Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olympijská pochodeň dorazila do New Yorku

20 2004
New York - Štafeta s olympijským ohněm zavítala do New Yorku. V největším městě Spojených států amerických ji po více než padesátikilometrové trase mezi mrakodrapy nesli mimo jiné bývalá rumunská gymnastka Nadia Comaneciová nebo někdejší světový rekordman ve skoku do dálky Bob Beamon.

Tisíce lidí vylákala výjimečná atrakce do ulic města, které se dostalo mezi posledních pět kandidátů na pořádání olympijských her v roce 2012.

Největší davy přivítaly přímo na Times Square Comaneciovou, trojnásobnou olympijskou šampionku z roku 1976.  Běžci s pochodní se trajektem přesunuli k Soše svobody, navštívili i stadion baseballistů Yankees a přes Central park
doběhli až do sídla Organizace spojených národů (OSN).

"V této těžké době je zvlášť důležité ukázat společné ideály OSN a olympijského hnutí: toleranci a porozumění, rovnost a spravedlnost a především mír," řekl generální sekretář OSN Kofi Annan. Ten se bude chtít zasadit o to, aby byla během olympijských her v Aténách dodržena tradice zastavení válečných operací na celém světě.

New York je v pořadí čtrnáctým městem, kam pochodeň s ohněm zažehnutým v březnu v řecké Olympii zavítala. Odsud se přesune do kanadského Montrealu a pak přes Atlantik do Evropy, kde dokončí svou více než 78.000 kilometrů dlouhou pouť. Na řecké území se vrátí 9. července.

Erek Roberts probíhá s olympijský ohněm přes Brooklynský most v New Yorku.

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze