Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olympijská pochodeň byla v ohrožení

16 2000
Sydney - Na hranici zhroucení se ocitli organizátoři na konci pátečního slavnostního zahájení olympijských her v Sydney. Kvůli nespecifikovanému technickému problému se na tři minuty zasekl prstenec s olympijským ohněm hned na začátku své cesty na vrchol stadiónu po vodní kaskádě. Olympijský oheň zapálila Cathy Freemanová, úřadující mistryně světa v běhu na 400 metrů a reprezentantka původního domorodého obyvatelstva. Poté se prstenec vznesl nad její hlavu, atletka poodešla a oheň měl plynule stoupat.
Jenomže oheň zůstal na začátku kaskády stát, zdánlivě správně; pozorní diváci ovšem zpozorovali, že se osmitunová ocelová konstrukce zasekla. Tři minuty trnulo zaplněné hlediště a především organizátoři, než technici závadu opravili a oheň vyšplhal na místo určení.

"Všechno šlo hladce," pochvaloval si téměř čtyřhodinový průběh Ric Birch, zodpovědný za zahajovací ceremoniál. "Ale pak to přišlo, taková malá škytavka, a trochu se to zaseklo. Adrenalin vyletěl nahoru a po těle mi nebylo dobře. Naštěstí nás z toho technici rychle dostali," mrazilo Birche v zádech ještě dlouho do noci.

Generální ředitel Mezinárodního olympijského výboru Francois Carrard po skončení zahajovacího ceremoniálu na toto téma vtipkoval. Nastalá situace prý vytvořila napětí. "Musíme obdivovat Freemanovou, která nahoře čekala celou věčnost," řekl Carrard.
Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze