Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

Olympiáda stále více rozděluje Prahu

15 2003
Pořádání olympijských her je jen lákadlem, které má upoutat pozornost a zakrýt tak skutečné problémy Prahy, říkají jedni. Olympiáda by Praze pomohla a vydělala by jí hodně peněz, oponují druzí. Máloco rozdělilo v poslední době pražské politiky tak, jako právě možnost pořádání největšího sportovního svátku v Praze.

„Celá věc prostě není za současných podmínek naprosto reálná,“ odmítá velkolepou myšlenku například Evropský demokrat Jiří Witzany. Patří k těm, kteří naznačují, že by olympijské hry mohly být jen mediálním podvodem zastírajícím jiné problémy města.
Vedení metropole mu oponuje.

„Olympiáda, ale už i jen úvahy o ní by jistě nastartovaly nejenom ekonomiku a služby. Pomocí podrobné analýzy, kterou si necháváme nyní vypracovat, zjistíme, jak na tom město se sportovišti a dalším vybavením skutečně je,“ uvedl nedávno náměstek primátora Jan Bürgermeister.

Pražský hrad v pozadí planoucího olympijského ohně. Ať už je tato myšlenka reálná či nikoliv, začíná získávat konkrétní obrysy. Městští úředníci v současné době skutečně zpracovávají analýzy, které jsou pro případnou kandidaturu města na pořádání her nutné.

Z řad pražské opozice se však ozývají stále ostřejší hlasy, které mediální kampaň kolem olympiády považují za vějičku předhazovanou veřejnosti. Ta má podle nich způsobit, že se zapomene na problémy města - například na nezákonně přidělované veřejné zakázky.

V situaci, kdy radnice nedokázala uhlídat zakázky, je podle kritiků olympijské myšlenky takřka nemožné, aby Praha dokázala včas postavit sportoviště a se všemi prostředky na ně určenými průhledně hospodařit.

Podle posledních zpráv má být analýza sportovních možností Prahy, kterou má na starosti Útvar rozvoje hlavního města, předložena na začátku příštího roku. Za její vypracování a platby externím spolupracovníkům město zaplatí přes čtyři miliony korun.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze