Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Překvapila nás přívětivost Rusů, říkají čeští fanoušci v Soči

13 2014
Soči (Od našeho zpravodaje) - Rozhodně na ně nenarazíte na každém kroku. Přesto jsou čeští fanoušci v Soči vidět. Nosí s sebou národní vlajku, jejiž miniaturu si malují i na obličej. Většina z nich měla před odletem do Ruska obavy z bezpečnosti. Teď jsou překvapeni, jak dobře zvládají Rusové organizaci olympijských her.

Ivo dorazil do Soči v úterý. Jak sám říká, hlavně za hokejem. "Viděl jsem naši prohru se Švédskem, ale stihl jsem se podívat i na biatlon," prozradil rodák z Mělníka. "Zatím máme z biatlonu dvě medaile, ale ani jeden z těch závodů jsem neviděl. Doufám, že jsem nepřivezl našim sportovcům smůlu."

Fanoušek z Mělníka je mile překvapený přístupem ruských organizátorů. "Před odletem jsme četli zvěsti o nepřipravenosti olympiády, ale osobně musím říct, že jsem se s ničím podobným nesetkal. V hotelu je vše, jak má být, Rusové jsou překvapivě vstřícní. To jsem nečekal."

Fotogalerie

Stejně mluví další český fanda, Ondřej. "Jsme tu s kamarády do neděle, hlavně kvůli hokeji. A zatím nemáme žádné problémy." 

Jakmile mladík z Prahy s beranicí a nápisem "CZECH ICE HOCKEY TEAM" domluvil na kameru, hned ho zastavil domácí fanda a chtěl se s ním vyfotit. Přitom ho plácal po ramenou a uznale hovořil o Jaromíru Jágrovi. Ondřej sice rusky nerozumí, ale pochopil, že se Rus chová přátelsky a objali se.

Organizátoři mají stále volné lístky

Ondřej je hokejový fanda každým coulem, ale rád by se podíval i na jiné sporty. "Zatím sháníme lístky, uvidíme, co bude," uzavírá mladý muž. Dobrou zprávou pro Ondřeje i ostatní je aktuální informace pořadatelů, že se na některé sporty ještě dají vstupenky sehnat.

Fanoušci bydlí během olympiády na několika místech. Jedna část ze zhruba dvou tisíc Čechů bydlí v Adleru, jedné z městských částí Soči, deset minut jízdy vlakem od olympijského parku.

Druhá skupina si hledala ubytování v centru Soči, v blízkosti známých pláží a léčebných sanatorií, jiní sehnali hotely v Krásné Poljaně poblíž sportovních areálů pro běžecké a sjezdové lyžování.

Bezpečnost nade vše

Čeští turisté měli před odletem na olympiádu obavy o bezpečnost. Jiří byl nervózní ze zpráv, které popisovaly teroristické hrozby. "Jistěže jsme měli strach. Jedete do neznáma, navíc po tom všem, co se nedávno stalo ve Volgogradu," popisuje mladý Plzeňan.

"Ale tady nás kontrolují na každém kroku. Bez důkladné prohlídky nenastoupíme do vlaku a šacují nás i při vstupu do olympijského parku," dodává s tím, že to české turisty uklidnilo, a cítí se proto bezpečněji.

Ivo z Mělníka doplňuje, že dobrou práci odvádějí také stovky dobrovolníků. "Jsou nesmírně ochotní. Snaží se nám poradit. Jediný problém je v tom, že neumějí pořádně anglicky. Ale my Slované se rusky přece jen nakonec vždycky domluvíme," uzavírá.Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Děti, sportujte! kázali olympionici. Hradilek pak porazil Vítkovou

Kajakář Vavřinec Hradilek běží člunkový běh proti biatlonistce Veronice Vítkové

VIDEO Když sami chodili na základní školu, zdálo se jim, že tělocviku mají málo. Teď, podpořeni...

Ruský vicepremiér: Olympijské hry v Soči vydělaly 1,5 miliardy rublů

HRY SKONČILY. Momentka ze slavnostního zakončení zimních olympijských her v...

Olympiáda v Soči je nehorázně drahá, kritizovali jedni. Příjmy z her převýšily výdaje o 1,5...

Olympionici ulovili i Tipsport, získají od něj 100 milionů na mládež

Na pohřeb Karla Guta dorazil šéf ČOV Jiří Kejval

Český olympijský výbor získal sto milionů korun ročně na podporu mládežnického a neprofesionálního...Najdete na iDNES.cz