Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olympiáda v Africe je teď nemožná, uznal sám šéf afrických olympioniků

Největší sportovní akcí v Africe bylo fotbalové MS 2010, které proslavilo trubky vuvuzely. | foto: AP

9 2015
Už jen jeden kontinent čeká na pořádání letních olympijských her. Ale nezdá se, že by se měl dočkat. „Těžko můžeme snít o olympiádě, když v našich zemích lidé umírají hlady,“ prohlásil sebekriticky prezident afrického olympismu Lassana Palenfo. Letos v září bude uzavřen seznam uchazečů pro letní hry 2024, kdy teoreticky mohla Afrika usilovat o premiéru.

V současném světě by takové výroky mohly rychle vyústit v obvinění z rasismu a nadřazenosti: „Finančně je pro Afriku téměř nemožné, aby úspěšně hostila olympijské hry, desetitisíce sportovců, fanoušků a novinářů. Kandidatura více zemí by pak skončila logistickou katastrofou.“

Jenže tyto věty pronesl muž, který šéfuje africkému olympijskému hnutí. Lassana Palenfo, 74letý funkcionář z Pobřeží slonoviny, je prohlásil v Paříži s tím, že dokud kontinent nezaznamená radikální ekonomické zlepšení, je v jeho očích vize olympiády chimérou.

„Já osobně bych řekl ANO tomu, aby Afrika hry hostila. Bylo by to fantastické. Jenže co potom? Co by se stalo se stavbami, až by olympiáda skončila? Nešlo by o plýtvání? Ano, šlo,“ odpovídá si sám Palenfo. „Těžko můžete hostit olympijské hry, když ve vašich zemích lidé umírají hlady.“

Letní olympiády a kontinenty

17x Evropa (3x Velká Británie a Řecko, 2x Německo a Francie, Španělsko, SSSR, Itálie, Finsko, Belgie, Nizozemí, Švédsko)
5x Severní Amerika (4x USA, Kanada)
4x Asie (2x Japonsko, Jižní Korea, Čína)
2x Střední a Jižní Amerika (Mexiko, Brazílie)
2x Oceánie (2x Austrálie)

* započítány jsou už udělené hry pro Rio 2016 a Tokio 2020

15. září 2015 nastane termín, kdy jednotlivé země mohou ohlásit své uchazeče pro letní hry v roce 2024. V seznamu potenciálních uchazečských měst se stále uvádí možnost marocké Casablanky či dokonce keňského Nairobi, to však zní jen jako hodně odvážné pokusy bez reálné naděje.

Afrika zažila sportovně-pořadatelský vrchol jednoznačně v roce 2010, kdy poměrně úspěšně zvládla fotbalové mistrovství světa. Sny o olympijské budoucnosti, jež by mohla kontinentu dodat sebevědomí i možnosti pro ekonomický růst (investice do infrastruktury či služeb), ale od té doby uvadly.

„Obyvatelé by jistě zpochybňovali, jaké mají jejich vlády priority,“ naráží Palenfo na to, že ve valné části Afriky je třeba zlepšovat důležitější věci. Podle něj nepomáhá ani nová možnost společné kandidatury více měst i více států, kterou MOV zavedl. „Bylo by to velmi složité, protože stejně můžou spolupracovat jen státy, které jsou velmi blízko sebe,“ naráží Palenfo na rozlehlost kontinentu.

Jihoafrická republika je podle všeho jedinou zemí, která by mohla skepsi šéfa afrického olympismu zlomit. Sama však již dva pokusy o uchazečství pro rok 2004 vzdala - pro Durban i pro Johannesburg. Kapské město pak při pokusu získat letní hry v roce 2004 skončilo třetí, na vítězné Atény nemělo šanci.

Nezdá se tedy, že by ve srovnání kontinentů (viz box) měla africká nula zmizet.

Autor:


Další z rubriky

Velmi žhavé hry: na maraton v olympijském Tokiu už v sedm ráno

VYČERPÁNÍ. Chorvatská vytrvalkyně Matea Matoševičová musela být v cíli...

Kdo si rád nazouvá tenisky ve chvílích, kdy je ráno ještě mladé, by následující zprávou měl být...

Švýcaři v referendu odmítli pořádání olympiády 2026 v Sionu

PODPORUJEME SION 2026. Nálepka na skle volební místnosti, kde Švýcaři v...

Švýcarsko se nebude ucházet o právo uspořádat v roce 2026 zimní olympijské hry. Obyvatelé kantonu...

Čeští medailisté ze ZOH v Koreji dostanou vyšší odměny, než se čekalo

DVĚ ZLATA. Češka Ester Ledecká ovládla obě disciplíny, ve kterých na hrách v...

Čeští sportovci, kteří přivezli ze zimních olympijských her v Koreji cenné kovy, dostanou vyšší...Najdete na iDNES.cz