Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 24. října 2017 Nina

Olympiádu lidé chtějí, ale bojí se jí

27 2003
Praha - Přinese olympijská kandidatura a případné pořadatelství největší sportovní akce planety Praze uznání a tučné zisky nebo obrovské finanční ztráty, ze kterých se bude vzpamatovávat dlouhé roky? O této otázce se již několik týdnů přou politici, jednotní nejsou ani obyvatelé metropole. V anketě MF DNES jich sice téměř dvoutřetinová většina myšlenku olympiády v Praze podpořila, ale zároveň z ní mají strach.

"Bylo by to určitě veliké sousto, které by si vyžádalo velké oběti od obyvatel Prahy i personálu, který by olympiádu pořádal. Zároveň by to vyžadovalo obrovské počáteční náklady s ne úplně jistou a hlavně brzkou návratností," uvedl ve své odpovědi Jan Manasterský z Prahy 8.

On i mnozí další však zároveň tvrdí, že klady, které by světové hry Praze přinesly, by byly zznačné. "Praha by se stala ještě známější ve všech kontinentech světa." "Podobná akce by nejenom Praze ale celé zemi přinesla obrovské uznání na celém světě," poznamenala například Miroslava Kubálková.

Podle ní město na kandidaturu i přes současné problémy má, a i organizaci olympiády by zvládlo.

Jiní Pražané, ale i lidé, kteří do Prahy za prací dojíždějí, však neskrývali své obavy z podle nich příliš megalomanské akce. "V době konání by byl život města na měsíc úplně paralyzován. Všude by bylo ještě více lidí, než je obvyklé, ještě více přecpané dopravní prostředky, silnice a podobně. Nevím, jak by většina lidí třeba dojížděla do práce," sdělil Jiří Kuna ze Stochova.

Další oslovení lidé zase poukazují na problémy s využitím nově postavených sportovišť a především na přísná bezpečnostní opatření, která by olympiádu musela jistě provázet.

Lidé se zkrátka bojí ztráty soukromí a klidu, na nějž jsou zvyklí. "Když si vzpomenu na zasedání Mezinárodního měnového fondu nebo Severoatlantické aliance, kdy bylo centrum města téměř v policejním obležení, nedovedu si ochranu tak obrovské akce na tak dlouhou dobu ani představit," svěřil se s obavami Miroslav Benkovský z Jižního Města.

Čeho se Pražané nejvíce obávají?
- Ochromení života města na celý měsíc, po který by olympiáda v Praze probíhala
- Obrovských dluhů, které by město mohlo splácet řadu let
- Chátrajících sportovišť, pro něž by se jen stěží našlo plné využití po skončení akce
- Přísných policejních opatření

Autoři:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze