Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olympiáda? Teď jsou na řadě architekti

Letňanské výstaviště - Hlavní olympijský stadion by měl být umístěn v oblasti letňanského výstaviště. | foto: Martin MrázMF DNES

16 2005
Praha - „Myšlenka pořádání letních olympijských her v Praze v roce 2016 nebo 2020 je užitečná a ku prospěchu Prahy,“ shodli se po úterním jednání městští radní. Ti tak chtějí i nadále pokračovat v přípravě na konání her v metropoli. Před architekty z Útvaru rozvoje města stojí nelehký úkol.

Pokud záměr rady schválí i zastupitelstvo, budou muset začít pracovat na studiích, které mají prokázat, zda a kde je možné postavit jednotlivé sportovní areály.

Zaměřeno na Strahov

Studie by se soustředily zejména na oblast letiště Kbely a letňanského výstaviště, kde se počítá s umístěním centrálního olympijského stadionu.
„Přípravné studie mají prověřit i možnost realizace plaveckého centra na Maninách, olympijské vesničky v Bubnech či zmapovat rozvojové možnosti Strahova,“ řekl náměstek primátora Jan Bürgermeister.

Právě záměr na vystěhování studentů ze strahovských kolejí vzbudil v nedávné době nevoli mezi vedením ČVUT. Město už je proto mírnější a svůj záměr v této lokalitě formuluje jako možný a jen s nutnou spoluprací s ČVUT.

„Všechny z těchto studií mají ověřit, jaké plány jsou jen záležitostí letních olympijských her a které jsou stejně prioritou města,“ řekl Bürgermeister. Dodal, že podle něho jsou už nyní prioritou. „To si však například nemyslí někteří opoziční zastupitelé,“ připustil náměstek s tím, že je nyní čeká složitá diskuse v zastupitelstvu.

Na co město má

Právě opoziční zastupitelé poukazovali na to, že město na pořádání her nemá a že má příliš velké ambice.

Primátor Pavel Bém však již několikrát uvedl, že pořádání olympijských her v Praze může být výnosné.

Reagoval tak na výsledky ekonomické analýzy společnosti PricewaterhouseCoopers, která spočetla náklady na pořadatelství a přinesla i některé nápady na umístění sportovních areálů.

Přímé náklady her by měly dosáhnout 132 miliard korun. „Výnosy z reklamních a vysílacích práv vstupní investici bohatě pokryjí,“ ujišťuje primátor a dodává, že je nutné počítat s tím, že pořádání her podpoří i růst infrastrukturních staveb, a to nejen na území hlavního města, ale i v dalších krajích, které se budou na olympiádě podílet. Na to však bude muset město a stát najít 600 miliard korun, uvedla studie.

Autoři:


Další z rubriky

Čeští sportovci stále nedostali finanční odměny za olympijské medaile

DVĚ ZLATA. Češka Ester Ledecká ovládla obě disciplíny, ve kterých na hrách v...

Od premiéra v demisi Andreje Babiše dostali 23. dubna šeky na částky, které si vysloužili za zisk...

Biatlonisté se zlobí, ubyla jim účastnická místa pro ZOH v Pekingu

Štafetový závod biatlonistek na 4x6 kilometrů v olympijském středisku Alpensia....

Zvýšení počtu disciplín na zimních olympijských hrách v Pekingu v roce 2022 se dotklo i biatlonu....

Šéfka komise sportovců tvrdí, že ji MOV šikanoval kvůli Rusku

Claudia Bokelová

Někdejší předsedkyně komise sportovců Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Claudia Bokelová...Najdete na iDNES.cz