Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olympijská pochodeň nám několikrát zhasla, přiznali ve Vancouveru

Olympijská pochodeň dorazila do Kanady | foto: AP

25 2009
Cestou do Pekingu přežila výstup na Everest. V Londýně zase útok aktivistů s minimaxem, kteří tak vyjadřovali nesouhlas s nerespektováním lidských práv v Tibetu. Nám ale olympijská pochodeň zhasla aspoň tucetkrát, přiznali zástupci her ve Vancouveru.

Olympijská štafeta tentokrát netrhá rekordy - putuje jen po kanadských provinciích a teritoriích a za 106 dnů má urazit 45 tisíc kilometrů. Vyrazila 30. října. Cíl protne 12. února ve Vancouveru.

Na své pouti do olympijského dějiště není ještě ani měsíc a už má problémy. Plamínek už minimálně dvanáctkrát vyhasl, píše server canada.com. Kvůli zimě a silnému větru.

Přitom designérský skvost měl vydržet skoro vše. V teplotách až mínus čtyřicet stupňů a ve větru o rychlostech až 50 kilometrů za hodinu.

podívejte se, kudy pochodeň putuje

"Jak ale jistě víte, v doprovodném vozidle máme záložní plamen," uklidňoval Jim Richards, šéf olympijské štafety. "S inženýry společnosti Bombardier, kteří pochodeň vytvořili, už vedeme jednání, co je třeba zlepšit, aby se podobný problém neopakoval. Už mají připravená nějaká řešení."

"Ne, nemáme plány cokoliv upravovat," komentoval Bruno Comtois, šéfinženýr společnosti Bombardier. "Polovina pochodní už je vyrobena a jakékoliv změny by byly obtížné. Na třech tisícovkách z nich se objevilo opravdu málo defektů, takže není třeba něco modifikovat."

Třeba devátého listopadu se ale plamen nepodařilo vůbec zažehnout.

"Venku bylo mínus 37 stupňů a vítr foukal šedesátkou," popisoval Richards kruté podmínky. "To ráno se nám nepodařilo pochodeň vůbec nahřát. Tak jsme běželi s lampou až do městečka Resolute, kde se vítr trošku uklidnil."

Pokud plamen v pochodni náhle zmizí, pořadatelé mají čtyři záložní lampy s ohněm zažehnutým v Olympii. Tak už několikrát putování olympijského symbolu zachraňovali.

Autor:


Další z rubriky

Jak ustát zlato? Vědět, kam jít dál. Poradí si Sáblíková?

Rychlobruslařka Martina Sáblíková se raduje z vítězství na trati na 5000 metrů. (24. února 2010)

VIDEO Kateřina Emmons měla svůj pozlacený život nalinkovaný podle gynekologa. Hned jak 9. srpna 2008...

Rodina zesnulého sáňkaře dostane peníze z pojistky organizátorů OH

ROZLOUČENÍ. Sestra oplakává svého bratra Nodara Kumaritašviliho, který se zabil při sáňkařském tréninku na olympiádě ve Vancouveru.

VIDEO Rodina tragicky zesnulého gruzínského sáňkaře Nodara Kumaritašviliho dostane finanční pomoc od...

Dražba olympijské kombinézy Sáblíkové vynesla 272 tisíc

Rychlobruslařka Martina Sáblíková na trati olympijského závodu na 5000 metrů

VIDEO Dobročinná aukce olympijské kombinézy rychlobruslařky Martiny Sáblíkové vynesla 272 tisíc. Výtěžek...

Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy
Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy

Soutěžíme o poukázky na nákup Tesco Online nákupy v hodnotě 1500 Kč, 1000 Kč a 500 Kč. Objednaný nákup vám kurýr přiveze až ke dveřím, což si pochvaluje i naše redakce eMimino.cz - otestovali jsme dovoz do práce a uspořádali místo oběda společný piknik.Najdete na iDNES.cz