Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olympiáda v Brně? S Prahou snad

16 2004
Brno - Ťukání na čelo, taková by byla reakce většiny Brňanů na informaci, že by město mohlo v roce 2016 nebo 2020 spolupořádat Olympijské hry. Vždyť tady není ani pořádný bazén, ani lehkoatletický stadion, namítnou. Přesto je brněnský primátor Petr Duchoň, proklamátor této myšlenky, přesvědčen, že by se o spolupořádání gigantického sportovního podniku město mělo ucházet.

Ne jako jediný, ale vedle Prahy přinejlepším jako stejně silný partner. "Pro Brno by to mělo obrovský užitek. Dosáhlo by na peníze, za něž by mohlo postavit dobré sportovní zázemí, které by Brňanům a nejen jim zůstalo na pořád," vysvětluje primátor.

Aby však mohlo Brno o čemsi podobném uvažovat, muselo by přesvědčit především představitele hlavního města Prahy, která se o olympiádu začala zajímat už před půl rokem, a samozřejmě i na Olympijský výbor a řadu politiků.

Přesvědčit je, znamená něco nabídnout. V tomto ohledu je na tom Brno hůře než například Ostrava, jejíž představitelé už alespoň oficiálně Prahu oslovili. "Mají eminentní zájem na tom, aby se na případné olympiádě mohli podílet. Nabídli k tomu takzvaný sportovní generel, jež si Ostrava nechala vypracovat a který nabízí možnosti využití jednotlivých ostravských sportovišť," uvedla ředitelka Útvaru rozvoje hlavního města Prahy Světlana Kubíková.

Praha už zvažuje
V hlavním městě již půl roku pracuje více jak třicetičlenný tým úředníků na průzkumné analýze. Ta zváží naděje města na uspořádání olympiády v letech 2016 nebo 2020. První výsledky nejsou nijak oslnivé. "V současné době dokončujeme soupis všech pražských sportovišť, která by přicházela v úvahu například jako tréninkové plochy.

Město je podle našich zjištění sportovním zázemím značně podvybavené oproti jiným moderním velkoměstům," vysvětlila Kubíková. Analýza má být dokončena v březnu. "Olympiáda znamená především obrovský nápor lidí, kteří se do místa konání musí nějak dostat. V případě Prahy by se musela dostavět část metra, ale také oba silniční okruhy. A samozřejmě také renovovat čistička odpadních vod," dodala Kubíková.

Přestože jsou představitelé Brna přesvědčeni, že se město musí na olympiádě podílet, ústy primátora Duchoně "je to pro město zásadní věc", zatím není téměř kde většinu sportovních klání umístit.

Brno nemá jediný lehkoatletický stadion, jediný slušný a především normám světových šampionátů odpovídající plavecký areál, ani slušný velodrom. Má samozřejmě několik sportovních hal, z nichž řada hostila i mezinárodní závody, jenže požadavkům pro pořádání olympiády prostě nevyhovují.

2008 - bude stadion
Jediné, co bude hotovo snad už v roce 2008, by mohl být fotbalový stadion, který by měl vyrůst v Brně za Lužánkami. Jeho stavba vyjde na jednu miliardu korun a navíc bude odpovídat i světovým normám. Podle Světlany Kubíkové by se na něm mohly odehrát například kvalifikační zápasy.

Stejné zázemí by mohl poskytnout i atletický ovál na stadionu v Srbské ulici - tedy pokud se do té doby dostaví. "To si dovedu představit, Praha by tak jako tak všechno sama nezvládla," míní Kubíková.

Brněnská přehrada
Použitelné jsou obě haly pro míčové sporty. Za jistých okolností by mohla být využita i brněnská přehrada, kde by se například mohly odehrát veslařské disciplíny. Z vodních sportů by ale byly asi jediné. Například na jachting totiž nemá přehrada patřičnou délku.

Kdyby si Brno dělalo ambici na to, že zde uspořádá soutěže dráhové cyklistiky, muselo by dát do pořádku velodrom. Ten sice hostil Evropské mistrovství v dráhové cyklistice, ale výbava celého areálu by se musela rozhodně zkvalitnit. Poslední disciplínou, kterou by teoreticky mohlo Brno pořádat, jsou střelecké závody, i pro ty má určité zázemí.

Kde na to vzít?
Nedostačující sportovní, ale například i ubytovací možnosti lze vyřešit jedině velkými investicemi, za něž by šlo postavit sportoviště, hotely, a když se k nim vybuduje slušné mediální centrum, budou stačit lékaři a bezpečnostní složky, může olympiáda začít.

Kde ale vzít ty peníze? To budou muset řešit všichni, kteří vzali myšlenku uspořádání olympiády v Česku za svou. Šestnáctidenní show pro statisíce domácích i zahraničních návštěvníků totiž vychází se vším všudy asi na 350 miliard korun.

Bez státní kasy, podílu samotných měst a soukromých investorů to samozřejmě nepůjde. "Jisté je, že budou muset všichni použít takzvanou metodu skromnosti, podle níž se dnes pro olympiádu staví většina areálů - mobilní tribuny a podobně," uvedl František Dvořák, místopředseda Českého olympijského výboru.

Brno osloví Prahu
Aby se vůbec někdo o záměru Brna dozvěděl, musí se představitelé Brna spojit podle Dvořáka z Olympijského výboru s radnicí v Praze. Co nejdřív. Primátor Duchoň sice říká, že o tom mluvil se svým pražským kolegou Pavlem Bémem, ředitelka Kubíková však o aktivitě Brna nic neví. A co říká sám brněnský primátor? "Asi se nejdříve obrátíme na Český olympijský výbor."

Rozhovor s primátorem Duchoněm

Autoři:


Další z rubriky

Odměny za olympijské medaile budou v červenci, potvrdil ministr

ZNOVU ZLATÁ. Češka Ester Ledecká zvítězila v druhém olympijském závodě -...

Ministr školství v demisi Robert Plaga (ANO) potvrdil, že šest českých olympioniků, kteří získali...

Trest pro čínské krasobruslařské rozhodčí. Na ZOH nadržovali krajanům

Suej Wen-ťing (nahoře) a Chan Cchung během volných jízd dvojic na mistrovství...

Féroví sudí na olympijských hrách? Zdánlivá samozřejmost, ale asi jen v ideálním světě, ukazuje...

Nejlevnější vstupenky na OH v Tokiu budou stát symbolických 2020 jenů

Olympijské hry v roce 2020 uspořádá Tokio.

Nejlevnější vstupenky na olympijské soutěže v Tokiu 2020 bude možné pořídit za symbolických 2020...Najdete na iDNES.cz