Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olympiáda se brání strachu z teroristů

29 2001
Salt Lake City, Praha - Vrcholí pečlivé přípravy na olympiádu. Celým světem ostře sledovaná akce začne 8. února 2002. V malebném údolí Velkého solného jezera i na okolních kopcích v americkém státě Utah se bude pohybovat víc agentů, policistů a jejich pomocníků než sportovců. Pořadatelé se řídí heslem: "Nic nepodcenit, nic není zbytečné." Hry se v minulosti několikrát staly cílem teroristických útoků a po zářijových tragických událostech v New Yorku a Washingtonu se především obyvatelé Salt Lake City obávají bomb, antraxu a vrahů se samopaly.Sportovci si užijí zákazů a kontrol

Pouze v období světových válek se olympiáda nekonala. Podobné myšlenky teď ovšem organizátoři sveřepě odmítají. "Nevidíme důvod, proč bychom soutěže měli zrušit," opakuje Jacques Rogge, předseda Mezinárodního olympijského výboru. Neustále uklidňuje veřejnost, že o bezpečí bude postaráno.

"Hry jsou důležitější než kdykoliv předtím. Jsou symbolem civilizace a upevnění lidského společenství," tvrdí organizátoři na své oficiální internetové stránce. "Terčem pro teroristy může být celý svět v jakoukoliv chvíli. My se soustředíme na určité místo i čas, takže můžeme vynaložit extrémní úsilí na snížení rizika."

Amerika by vnímala jako potupu, kdyby její pořadatelství padlo nebo bylo poznamenáno skandálem. Sponzoři i stát Utah by přirozeně neradi oželeli ohromné zisky za vstupné, suvenýry, ubytování...

Proto do zajištění bezpečnosti nateče 300 milionů dolarů, tedy asi 11,4 miliardy korun. V pohotovosti jsou výzvědné služby Spojených států. Týmy elitních expertů řeší prevenci proti všem druhům útoků. Dokonce i prezident Bush absolvoval několik porad.

Organizátoři nabírají dobrovolníky na kontroly, mobilizuje se Národní garda. Osobní vozy, autobusy i dodávky budou kontrolovány nejen na sportovištích, ale už na přístupových silnicích.

"Takže přesun z olympijské vesnice do hor bude místo šedesáti minut trvat třeba osmdesát," domnívá se František Dvořák, šéf české olympijské výpravy. Sportovci i diváci se tak musí připravit na mnohá omezení.

JAK CHTĚJÍ AMERIČANÉ ČELIT TERORU?

ÚTOKY ZE VZDUCHU
V Utahu se nachází velká letecká základna americké armády s úplnou bojovou letkou, kdykoliv schopnou zakročit. Oblast neleží na frekventovaných vzdušných cestách, což umožňuje restriktivní opatření. Byla vyhrazena bezletová zóna, zůstal koridor pro přistání na místním letišti.
BOMBY V AUTECH
Podezřelá vozidla nebudou vpuštěna do míst, kde se shromažďují diváci nebo sportovci. Každé auto se musí podrobit několikanásobným kontrolám.
BIOLOGICKÉ A CHEMICKÉ ZBRANĚ:
K hlídání prostředků využitelných při jejich rozšiřovaní se použije špičková technika. Je nutno střežit zejména klimatizaci, vodovody, letadla, kontejnery.
BEZPEČNOSTNÍ PERSONÁL:
Bude nasazeno přibližně patnáct tisíc lidí, většina v civilu, aby nepůsobili tísnivě na fanoušky a sportovce. Je povoláno asi 5 - 7 tisíc federálních agentů a policistů, tisíce vojáků a nejméně pět tisíc vycvičených civilistů.
STÁLÝ DOZOR:
Všechna sportoviště, místa vyhlašování vítězů a ubytování sportovců budou pod trvalým dozorem. Při prohlídkách pomůže rentgen a detektory na kov.
UKLIDNĚNÍ:
Hry nejsou primárním cílem teroristů, kteří obvykle útočili na symboly Ameriky. Navíc se olympiády zúčastní také islámské státy. V Utahu je řídké osídlení, podezřelé osoby se neztratí tak snadno jako v New Yorku.

"Vítejte v Salt Lake City!" - tuto ceduli najdete při výjezdu z letiště.

Autoři:


Další z rubriky

Norové podali stížnost kvůli dopingu


Lausanne Zástupci Norského olympijského výboru a tamního lyžařského svazu podali oficiální stížnost u...

Rozhodčí Le Gougneová prý je obětí komplotu


Paříž Francouzská sudí Marie-Reine Le Gougneová tvrdí, že se na olympijských hrách v Salt Lake City stala...

Mühlegg žádá zpět zlatou medaili


Lausanne Španělský běžec na lyžích Johann Mühlegg žádá u Mezinárodní sportovní arbitráže vrácení zlaté...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz