Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Olympiáda v Londýně bude příliš drahá

5 2007
Londýn - Olympijské hry v Londýně 2012 možná nevystačí s rozpočtem. Nárůst nákladů je dokonce tak velký, že by nemusela stačit ani v přepočtu stomiliardová rozpočtová rezerva. Předseda organizačního výboru John Armitt o tom dokonce v úterý jednal na půdě britského parlamentu.

Armitt má k dispozici rozpočet ve výši 9,3 miliardy liber (asi 340 miliard korun), přičemž 2,7 miliardy (asi 100 miliard korun) je z této částky vyčleněno na mimořádné výdaje.

Rozpočet se letos na jaře musel výrazně navyšovat, přesto s ním předseda není stále spokojen. Dnes prohlásil, že už při zrodu jej organizátoři koncipovali co nejšetrněji, takže nemůže slíbit, že se do něj vejde. Navzdory rezervě.

Největším dílem se na stále vyšších nákladech podílí rozsáhlý olympijský park ve Stratfordu ve východním Londýně, v němž vyroste hlavní olympijský stadion, basketbalová hala a řada dalších sportovišť.

Jeho výstavba má sice začít až za rok, už teď ale jeho dodavatelé nasmlouvali vyšší ceny než se původně očekávalo. Vliv na překročení rozpočtu má i lehké oslabení anglické libry vůči euru.

Londýňané zatím pracují přesně podle harmonogramu a i prezident Mezinárodního olympijského výboru Jaques Rogge je za to chválí. Překročení rozpočtu ale straší jak britskou veřejnost, tak MOV, zvlášť když stále není jasné, z čeho by se případný deficit hradil.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze