Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Olympijská rošáda skokanů nevyšla. Šéf se marně obětoval pro závodníka

Skoky na lyžích - ilustrační foto. | foto: Reuters

21 2010
Mělo jít o rytířské gesto. Já se vzdám své akreditace doprovodu, aby mohl jet další závodník. Jenže touha Leoše Škody, šéfa skokanů na lyžích, zvýšit české naděje na olympiádě, se minula účinkem. Počty závodníků pro Vancouver se definitivně navyšovat nebudou.

Kvóta Mezinárodní lyžařské federace FIS přidělila českým letcům pět míst. Aby mohl jet i šestý Borek Sedlák, který si z volby reprezentačního trenéra vytáhl černého Petra, vzdal se Škoda svého místa.

"Samozřejmě bych tam rád, ale Borka potřebujeme do soutěže týmů," živil naději šéf úseku. "A funguje i jako stmelovač party."

V pondělí se proto objevily zprávy, že za oceán poletí šestice skokanů. Sedlák by jel jako člen doprovodu v roli asistenta trenéra a v případě, že by v průběhu her byl některý jiný člen týmu výkonnostně slabší, pak by ho nahradil.

"Ale to je mylný výklad, to nejde," vysvětloval šéf mise František Dvořák. "Jakmile někdo dostane akreditaci určitého typu, už ji v průběhu her nejde změnit na jinou. Závodník se nemůže dostat do role trenéra, nebo jako v tomto případě trenér do pozice skokana."

Na olympijských můstcích se proto představí kvintet Antonín Hájek, Lukáš Hlava, Jakub Janda, Martin Cikl a Roman Koudelka. Čtyřčlenný doprovod povede trenér David Jiroutek, Daniel Švec bude působit v pozici fyzioterapeuta a asistenta trenéra a lékařsky tým zabezpečí Vladislav Hospodár.

Plus Sedlák jako asistent číslo dva.

Celý tým teď závodí na Světovém poháru v polském Zakopaném. "Pokud by tam Sedlák podal zázračný výkon, tak může být vyměněn za jednoho z nominovaných závodníků," přidal se s argumenty Milan Jirásek, předseda ČOV.

Poslední změna tak může nastat ještě v pondělí, kdy se koná registrační mítink organizačního výboru her. "Pak už by ale místo doprovodu zůstalo neobsazeno," dodal Jirásek.

A jeli by jen tři. Celá rošáda se tak míjí ke škodě Leoše Škody účinkem. I když on přes jasné argumenty šéfů olympijského výboru dál doufá, že jeho sebeobětování nebylo zbytečné.

Největší šance na medailové umístění se aktuálně přisuzují Antonínu Hájkovi, který se po návratu do Světového poháru pohyboval v horních patrech výsledkových listin.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze