Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pondělí 23. října 2017 Teodor, Theodor

Olympiáda zvedá ceny pozemků až na trojnásobek

Olympijské hry v Letňanech - Olympijský areál v Letňanech. | foto: VIZUALIZACE: ATELIER A.D.N.S.

12 2007
Praha - Plány města uspořádat v roce 2016 v Praze letní olympijské hry již nyní ovlivňují ceny zdejších pozemků. V Letňanech už vyskočily jejich ceny trojnásobně, podle realitních makléřů se budou i nadále zvyšovat.

Už za dva roky se v dánské Kodani určí, kdo možná pohádkově zbohatne.

Čtyřiadvacet měsíců se o poslední volné parcely budou přetahovat kupci v kandidátských zemích na pořádání letních olympijských her v roce 2016 – v Praze, Chicagu, Tokiu nebo v Madridu. O tom, kde vyletí ceny pozemků až o sto procent, rozhodne Mezinárodní olympijský výbor.

„I když je pravděpodobné, že Praha nebude pořádat hry v roce 2016, ale možná až 2020, nebo dokonce 2024, už teď se začne do pozemků investovat,“ je přesvědčen Tomáš Duda z realitní společnosti Professionals.

Už v těchto dnech totiž musí Český olympijský výbor odpovídat na otázky do všetečného dotazníku, kde se komisaři mimo jiné ptají, kde budou stát a jak budou vypadat sportoviště či jak je vyřešena dopravní situace.

„Musí začít stavět v dotčených oblastech dopravní infrastrukturu, tam, kde je metro a dobrý přístup, ceny pozemků vždy rostou. I kdyby žádná olympiáda nebyla,“ říká Milorad Miškovič z Real Estate Karlín Group.

Realitní experti se tak přemístili na severovýchod města. Právě tam má vyrůst obrovský stadion a olympijská vesnice.

Nejdražší pozemky: Letňany, Maniny, Bubeneč

Oblastí, které v nejbližších měsících podraží, jsou desítky. O některých se už ví. „Rozhodně jsou to Letňany, Maniny, Rohanský ostrov a Štvanice, Bubeneč, také Prosek, možná i část Kobylis,“ jmenuje Milorad Miškovič.

tabulkaPodle něho se bude bohatnout hlavně tam, kde se budou odehrávat hlavní olympijské boje.

V Letňanech, které se mají stát centrem her, vzrostla jen za poslední rok cena za metr čtvereční až trojnásobně.

Také na proseckém sídlišti se za dva roky cena metru čtverečního vyhoupla z 2 370 korun na 3 900, v Čakovicích je rozdíl ještě vyšší – metr čtvereční v průmyslovém areálu stál ještě loni 790, letos už je to 2 110 korun. „Město stále nemá k dispozici pozemky v Letňanech, kde by měla stát centrála. Třeba magistrát tlačí ceny pozemků v Letňanech nahoru už jen tím, že je postupně vykupuje pro výstavbu případného areálu,“ uvažuje analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.

Magistrát si cenové skoky zatím odhadnout nedokáže a nadšení majitelů pozemků na severu města spíše mírní.

„V tuto chvíli na to neumíme odpovědět. Zřejmě poroste cena v Letňanech, ale jak se bude rozšiřovat olympijská myšlenka celým městem, mohou na tom dobře vydělat třeba i majitelé parcel na Smíchově,“ odhaduje vedení městského odboru obchodních aktivit.

Jakkoli se tipy obou stran odlišují, na jednom se realitní makléři i město shodnou: zatím je klid.

„Všichni to berou s nadhledem, pohyb kolem pozemků bude nejdřív za šest až osm let,“ uvádí jeden z magistrátních pracovníků, který si nepřál uvést své jméno, protože nemá oprávnění podávat informace.

„Zatím se toho moc neděje,“ přitakává Tomáš Duda. Podle něho se případné koupě odehrávají spíše v tajnosti. Developeři se rozhlížejí kolem sebe, u vyhlédnutého pozemku si pak pěkně potichu zažádají o změnu územního plánu.

