Olympijská pojistka: 170 milionů dolarů

28 2004
Londýn - Poprvé v historii byly olympijské hry pojištěny. Mezinárodní olympijský výbor uzavřel u syndikátu pojišťoven smlouvu znějící na 170 milionů dolarů, tedy více než čtyři a půl miliardy korun. Částka bude vyplacena jen v případě, že hry budou zrušeny už před zahájením nebo předčasně ukončeny kvůli přírodní katastrofě nebo teroristickému útoku.

Předseda MOV Jacques Rogge agentuře AP řekl, že pojistka není v žádném případě projevem nedůvěry ve schopnosti řeckých organizátorů.  Smlouva není pojistkou pro případ, že by Řekové nestihli hry připravit.

Výstavba několika olympijských sportovišť má zpoždění a pořadatelé se potýkají s nejrůznějšími problémy. Pojistná smlouva však zahrnuje jen rizika vyvolaná terorismem a skutečností, že Atény leží v pásmu častých zemětřesení. Otřesy půdy si v roce 1999 vyžádaly 143 obětí a obavy z teroristického útoku výrazně vzrostly po bombových útocích v Madridu.

Za pojištění MOV podle agentury AP zaplatí 6,8 milionu dolarů a o riziko se podělí několik pojišťoven v čele s newyorskou American International Group. Pojistná částka přitom vůbec nezahrnuje škody, které zrušením her utrpí jednotlivci nebo firmy, jež jsou na hrách nějak zainteresovány.

Suma 170 milionů dolarů je určena jen MOV, sportovním federacím a národním olympijským výborů a má jim pomoci bez ekonomických problémů přežít do dalších her.

Ani samotní organizátoři her z pojistky nic nedostanou a televizní společnosti i sponzorské firmy už podle Reuters uzavírají vlastní pojistné smlouvy. Celková pojistná suma všech olympijských subjektů je odborníky odhadována na dvě miliardy dolarů.

Šéf MOV několikrát zdůraznil, že řečtí hostitelé mají jeho plnou důvěru, a to jak v tom, že hry stihnou připravit, tak v otázce zajištění bezpečnosti účastníků. "Řekové udělali všechno, co je v lidských silách, ale nikdo nedokáže garantovat stoprocentní bezpečnost," vysvětlil Rogge, proč MOV po dlouhých debatách sáhl po neobvyklé pojistce.

Finanční ředitel MOV Richard Carrion uvedl, že základ smlouvy byl dojednán ještě před 11. březnem, kdy při teroristických útocích v Madridu zahynulo 191 lidí.

"Měli jsme štěstí, že jsme se dohodli ještě před madridskými explozemi. Dnes bychom za pojištění zaplatili mnohem víc," potvrdil Carrion, že riziko terorismu výrazně vzrostlo.

Vedle pojistky má MOV v krizovém scénáři vyčleněno ještě dalších 160 milionů dolarů v rezervní fondu. Rogge uvedl, že s podobnými smlouvami počítá i pro hry v Turíně, Pekingu a Vancouveru. 

Autoři: ,


Nejčtenější

Dvě Barbory. Zlaté české naděje pro olympijské Tokio či Paříž

Barbora Malíková si doběhla pro zlato na mládežnické olympiádě v Buenos Aires.

Vyrostou z nich hvězdy pro hry v Tokiu či Paříži? Češky Barbora Seemanová a Barbora Malíková zatím...

Další z rubriky

Bobistka Sergejevová nedostane trest za dopingový případ na ZOH

Ruské bobistky Naděžda Sergejevová (vpravo) a Anastasia Kočeržovová před...

Ruská bobistka Naděžda Sergejevová nedostane dodatečný trest za svůj dopingový nález na...

Seemanová zářila na olympijských hrách mládeže, vyplavala druhé zlato

Barbora Seemanová ještě nemůže uvěřit svému triumfu na olympijských hrách...

Stává se jednou z hvězd olympijských her mládeže, česká plavkyně Barbora Seemanová získala v Buenos...

Také na hrách v Tokiu bude startovat olympijský tým uprchlíků

Thomas Bach

Olympijských her v Tokiu se zúčastní stejně jako v Riu de Janeiro tým uprchlíků. Na žádost předsedy...Najdete na iDNES.cz