Olympiádu podporuje necelá polovina obyvatel

4 2007
Praha - Necelá polovina obyvatel České republiky by si podle průzkumu agentury Mori přála letní olympijské hry v Praze. Odpůrců her jsou zhruba dvě pětiny. Většina lidí ale soudí, že země by se mohla dostat kvůli pořádání her do finančních problémů. Česká metropole se bude podle rozhodnutí městského zastupitelstva ucházet o letní hry pro rok 2016.

Olympijské hry v ČR by si podle průzkumu z konce března přálo 47 procent lidí. Záporně odpovědělo 41,2 procenta dotázaných. Přímo mezi Pražany má případné pořádání her podporu mnohem nižší.

Podle průzkumu by je chtělo jen 32 procent obyvatel metropole. Méně příznivců má olympiáda už jen v Karlovarském kraji, a to čtvrtinu. Naopak nejvyšší podporu má olympiáda v ústeckém kraji, a to 65 procent obyvatel.

Pokud by Česká republika pořádala hry v roce 2016 nebo 2020, podle 69,6 procenta lidí by se mohla dostat do finančních potíží. Opačný názor zastává jen 18,8 procenta dotázaných. V podstatě vyrovnaný je poměr odpovědí na otázku, zda je myšlenka her pouze nástrojem k obohacení politiků a olympijských funkcionářů ze státních peněz. Kladně odpovědělo 42 procent respondentů, záporně 40,4 procenta dotázaných.

Více než šest z deseti respondentů ale soudí, že země by dokázala zorganizovat hry na vysoké úrovni a také dodržet časový plán. Téměř polovina obyvatel si podle průzkumu myslí, že olympiáda by pro Českou republiku nepředstavovala nějaké bezpečnostní riziko.

Dřívější průzkumy jiných agentur vyznívají podobně. Společnost STEM zjistila v březnu pro Českou televizi (ČT), že olympiádu by si přálo 46 procent občanů, proti jich bylo 44 procent. V únorovém průzkumu agentury Median pro Mladou frontu Dnes souhlasilo téměř 47 procent lidí s názorem, že Praha a ČR by se měly v příštích 15 letech o pořádání her ucházet.

Odlišná čísla přinesla agentura Dema, podle níž se pro konání olympiády v metropoli vyslovilo šest z deseti oslovených obyvatel.

Autoři: ,

Nejčtenější

Jágr bude tváří hokejového turnaje ZOH 2022 v Pekingu, prozradil Tvrdík

Jaromír Jágr během tréninku s dětmi na třineckém ledě

Jaromír Jágr bude tváří hokejového turnaje zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022. Bude...

Další z rubriky

Seemanová zářila na olympijských hrách mládeže, vyplavala druhé zlato

Barbora Seemanová ještě nemůže uvěřit svému triumfu na olympijských hrách...

Stává se jednou z hvězd olympijských her mládeže, česká plavkyně Barbora Seemanová získala v Buenos...

Šéf MOV Bach podpořil italskou kandidaturu na zimní olympiádu 2026

Prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach během zasedání v...

Společná kandidatura Milána a Cortiny d'Ampezzo na pořádání zimních olympijských her 2026 může...

Jágr bude tváří hokejového turnaje ZOH 2022 v Pekingu, prozradil Tvrdík

Jaromír Jágr během tréninku s dětmi na třineckém ledě

Jaromír Jágr bude tváří hokejového turnaje zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022. Bude...

V soutěži Nastartujte se uspěl nápad na originální Priessnitzovy zábaly
V soutěži Nastartujte se uspěl nápad na originální Priessnitzovy zábaly

V již šestém ročníku grantového programu Komerční banky a Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) zvítězil výrobek Mamavis – univerzální zábal, který přináší nemocnému komfortní využití tradiční léčebné metody Vincence Priessnitze.

Najdete na iDNES.cz