Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Olympiáda se má koncentrovat do Prahy

25 2007
Praha - Olympijská sportoviště by se měla co nejvíce koncentrovat do Prahy. To jsou doporučení odborníků, s nimiž přípravný výbor podání kandidatury konzultoval. Z plánů tak zmizela některá sportoviště zamýšlená například do středních Čech. Přesto společnost Praha olympijská počítá se zapojením všech regionů České republiky, a to především pro tréninkové kempy.

Praha je od začátku září oficiálním uchazečem o pořádání olympijských her v roce 2016. Po podání přihlášky se pracuje na podrobné specifikaci podmínek pořadatelství. Jedním z klíčových bodů uchazečského dotazníku je zamýšlené umístění sportovišť.

"Zatím má každá varianta ještě jednu nebo dvě alternativy," upozorňuje Tomáš Petera, ředitel společnosti Praha olympijská, která kandidaturu hlavního města připravuje.

Základní varianta počítá s mimopražskými sportovišti na Lipně (jachting), v Račicích (rychlostní kanoistika, veslování), Plzni (střelba), dál se uvažuje o cyklistice v Brně, Ostrava zřejmě dostane kvalifikační skupinu basketbalového turnaje a po celé zemi se plánují zápasy ve fotbale. "Počítáme s Ostravou, Olomoucí, Brnem, Jihlavou a s Plzní," uvedl Petera.

V původních plánech byly mimo Prahu přiděleny i soutěže v jezdectví a v moderním pětiboji. "Alternativy s pořádáním ve středních Čechách dál existují, ale nyní se přikláníme k Praze," říká Petera a zmiňuje důvody ekonomické i logistické. "V Praze už sportoviště stojí, stačí je modernizovat. Navíc osoby z olympijského hnutí, s nimiž jsme projekt konzultovali, nám doporučovaly, abychom co nejvíce soutěží udrželi v Praze."

Pro moderní pětiboj tak architekti pražské kandidatury vybrali areál Slavie v Edenu, jezdecké soutěže umístili na Císařský ostrov v Tróji a disciplínu military do Stromovky.

O cyklistice zatím není jasno. "Velodrom je jedním ze tří sportovišť, která jako jediná budeme pro olympiádu muset vybudovat. S jeho výstavbou by se začalo až v případě, kdy bude jasné, že Praha dostala pořadatelství skutečně přidělené," předpokládá Petera.

Pro umístění oválu zatím existuje více lokalit. V úvahu přichází Brno, které má zájem velodrom vybudovat bez ohledu na pořadatelství OH, ale vyloučená není ani Praha. "Mohli bychom dráhu dočasně umístit do nového hangáru na letišti v Kbelích nebo v Ruzyni," uvažuje ředitel Petera. Nevyloučil ani možnost, že by dráha posloužila olympiádě někde na území hlavního města a pak se přesunula do Brna.

"Každopádně předpokládáme, že ostatní cyklistické soutěže by proběhly ve stejném městě, kde bude i velodrom," slibuje Petera.

A kde mají být pražská sportoviště? Stále není definitivně rozhodnuto o místě pro hlavní stadion, ale před Strahovem zatím dostává přednost výstaviště v Letňanech. Zde by se zároveň soutěžilo v šesti halách, v něž by se přeměnily výstavní sály.

Halové sporty by dále s jistotou zavítaly do Sazka Areny, holešovické T-mobile arény, v Průmyslovém paláci v Holešovicích se počítá se šermem, trojský kanál by hostil vodní slalomáře, Císařský ostrov a Stromovka pak jezdectví. Plavecké sporty by byly situovány do dobudovaného areálu Šutka v Kobylisích, část turnaje ve vodním pólu by proběhla i v Podolí. Triatlonisté by svůj závod měli začít plaváním ve Vltavě, pro plážový volejbal má vyrůst dočasný areál na Letné, moderní pětiboj a pozemní hokej mají mít centrum v Edenu. V Kongresovém centru, bývalém Paláci kultury, se počítá se vzpíráním.

Dále čtěte: Praha olympijská mění logo, zmizela nečitelná čísla

Finále fotbalového turnaje se má hrát buď na novém národním stadionu, pokud nebude hotov, tak na centrálním stadionu, který bude hostit oba ceremoniály a soutěže v atletice.

"Mimo Prahu vyroste 130 sportovišť pro tréninková centra a přípravné kempy. Sem by měli sportovci z celého světa jezdit už před olympijskými hrami na soustředění a aklimatizační pobyty," slibuje Petera zástupcům regionů. Zázemí pro přípravu sportovců vzniká pod heslem "Všichni jsme v národním týmu".

Kde se počítá s tréninkovými kempy

tréninkové kempy

Logo Praha OH 2016, uchazečské město.Najdete na iDNES.czmobilní verze