Komentátor Novy: Olympiádu bychom zvládli, sport už dávno dělat umíme

Zklamaný komentátor. Mrzí mě, že jsme spojovaní s érou, kdy se sport na Nově trochu podcenil, říká Velart | foto:  Michal Šula, MAFRA

27 2013
Je to už řada let, co se na Nově neobjevují legendární komentátoři Václav Tittelbach s Pavlem Poulíčkem, ale stigma těch, co neumějí dělat sport, si nesou i jejich nástupci. Je to nespravedlivé?

Nelichotivé nálepky měla televizi zbavit olympiáda v Soči a především přenosy z hokejového turnaje. To se však nestalo, Nova se turnaje pár měsíců před jeho startem sama vzdala (viz box níže).

"Což nás hodně mrzí, protože jsem přesvědčený o tom, že bychom olympiádu zvládli," tvrdí komentátor Jan Velart.

Jak se vyrovnáváte s tím, že vás lidi pořád neberou vážně?
Je smutné, že jsme pořád spojovaní s érou, kdy se sport na Nově tak trochu podcenil. Chci se trošku zastat Vaška Tittelbacha a Pavla Poulíčka. Sportovní redakce u nás vznikala na zelené louce jako celá televize. Chyběla kontinuita, jakou má Česká televize. Komentování je nejtěžší disciplína televizní žurnalistiky a v ní se zkušenosti předávaly po generacích. Už jsme ale dávno jinde, naše práce je na profesionální úrovni.

Těší vás, že se vás zastal Robert Záruba?
On nám tímhle udělal obrovskou reklamu, protože je to s Mírou Bosákem největší komentátorská osobnost a česká veřejnost ho bere jako lídra sportovního komentování. Když takový člověk ocení naši práci, je to pro nás malá náplast.

Fakta

Proč Nova přišla o hokej v Soči

Mělo to být poprvé, co se olympijský hokej objeví jinde než v České televizi. Jenže nebylo. Nova všechny rivaly sice přeplatila v obálkové soutěži o vysílací práva, pár měsíců před startem turnaje se však projektu sama vzdala. Za rozhodnutím stojí nové vedení televize, které začalo šetřit a tak drahou akci si nemohlo dovolit. Fanoušci tedy hokej uvidí opět v podání Roberta Záruby a spol.

Věříte, že nastane doba, kdy se na sport na Nově lidi přestanou koukat s předsudky?
Víte, ta naše nálepka je živená na různých diskusních fórech na internetu a lidé tento názor používají do velké míry stereotypně. Ti, co nás mohou sledovat pravidelně, řeknou, že sport dělat umíme. Ale obecný názor, který se o nás šíří jako fáma, by se nám podařilo rozbourat až díky olympiádě, kterou by sledovaly miliony diváků.

Bez velké akce to nepůjde?
To ukáže čas, třeba je to záležitost jenom jedné generace.

Byl to šok, když jste se dozvěděli, že všechno úsilí bylo marné?
Veliký, pro většinu z nás šlo o vrchol kariéry. Už se to blížilo a měli jsme za sebou velký kus odvedené práce. Na druhou stranu to byl pochopitelný krok vzhledem k tomu, jakým směrem se Nova rozhodla vydat. My olympiádu nakonec budeme stejně vysílat i s hokejovým turnajem na Nova Sportu.

Co všechno obnáší příprava na olympiádu?
Víc než rok na tom dělal velký tým napříč jednotlivými odděleními přes marketing, dramaturgii a technické zázemí. Měli jsme připravené velké studio po vzoru kanadské TSN. Komentátoři si od léta připravovali zajímavosti o hráčích, dělali jsme si dost intenzivní archiv záběrů, abychom ke konkrétnímu zápasu dokázali nabídnout souvislosti.

Chtěli jste to dělat jinak, než jsou lidé zvyklí z ČT?
Měli jsme připravených pár novinek. Třeba 3D elektronickou tužku, která nabídne divákovi rozbor akcí z mnoha úhlů. V Soči bude totiž hra snímaná ze tří kamer. Potom
jsme si chtěli vyzkoušet komentování ve dvou plus jeden expert. Chtěli jsme udělat turnaj se ctí, cílem nebylo trumfnout ČT.

Měla by komerční televize dělat přenosy a studia jinak? Řada fanoušků si například pochvaluje Primu, jak pojala fotbalovou Ligu mistrů.
Je to cesta, ale určitě by bylo špatně na tom vystavět studio. Důležitý je sportovní výsledek, nehledě na to, o jakou jde televizi. Ozvláštnění je přínosné, protože ČT je ve sportu silná a ostatní se od ní chtějí odlišit. Já to vítám, i když je těžké přijít s něčím novým. Ve světě je na druhou stranu spousta příkladů, kde se dá inspirovat.

Jak tedy budou vypadat vaše přenosy z olympiády?
Na Nova Sportu pojedeme od rána do večera a počítáme i s přenosy hokejových zápasů. Může se stát, že něco poběží souběžně u nás i na ČT, většinou se ale budeme snažit vybírat jiné divácky atraktivní disciplíny.

Pokud jde o budoucnost – máte po změně vedení jasno?
Na NHL máme práva na čtyři sezony, tady změna nebude. Co se týká velkých akcí typu olympiáda, to uvidíme. Situace je čerstvá, důležité je, že se televize ubírá jiným
a správným směrem. Sice se to dočasně odrazí na naší programové skladbě, ale musíme být zase prosperující televize. Věřím, že si sport jako jedno z nejatraktivnějších odvětví najde cestu na velké kanály jako Nova a Fanda.

Nejčtenější

V Calgary olympiádu nechtějí, odpor řeší italská i švédská kandidatura

Juan Antonio Samaranch Jr. představuje kandidaturu Calgary na olympiádu 2026,...

Obyvatelé Calgary se v referendu vyslovili proti pořádání zimních olympijských her v roce 2026....

Pryč od samurajů. Peníze nejsou všechno, jsem patriot, tvrdí Bábek

Tomáši Bábkovi se slastné triumfy dlouho vyhýbaly, ale za poslední rok si vše...

Patřil mezi vyvolené. Jako jeden z mála cizinců jezdil keirin v Japonsku. Zemi, kde je tato...

Další z rubriky

Sáblíková se chtěla podepsat všem, ale došly jí karty. Dojela pro nové

AUTOGRAMIÁDA. Rychlobruslařka Martina Sáblíková se neúnavně podepisovala svým...

Rychlobruslařka Martina Sáblíková přijela domů s cílem: "Počkám do posledního člověka, který si...

Sáblíková: Medaile ze Soči už je poškrábaná. Ale to jí na kráse neubírá

Martina Sáblíková při exhibičním curlingovém turnaji.

Uplynul už přesně týden od chvíle, kdy v Soči přebrala svoji zlatou medaili, přesto se Martina...

Lotyšským hokejistům hrozí kvůli dopingu diskvalifikace z turnaje v Soči

Lotyšští hokejisté brání svého gólmana Kristerse Gudlevskise. (19. února 2014)

Na olympijských hrách v Soči obsadili hokejisté Lotyšska historické osmé místo, nyní jim však kvůli...

Vyhrály nový vysavač. Jak jsou spokojené?
Vyhrály nový vysavač. Jak jsou spokojené?

Během září jste na eMimino.cz měli možnost zúčastnit se soutěže o vysavač Electrolux Pure D9. Tři výherkyně už mají nového pomocníka na úklid doma. Jak s ním jsou spokojené a doporučily by ho i vám?

Najdete na iDNES.cz