Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

VIDEO: Litr benzínu za 20 korun. V Soči přesto nadávají na zdražování

12 2014
Soči (Od našeho zpravodaje) - V Rusku je stále nejlevnější benzín v Evropě. A to přesto, že od začátku roku cena pohonných hmot v zemi výrazně roste. Za litr naturalu zaplatíte v Soči v přepočtu 20 korun za litr. Místní lidé přesto lamentují nad zdražováním.

"Před začátkem olympiády šly ceny nahoru, místy až o rubl," stěžuje si na kameru majitelka minimarketu na jedné z vedlejších ulic v Soči. Ani v budoucnu se přitom neblýská na lepší časy. Podle výhledu českého Ministerstva průmyslu a obchodu by během letošního roku mohla cena pohonných hmot v Rusku stoupnout o dalších 5%. 

Jak pokračuje drobná podnikatelka, lidem ze západní Evropy mohou přijít ceny benzínu v Rusku nízké. "My ale máme úplně jiné příjmy než vy," argumentuje. "Zdražení benzínu o jediný rubl nám zvyšuje náklady a snižuje příjmy. Není to dobrá situace."

Majitelka minimarketu navíc před olympiádou doufala, že s přílivem návštěvníků her přijdou do jejího obchůdku turisté. To se ale nestalo. "Návštěvníci většinou zůstávají v olympijském parku nebo v historické části města," uzavírá podnikatelka. 

Olympijský areál v Soči je uzavřený a lidé z něj mohou vlakem vyjet přímo do hor, kde se konají závody v běžeckém a sjezdovém lyžování. Většina obyvatel Soči se tak s turisty vůbec nesetká.Najdete na iDNES.czmobilní verze