Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olympijská pochodeň byla v ohrožení

16 2000
Sydney - Na hranici zhroucení se ocitli organizátoři na konci pátečního slavnostního zahájení olympijských her v Sydney. Kvůli nespecifikovanému technickému problému se na tři minuty zasekl prstenec s olympijským ohněm hned na začátku své cesty na vrchol stadiónu po vodní kaskádě. Olympijský oheň zapálila Cathy Freemanová, úřadující mistryně světa v běhu na 400 metrů a reprezentantka původního domorodého obyvatelstva. Poté se prstenec vznesl nad její hlavu, atletka poodešla a oheň měl plynule stoupat.
Jenomže oheň zůstal na začátku kaskády stát, zdánlivě správně; pozorní diváci ovšem zpozorovali, že se osmitunová ocelová konstrukce zasekla. Tři minuty trnulo zaplněné hlediště a především organizátoři, než technici závadu opravili a oheň vyšplhal na místo určení.

"Všechno šlo hladce," pochvaloval si téměř čtyřhodinový průběh Ric Birch, zodpovědný za zahajovací ceremoniál. "Ale pak to přišlo, taková malá škytavka, a trochu se to zaseklo. Adrenalin vyletěl nahoru a po těle mi nebylo dobře. Naštěstí nás z toho technici rychle dostali," mrazilo Birche v zádech ještě dlouho do noci.

Generální ředitel Mezinárodního olympijského výboru Francois Carrard po skončení zahajovacího ceremoniálu na toto téma vtipkoval. Nastalá situace prý vytvořila napětí. "Musíme obdivovat Freemanovou, která nahoře čekala celou věčnost," řekl Carrard.
Autor:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Plavkyně Hoffmanová dohmátla pro zlato


S y d n e y Počet cenných kovů, které v Sydney získali čeští handicapovaní sportovci, se po dnešku zastavil...

Středa v Sydney: další čtyři zlaté medaile


S y d n e y Čeští paralympici dnes v Sydney vybojovali plný tucet medailí. Jejich bilance se nakonec zastavila...

Olympijští medailisté dostali odměny


P r a h a Šeky v hodnotě přes pět a půl milionu korun dostali olympijští medailisté ze Sydney a jejich...Najdete na iDNES.cz