„Tak za půl roku se teprve dozvíte, že někdo něco koupil. Ale ten schvalovací proces a třeba i změna územního plánu se počítají na roky,“ objasňuje Duda.

V regionech budou ceny růst výrazněji

Zatímco v Praze se přihazuje na metr čtvereční vytrvale, ale pozvolna, daleko větší cenové skoky mohou mít parcely mimo metropoli. Jen v bezprostředním okolí Prahy by jich mělo být takových deset. Podle plánů by pozemní hokejisté měli trénovat v Rakovníku, fotbalisté v Příbrami, stolní tenisté ve Vlašimi. Dalšími místy jsou Sadská, Slapy, Brandýs nad Labem a Mladá Boleslav, Lysá nad Labem, Nymburk, Poděbrady. „Rychleji půjdou nahoru i Brno, Ostrava nebo Teplice,“ podotýká Duda.

Územní plán počítá s olympiádou
Představitelé města nenechali nic náhodě. Zatímco pro developery bylo pomyslným startovním praporkem k nákupu pozemků až odeslání uchazečského dopisu o letní olympiádu 2016 do Švýcarska, městští zastupitelé už na konci května uložili odboru územního rozvoje zpracovat nový plán vývoje města. Ten poslední tvořili urbanisté před sedmi lety.

Prahu obklíčí zelený prstenec

Nový plán má mít řadu novinek. „Do nově vyznačených pozemků by se už měly i promítnout plochy připravované pro olympijské hry. Zvýrazněna budou i místa, kde se zemědělská půda změní na zeleň. Prahu by měl v budoucnu obepínat prstenec zeleně, kam nebudou zasahovat žádné zastavěné plochy,“ uvedla šéfka městského odboru územního rozvoje Jitka Cvetlerová.

Nový územní plán také přesně určí industriální plochy, které v nejbližších letech udělají ve vývoji doslova kotrmelec. „Pro bytovou výstavbu budou využity prakticky všechny bývalé industriální komplexy,“ doplnila Cvetlerová a jmenovala Smíchov, Maniny nebo Vysočany.

„Už byl projednán časový harmonogram,“ potvrdil primátor Pavel Bém.

V dubnu příštího roku by měli mít radní na stolech jeho možné verze. Podle nejoptimističtějších představ bude hotový do tří let, nejpozději do roku 2016.

Nově by v něm měla být zapracována například i povolená hranice pro výškové budovy. Zpráva s pracovním názvem Management Plan má odpovědět na to, jak bude Praha nakládat se svými památkami, aby zůstaly zapsány v Listině světového kulturního dědictví.

„Bude to první dokument svého druhu a bude pro město i stavbaře závazný,“ ubezpečuje šéf magistrátních památkářů Jan Kněžínek.

Práce, do které se pustili urbanisté a experti na dopravu, životní prostředí a architekturu, také uvolní některé další pozemky pro nízkopodlažní rezidenční výstavbu. Významnější změny však očekávat nelze.

„Poptávka se navíc začíná přesouvat ze satelitních lokalit zpět na území Prahy, což potvrzuje rostoucí ceny těchto pozemků,“ píše se v analýze k cenové mapě pozemků města.

Je libo bydlet na nádraží, nebo v továrně?

Podle údajů magistrátu se v posledních měsících prodávalo tam, kde už domy stojí – ve Stodůlkách, Řeporyjích, Modřanech nebo ve Zličíně. I tam, kde by to už nikdo nečekal, jako v Košířích nebo na Vinohradech.

Obrovský stavební boom však čeká místa, kde si v posledních letech hledali kouty na spaní spíše lidé bez domova. „Velký potenciál je v nádražních prostorách na Smíchově a nákladovém nádraží Žižkov. Velký vliv na realitní trh bude mít rozvojové území Vysočany – Hloubětín nebo vltavský meandr v Holešovicích,“ poučuje analýza cenových map města.

Skupování ještě volných pozemků popohánějí i očekávané změny sazby daně z přidané hodnoty. Ceny by mohla ještě upravit přijatá reforma veřejných financí, která by měla bydlení zdražit až o desítky tisíc korun.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze