Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pondělí 23. října 2017 Teodor, Theodor

Olympiádu podporuje necelá polovina obyvatel

4 2007
Praha - Necelá polovina obyvatel České republiky by si podle průzkumu agentury Mori přála letní olympijské hry v Praze. Odpůrců her jsou zhruba dvě pětiny. Většina lidí ale soudí, že země by se mohla dostat kvůli pořádání her do finančních problémů. Česká metropole se bude podle rozhodnutí městského zastupitelstva ucházet o letní hry pro rok 2016.

Olympijské hry v ČR by si podle průzkumu z konce března přálo 47 procent lidí. Záporně odpovědělo 41,2 procenta dotázaných. Přímo mezi Pražany má případné pořádání her podporu mnohem nižší.

Podle průzkumu by je chtělo jen 32 procent obyvatel metropole. Méně příznivců má olympiáda už jen v Karlovarském kraji, a to čtvrtinu. Naopak nejvyšší podporu má olympiáda v ústeckém kraji, a to 65 procent obyvatel.

Pokud by Česká republika pořádala hry v roce 2016 nebo 2020, podle 69,6 procenta lidí by se mohla dostat do finančních potíží. Opačný názor zastává jen 18,8 procenta dotázaných. V podstatě vyrovnaný je poměr odpovědí na otázku, zda je myšlenka her pouze nástrojem k obohacení politiků a olympijských funkcionářů ze státních peněz. Kladně odpovědělo 42 procent respondentů, záporně 40,4 procenta dotázaných.

Více než šest z deseti respondentů ale soudí, že země by dokázala zorganizovat hry na vysoké úrovni a také dodržet časový plán. Téměř polovina obyvatel si podle průzkumu myslí, že olympiáda by pro Českou republiku nepředstavovala nějaké bezpečnostní riziko.

Dřívější průzkumy jiných agentur vyznívají podobně. Společnost STEM zjistila v březnu pro Českou televizi (ČT), že olympiádu by si přálo 46 procent občanů, proti jich bylo 44 procent. V únorovém průzkumu agentury Median pro Mladou frontu Dnes souhlasilo téměř 47 procent lidí s názorem, že Praha a ČR by se měly v příštích 15 letech o pořádání her ucházet.

Odlišná čísla přinesla agentura Dema, podle níž se pro konání olympiády v metropoli vyslovilo šest z deseti oslovených obyvatel.

Autoři: ,


Renault Master 100dci/2.5...
Renault Master 100dci/2.5...

r.v. 2010, naj. 143 000 km, diesel
156 090 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.czmobilní verze