Olympiádu v Londýně 2012 odstartují fotbalistky. Zápasem ve Walesu

Na sportovištích pro olympijské hry 2012 se pilně pracuje | foto: Profimedia.cz

15 2011
Pátý srpen bude snad nejsledovanějším dnem roku 2012. Olympijské hry v Londýně už totiž zveřejnily svůj jízdní řád, ve kterém u tohoto data stojí: udělovat se bude zlato na nejkratším atletickém sprintu. Kdo se stane nejrychlejším mužem planety?

Z oficiálního programu vyplývá třeba i to, že první soutěž proběhne 25. července 2012 od 17 hodin mimo britské hlavní město, půjde o utkání ženského fotbalu v Cardiffu ve Walesu.

Téhož dne budou hrát fotbalistky ještě v Glasgowě a Coventry a teprve v pátek 27. července večer budou hry na olympijském stadionu v Londýně slavnostně zahájeny. 

"Z vlastní zkušenosti sportovce vím, že toto je okamžik, kdy všechno začne být velmi reálné," řekl při londýnském zveřejnění programu her předseda organizačního výboru a dvojnásobný olympijský vítěz Sebastian Coe.

Organizátoři zveřejnili data, přesné časy a místa více než 300 disciplín v 26 olympijských sportech, stejně jako ceny za lístky na jednotlivé soutěže. Informace automaticky dostane e-mailem na 2,2 milionu předem registrovaných zájemců o vstupenky na olympijské hry.

Očekávané české vrcholy her v Londýně

28. července:
cyklistika:
silniční závod (Kreuziger),
sportovní střelba: vzduchová puška (Emmons).

2. srpna:
kanoistika, slalom:
finále C2 (Volf, Štěpánek) a K1 (Hilgertová)

3. srpna:
veslování:
skif, finále (Synek)

4. srpna:
sportovní střelba:
libovolná malorážka 3x20 ran (Emmons),
tenis: dvouhra žen, finále (Kvitová)

5. srpna:
tenis:
dvouhra mužů, finále (Berdych)

8. srpna:
atletika:
110 m překážek, semifinále a finále (Svoboda)

9. srpna:
atletika:
oštěp, finále (Špotáková)

11. srpna:
basketbal:
ženy, finále,
moderní pětiboj: muži (Svoboda, Polívka),
fotbal: muži, finále

12. srpna:
cyklistika:
horská kola, muži (Kulhavý).

Na 8,8 milionu lístků se bude prodávat mezi 15. březnem a 26. dubnem. Na všechny soutěže začínají od 20 liber a 90 procent vstupenek je podle organizátorů levnějších než 100 liber (asi 2900 korun). Na zahajovací ceremoniál budou nejlevnější lístky za symbolickou cenu 20,12 libry a nejdražší za rovněž symbolických 2012 liber.

Z českého pohledu začne londýnská olympiáda jako ty předchozí velkým očekáváním. Sportovní střelkyně Kateřina Emmons bude 28. července obhajovat zlato z Pekingu ve vzduchové pušce a cyklista Roman Kreuziger by měl jet silniční závod.

Tradiční kanoistické naděje Jaroslav Volf s Ondřejem Štěpánkem a Štěpánka Hilgertová mají finále na programu 2. srpna a v minulé sezoně neporažený veslař Ondřej Synek, mistr světa na skifu, by měl jet o olympijskou medaili o den později.

O další cenný kov bude střelkyně Emmons usilovat 4. srpna ve sportovní malorážce na 3x20 ran a ve stejný den je na pořadu finále dvouhry tenistek, třeba s Petrou Kvitovou. V neděli 5. srpna by ve Wimbledonu mohl hrát finále Tomáš Berdych. Oštěpařka Barbora Špotáková se pokusí přidat do své sbírky druhé olympijské zlato 9. srpna, pětibojaři David Svoboda a Ondřej Polívka budou závodit 11. srpna.

Atletické soutěže začnou v pátek 3. srpna. Organizátoři označují 4. srpen za "supersobotu", protože vedle několika atletických finále vyvrcholí veslování a soutěže v plavání.

Jedním z vrcholů olympiády bývá sprint mužů na 100 metrů, jehož finále bude v neděli 5. srpna a pořadatelé doufají, že se stane soubojem jamajského světového rekordmana Usaina Bolta a Američana Tysona Gaye. Desetiboj skončí ve čtvrtek 9. srpna a jeho vítěz bude vyhlášen o den později.

Fotbalisté mají finále na programu v sobotu 11. srpna ve Wembley. Olympiáda vyvrcholí maratonem a slavnostním zakončením her v neděli 12. srpna. Těžištěm her bude olympijský park ve Stratfordu na východě Londýna, kde je olympijský stadion, stejně jako areály pro plavecké soutěže, basketbal a házenou, velodrom a olympijská vesnice.

Sportovat se bude ale také na několika místech kolem Temže nedaleko olympijského parku. Ve veletržním středisku ExCel v bývalých docích bude pět krytých sportovišť, kde se bude šermovat, boxovat, zápasit, vzpírat a hrát stolní tenis.

V Greenwichi bude v bývalém Millenium Dome gymnastika a basketbalové finále, zatímco v greenwichském parku pod slavným nultým poledníkem vyroste provizorní stadion pro jezdecké soutěže a v nedalekých Královských dělostřeleckých kasárnách budou soutěžit střelci.

Fotbal se bude hrát po celé Británii, nejen ve Wembley, Cardiffu, Glasgowě a Coventry, ale také v Newcastlu a na Old Trafford v Manchesteru. Soutěže v jachtingu budou ve Weymouthu na jihu Anglie.

TO JSOU ONI. Maskoti londýnské olympiády Wenlock (vlevo) a Mandeville.

Několik soutěží zavede sportovce a diváky i do centra Londýna. Hned první den po zahájení se pojede cyklistický silniční závod, který má mít start i cíl na třídě The Mall poblíž Buckinghamského paláce. Trasa povede středem města přes Chelsea na jih kolem známého zámku Hampton Court do hrabství Surrey a pak zpět do Londýna.

Na Mallu budou mít start a cíl také maratony a soutěže v chůzi. Maratonský okruh povede kolem nejznámějších památek, jako jsou parlament ve Westminsteru, Tower, katedrála St. Paul's a opět Buckinghamský palác. Organizátoři vyhověli londýnské radnici, která se chtěla vyhnout uzavření města během týdne, a zařadili maratony i chůzi na víkend uprostřed her a potom na závěr olympiády.

Olympiády si užije do sytosti i královská rodina. Kolem Buckinghamského paláce totiž povede i trasa triatlonu, který se pořádá v nedalekém Hyde Parku. Plážový volejbal se bude hrát hned pod okny premiérova sídla na Downing Street na prostranství pro jezdecké přehlídky. V centru města bude ještě turnaj ve volejbalu v hale v Earls Court a lukostřelba na kriketovém stadionu Lord's se známou tribunou pro novináře od Jana Kaplického.

Autoři: ,


Nejčtenější

Příliš bohatý život a předčasná smrt mocného funkcionáře Baumanna

Patrick Baumann hovoří v Los Angeles o chystaných olympijských hrách.

VIDEO Patrick Baumann byl snad všude. Mnohému předsedal, kdekomu šéfoval. Hodně toho změnil, počtu...

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...

Další z rubriky

Z boje o zimní olympijské hry v roce 2026 vypadl turecký Erzurum

Erzurum je město s půl milionem obyvatel, ležící na úpatí severoanatolského pohoří, jehož nejvyšší štíty se šplhají do výšky přes 3000 metrů.

Turecké město Erzurum bylo vyřazeno ze seznamu kandidátů na pořádání zimních olympijských her v...

První úspěchy z OH mládeže: vzpěrač Polák má bronz, judista Bezděk stříbro

Martin Bezděk (v modrém) při nástupu do techniky Uči Mata na turnaji Evropského...

Prvních úspěchů na začátku olympijských her mládeže v Buenos Aires se dočkali i čeští...

Seemanová zářila na olympijských hrách mládeže, vyplavala druhé zlato

Barbora Seemanová ještě nemůže uvěřit svému triumfu na olympijských hrách...

Stává se jednou z hvězd olympijských her mládeže, česká plavkyně Barbora Seemanová získala v Buenos...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz