Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Olympiáda v Pardubicích? Šanci má závodiště

military - V roce 2003 se na pardubickém závodišti utkali juniorští jezdci o titul mistra Evropy v disciplíně military. Military je i součástí olympijských her, o které se uchází Praha. | foto: MF DNES

23 2007
Pardubice, Hradec Králové - Letňanský sysel, maskot pražských olympijských her, by se mohl objevit i na východě Čech. Pokud bude Praha v roce 2016 nebo 2020 olympijské hry skutečně pořádat, mohlo by se pod pěti kruhy soutěžit i v Pardubicích. Podle odborníků má šanci přivítat olympijské sportovce pardubické dostihové závodiště.

"Reálné šance tu skutečně jsou. Pardubické závodiště má kvalitní zázemí, dobré jméno i v zahraničí a navíc se na něj lze z Prahy celkem snadno a rychle dostat," míní Miroslav Petráň, pardubický zastupitel a předseda Dostihového spolku.

Právě snadná dostupnost a vybavení na evropské úrovni jsou hlavními trumfy, které chtějí Pardubice pražským organizátorům nabídnout. "Autem jste tady do hodiny, vlakem to trvá hodinu a čtvrt. Závodiště navíc může nabídnout naprostý unikát: z letiště by si koně mohli do stájí dojít prakticky po svých," vypočítává Petráň.

Na olympijských hrách se sice neběhají dostihové závody, což je doména pardubického závodiště, ale soutěží se v parkuru, drezuře a military. "Ani v těchto disciplínách nejsme žádnými nováčky. V roce 2003 jsme zde pořádali mistrovství Evropy juniorů v military a v jezdecké všestrannosti. A vloni zde o titul mistra Evropy bojovali mladí jezdci. Máme zkušený tým pořadatelů, rozhodčích i dobré stájové kapacity," chválí pardubické podmínky Miroslav Petráň.

Stavěl trať v Pardubicích i v olympijských Aténách

Pro pardubické závodiště hovoří ještě jeden argument.

Před evropským šampionátem juniorů v roce 2003 zde vyrostlo čtrnáct nových překážek, splňujících přísné evropské měřítko. Konzultantem při stavbě trati byl Belgičan Tom Ryckewaert, stavitel trati pro olympijské hry v Aténách.

Tréninkové kempy
Kde by mohli na východě Čech trénovat olympionici?

Střelba

Hradec Králové. Na moderní královéhradecké střelnici se pořádají celorepublikové i mezinárodní soutěže ve střelbě na asfaltové holuby. Ještě lépe vybavené střelnice jsou však v Plzni a v Brně.

Jachting

Rozkoš. Vodní nádrž Rozkoš, která leží nedaleko České Skalice, je nejrozsáhlejší vodní plochou na východě Čech. Na přehradě se každoročně pořádá několik závodů v jachtingu. "Domnívám se, že všechna sportoviště by byla v blízkém okolí Prahy. Co tam dnes není, to by si postavili," řekl Petr Klimpl, radní města a předseda komise města pro sport.

Skoky do vody

Pardubice. V pardubickém plaveckém areálu se pořádají mistrovství republiky ve skocích do vody. Je jedním z mála podobných zařízení v celé republice. Areál je však v současnosti ve velmi špatném technickém stavu. *

Judo

Jičín. Ve sportovním areálu v Jičíně má judo dlouholetou tradici. Pořádají se zde celorepublikové soutěže. Z Jičína pochází i Josef Letošník, bývalý předseda judistického svazu České republiky.

Jenže na cestě k olympiádě stojí ještě více překážek, než kolik jich za svůj život překonal šampion Železník. A to i v případě, že by Praha v soutěži o pořádání her vyhrála.

Český olympijský výbor totiž v přípravné analýze zatím s Pardubicemi počítá pouze jako s tréninkovým kempem. "Pro jezdectví se počítá spíše s Kralupami, ale nic není definitivní. Například v případě military nevidím důvod, přoč by se nemělo závodit v Pardubicích. Mají zkušenosti, zázemí a navíc leží blízko Prahy," říká Jan Martinek, mluvčí Českého olympijského výboru.

O tom, že Praha bude o pardubické závodiště stát, pochybují i mnozí odborníci. "Mezi olympijskými jezdeckými disciplínami nejsou dostihy, takže bude stačit jen menší areál. A těch bude v Praze dost," míní Petr Klimpl, radní města a předseda komise města pro sport.

Dostihový spolek se však nevzdává. "Budeme se snažit dát Praze nabídku, ať ji někdo reálně posoudí. Zázemí, které bude chybět, jsme schopni vybudovat. Zatím však ani nevíme, na koho konkrétního se obrátit," dodává Petráň.

Politici chtějí více

S méněcennou rolí při případném pořádání olympiády se nechtějí smířit pardubičtí a hradečtí politici. Současní šéfové obou krajů Roman Línek a Pavel Bradík už plánují společný postup, jak "olympijského sysla" na východ Čech nalákat.

"Pardubice, jako jediné krajské město, mají přízvisko město sportu. Proto bychom pořádání olympiády v krajském městě určitě přivítali. Navíc z našeho kraje pochází v současné době nejznámější čeští olympionici Martin Doktor, Dominik Hašek nebo Roman Šebrle," vyjmenovává první náměstek hejtmana kraje Roman Línek, který by chtěl, aby se v Pardubicích objevil alespoň jeden olympijský sport.

Rozhořčený je i hejtman Královéhradeckého kraje. "S naším krajem přípravný výbor olympiády nepočítá. Myslím si, že to není rovný přístup a je třeba to změnit. Hovoří pro nás výborné dopravní spojení, to znamená dálnice i hradecké letiště, ale i prostor pro výstavbu sportovišť v Hradci Králové a samozřejmě Krkonoše," říká Pavel Bradík.

Spolu s Romanem Línkem, který je zároveň místopředsedou KDU-ČSL, plánuje jednání o případných "olympijských Pardubicích" s ministrem financí Miroslavem Kalouskem a také s pražským primátorem Pavlem Bémem.

Autoři:


Jobs Contact
Elektromontér (20.000 - 30.000 Kč)

Jobs Contact
Jihomoravský kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 20 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze