Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pondělí 23. října 2017 Teodor, Theodor

Olympijská přihláška jde do Lausanne poštou

4 2007
Praha - Devět dní před uzávěrkou míří z Prahy přihláška mezi uchazeče o pořadatelství olympijských her v roce 2016. Důležitý dokument poputuje do švýcarského Lausanne, kde sídlí Mezinárodní olympijský výbor, poštou. "Chtěli jsme přihlášku předat osobně předsedovi MOV panu Roggovi, ale to bohužel nebylo možné," řekl Milan Jirásek, šéf Českého olympijského výboru.

PRAHA OLYMPIJSKÁ
Vše o kandidatuře zde


Symbolický okamžik oficiálního vstupu do boje o olympijské pořadatelství si Praha naplánovala až na poslední chvíli. "Nechtěli jsme to uspěchat. Chtěli jsme být dobře připraveni, aby nás v budoucnu nic nezaskočilo," říká Milan Jirásek.

Uzávěrka je příští týden, takže zdánlivě nebylo kam spěchat. V červenci však získali agilnější soupeři nečekanou výhodu.

Předseda Rogge totiž na zasedání MOV v Guatemale jména všech už zaregistrovaných uchazečů veřejně přečetl. A slyšelo to hodně uší, protože šlo o mimořádně sledovaný volební kongres, jenž rozhodoval o pořadatelství zimních her v roce 2014.

"Trochu nás to zaskočilo," přiznává Milan Jirásek. "Nenapadlo nás, že bude pan Rogge zveřejňovat neúplný seznam."

Hned při první příležitosti Jirásek osobně informoval předsedu Mezinárodního olympijského výboru o pražském záměru. "Požádal jsem jej, kdyby někde zase uchazeče jmenoval, aby nezapomněl na Prahu. Naší myšlenkou byl nadšený," pochlubil se Milan Jirásek.

S Jacquesem Roggem si chtěl také domluvit osobní předání dnes podepsaného uchazečského dopisu. "Bohužel to nebylo možné, protože od ostatních měst to osobně nepřebíral a mohlo by se to špatně vykládat," řekl Jirásek.

"Mohl by nás v Lausanne přijmout, ale dopis bychom museli někde stranou předávat úředníkům. A to se nám nezdálo vhodné. Proto jsme se rozhodli svěřit náš dokument České poště," vysvětluje první muž ČOV.

Dosud potvrzenými soupeři Prahy v boji o pořadatelství OH 2016 jsou Chicago, Rio de Janeiro, Tokio, Madrid, Baku a katarské Dauhá. Čeká se, zda uchazečské dopisy pošlou i další města. Nejčastěji se mluví o Berlíně, Buenos Aires, Dillí, mexickém Monterrey, Montrealu, Nairobi, Istanbulu a Římě.

Předseda ČOV Milan Jirásek (vlevo) společně s pražským primátorem Pavlem Bémem podepisují přihlášku Prahy mezi uchazeče o pořadatelství OH v roce 2016.Najdete na iDNES.czmobilní verze