Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olympiáda v Riu je z 50 procent připravená. Ale v Soči prezentaci nemá

22 2014
Soči (Od našeho zpravodaje) - Olympiáda v Soči nabídla před necelými dvěma roky monstrózní prezentaci na letních hrách v Londýně. V Soči se na oplátku představuje olympiáda v jihokorejském Pchjongčchangu, která se uskuteční za čtyři roky. Chybí tu však mezičlánek - letní hry v Rio de Janeiru. Podle organizátorů však speciální prezentace nutná není. Fandové zimních a letních her jsou podle nich příliš rozdílní.

V oficiální videoprezentaci tvrdí šéf organizačního výboru her v Riu Carlos Nuzman, že se vše stihne. Ostatní organizátoři však opatrně přiznávají, že v tuto chvíli není připraveno ani 50 procent sportovišť.

Hotovou polovinu přitom tvoří sportoviště, která už jsou v provozu několik let, například fotbalový, gymnastický nebo volejbalový stadion.

Fotogalerie

Lidé z přípravného výboru z Rio de Janeira tvrdí, že jsou v Soči jen tichými pozorovateli. Chtějí získávat zkušenosti a učit se. Zároveň oficiálně říkají: "Ještě máme čas. Dva a půl roku je dlouhá doba."

Podle organizátorů teď finišují práce na výstavbě olympijského parku. "Bude mít rozlohu 1,2 milionu metrů čtverečních," říká ředitel projektu výstavby parku Roberto Ainbinder.

"Teď na místě pracuje více než dva tisíce lidí. Ještě během roku 2014 návštěvníci budou moci sledovat, jak získávají stadiony svou základní podobu," doplňuje Ainbinder.

Ve videoprezentaci je k vidění také postupná výstavba olympijské vesnice. "Už stojí hrubé stavby," tvrdí Nuzman.

Kritika na organizátory letních her v Rio de Janeiru přišla v loňském roce. Tehdy musel být uzavřen moderní stadion Joao Havelange, kde se měly konat atletické soutěže.

Veřejnost znepokojují také vysoká míra kriminality ve městě a otazníky nad připraveností mistrovství světa ve fotbale, které se v Riu uskuteční už v letošním roce.

"Čas je ale na naší straně," říkají svorně organizátoři. Letní olympijské hry v Rio de Janeiru se uskuteční od 5. do 21. srpna roku 2016.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze