Olympijská kandidatura Prahy v ohrožení?

Praha, olympijské hry - Pražští radní odsouhlasili, že Praha může kandidovat na pořádání letních olympijských her v roce 2016 a 2020. | foto: David VotrubaiDNES.cz

19 2007
Praha - Když mluví radní o olympiádě v Praze, myslí tím především Letňany. Tady by se měla odehrávat převážná část her. Jenže teď se ukázalo, že výstavba olympijského areálu na severu metropole může být vážně ohrožena. Za vším jsou neshody magistrátu se společností ABF, se kterou provozuje letňanské výstaviště.

Město se chce s firmou ABF rozejít, oba společníci se však odmítají vzdát myšlenky na stavbu výstavního areálu, který by mohl později sloužit olympiádě.

To by mohlo znamenat otevřený boj o pozemky, na nichž mají vyrůst sportoviště. Ty totiž dosud vlastní soukromí majitelé.

"Městu patří jen pozemky, na nichž stojí výstavní haly, ty okolní musíme začít okamžitě skupovat. Již dnes na ně máme vyčleněny peníze. Tato lokalita je pro město velice lukrativní, nechceme o pozemky přijít," uvedl radní Milan Richter. Podle něho olympiáda v Letňanech bezprostředně ohrožena není.

Jenže úřad může předběhnout právě ABF, dá se totiž předpokládat, že se pokusí soukromé pozemky odkoupit dříve než město.

Otakar Šmíd, zástupce společnosti SP Group, která je většinovým vlastníkem ABF, se nechtěl k záměrům města vyjadřovat. "Všechno bude záležet na jednání s magistrátem."

Těžko si však lze představit, že by se společnost bez boje vzdala myšlenky na spolupořádání her poté, co již přišla s konkrétním návrhem, jak by mohl olympijský areál vypadat.

Případný boj o pozemky může výrazně ovlivnit jejich cenu. "Pokud je více zájemců, tak cena zcela jistě stoupne. A město nemůže donutit soukromého vlastníka, aby pozemek prodal právě jemu," podotkl obchodník s realitami Tomáš Fanta.

Areál plánovaného výstaviště, jenž by se v roce 2016 nebo 2020 měl přizpůsobit potřebám sportovců, se má rozkládat na ploše 254 hektarů. Z nich však město vlastní pouhou desetinu. O zbytek se dělí například Česká konsolidační agentura, Dopravní podnik hlavního města Prahy, Pozemkový fond a také několik restituentů.

Nevýhodná smlouva

Magistrát se rozhodl ukončit spolupráci se společností ABF poté, co se ukázalo, že smlouva mezi společníky není pro město výhodná. ABF, která je většinovým vlastníkem letňanského výstaviště, totiž podnikala na pozemcích města, aniž mu za ně cokoli platila. Na oplátku měla postavit v Letňanech rozlehlý výstavní areál s "kamennými" halami, což se však nestalo. Dosud zde stojí jen několik montovaných hal. Ve chvíli, kdy město začalo uvažovat o zrušení smlouvy, přestalo také vykupovat pozemky.

"Navíc když se smlouva uzavírala, tak měly pozemky jinou hodnotu než dnes," vysvětlil Richter, který není také spokojen s tím, jak společnost s úřadem komunikuje. "Když jsem chtěl vidět smlouvy týkající se nakládání s majetkem společnosti, dostal jsem jen ujištění, že firma dbá o zachování dobrého jména výstaviště. Veškeré informace jsou prý důvěrné. Nerespektují, že město je rovněž vlastníkem," zlobí se Richter.

Pokud se město s firmou nedohodne, radní Richter nevylučuje ani soudní spor. Na něj se už ostatně chystá i společnost ABF.

Autoři: ,

Nejčtenější

Jágr bude tváří hokejového turnaje ZOH 2022 v Pekingu, prozradil Tvrdík

Jaromír Jágr během tréninku s dětmi na třineckém ledě

Jaromír Jágr bude tváří hokejového turnaje zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022. Bude...

Další z rubriky

Šéf MOV Bach podpořil italskou kandidaturu na zimní olympiádu 2026

Prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach během zasedání v...

Společná kandidatura Milána a Cortiny d'Ampezzo na pořádání zimních olympijských her 2026 může...

Severní a Jižní Korea se budou společně ucházet o pořádání OH 2032

Ministři sportu Jižní (vpravo) a Severní Koreje se dohodli na společné...

Jižní Korea a KLDR chtějí podat společnou kandidaturu na pořádání olympijské her v roce 2032....

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...

Najdete na iDNES.cz