014. Také prověří vzorky Rusů z Londýna 2012.

Ruské ministerstvo sportu v první reakci na zveřejněnou zprávu odmítlo, že by v zemi fungoval státem řízený dopingový program. Představitelé ministerstva si chtějí zprávu nejprve prostudovat, než se k ní vyjádří detailněji. „Budeme pokračovat v boji proti dopingu s nulovou tolerancí,“ uvedlo ministerstvo a dodalo, že bude plně spolupracovat s antidopingovými organizacemi.

Podle McLarena byl „proces“, jímž je míněna státní podpora dopingu, „vyvinut a použit pro letní olympiádu v Londýně 2012, univerziádu a mistrovství světa v atletice v roce 2013 a samozřejmě také pro zimní olympiádu v Soči 2014“. Zároveň by se vše mělo týkat také ruských fotbalistů, detaily však nebyly doplněny.

Co se mimo jiné píše v nové McLarenově zprávě

  • dva ženské vzorky moči obsahovaly mužskou DNA
  • osm vzorků ze Soči obsahovalo hladinu soli, která je u zdravého člověka nemožná
  • 500 vzorků, které byly původně prohlášeny za negativní a týkaly se i „elitních sportovců“, bylo automaticky zfalšováno

Náhle se tak v docela jiném světle ukazuje, proč světová rekordmanka ve skoku o tyči a členka Komise sportovců MOV Jelena Isinbajevová ještě před zveřejněním McLarenovy zprávy prohlásila, že bude „vystupovat proti principu kolektivní viny“.

Na základě první McLarenovy zprávy totiž Mezinárodní antidopingová agentura WADA požadovala vyloučení celé ruské výpravy z letošní olympiády v Riu. Poté, co přicházejí další důkazy týkající se mimo jiné dopingu v Soči, se dá očekávat, že možnost plošného vyloučení přijde na řadu také pro účast Ruska na zimní olympiádě v Jižní Koreji 2018.

I McLaren na toto téma dostal přímý dotaz. „Rozhodnutí, zda má Rusko startovat na příští olympiádě, není na mně. Takové rozhodnutí musí udělat ti, co na něho mají reálnou sílu,“ řekl.

„Je nemožné zjistit, jak daleko a hluboko tato konspirace sahá,“ uvedl dále McLaren. „Mezinárodní sport ovšem byl dlouhá léta rukojmím Ruska. Jeho trenéři i sportovci měli nerovné podmínky. Fanoušci byli podváděni.“

Richard McLaren hovoří o ruském dopingu.
Richard McLaren hovoří o ruském dopingu.
Richard McLaren hovoří o ruském dopingu.

Richard McLaren hovoří na mimořádné tiskové konferenci o ruském dopingu.

Podle něj už tak není pochyb, že se jednalo o systémovou, státem posvěcenou strategii, která „institucionalizovaně měla vést k získávání medailí“. A dodal poměrně výmluvnou větu: „Obrázek je jasný, nikoli však kompletní. Dostali jsme se jen ke zlomku zkoumatelných vzorků.“

Žádná jména sportovců zatím nebyla zveřejněna a podle McLarena se tak ani nestane: „Bude to na jednotlivých sportovních federacích, které tyto informace dostanou.“

Podle Guardianu zpráva neobsahuje zmínky o prezidentovi Vladimiru Putinovi, zmiňuje však mocného ministra sportu Vitalije Mutka. „Neexistují však žádné přímé důkazy, že by Mutko o programu věděl,“ řekl McLaren. Dodal také, že od první zprávy vnímá v Rusku „hodně pozitivních věcí“.Další z rubriky

Nejlevnější vstupenky na OH v Tokiu budou stát symbolických 2020 jenů

Olympijské hry v roce 2020 uspořádá Tokio.

Nejlevnější vstupenky na olympijské soutěže v Tokiu 2020 bude možné pořídit za symbolických 2020...

Bobistkám přidali na olympiádě druhou soutěž, ty ale chtěly čtyřboby

Ruské bobistky Naděžda Sergejevová a Anastasia Kočeržovová při olympijské jízdě...

Přední světové bobistky překvapilo středeční rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru, který do...

Na ZOH v Pekingu přibudou nové disciplíny, vzroste počet žen

Sara Takanašiová při závodě Světového poháru v Pchjongčchangu.

Smíšená soutěž ve skocích na lyžích či jednomístný bob žen. Mezinárodní olympijský výbor (MOV)...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz