Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olympijská stříbra zářila v Bělohradě

18 2004
Lázně Bělohrad - Záře olympijských medailí z Atén zasvítila na chvíli v zaplněném lázeňském sále v Bělohradě. Kvarteto úspěšných českých reprezentantů se sem přijelo podělit o své řecké zážitky. Jachtařka Lenka Šmídová, veslaři Tomáš Karas a David Kopřiva z párové čtyřky ukázali aténské stříbro.

Cyklistka Lada Kozlíková si jen připomněla, jak se pár minut držela na bronzové pozici při časovce. Nakonec i pátým místem dosáhla vynikajícího úspěchu. Byl to nejlepší český výsledek na olympijské silnici v historii. A hrála a zpívala jim k tomu Andrea Kolmanová, česká Candy Dulfer. Ke sportu má blízko, její bratr Robert trénuje  ženský cyklistický tým hradecké Koniky...

Co bělohradské nejvíc zajímalo a o čem si budete moci se sportovci brzy popovídat v Jilemnici? O trápení při závodě? Sedm dní trvala soutěž Šmídové. Nejvíc se soužila hned první den, který jí nevyšel.

O sporech s rozhodčími a Norkou Sundbyovou už mluvit nechce, i když žertem poznamenala: "Měla jsem ji tím ráhnem aspoň bacit víc.." Veslařská trasa měří dva kilometry a vazouni říkají: "Nejhorší je třetí pětistovka. Tu čtvrtou si už většinou nepamatujete." V cíli se omdlívá, zvrací, nebo padá do vody.

A cyklistická časovka? Ženám trvala jen něco přes půl hodiny. Ale zkuste si o něčem přemýšlet při pětačtyřicetikilometrové průměrné rychlosti. "Koncentruju se jenom na jízdu, neberu  si ani sporttester," řekla Kozlíková.

O vybavení? Budete se divit, ale nejlevnější je jachtink. Loď Šmídové stojí i s plachtami a ráhnem necelých čtvrt milionu korun. Dražší a komplikovanější je ale cestování s loďmi. Z Atén se jako jediná harcovala autem tři dny.

To párová čtyřka, ta hubená dlouhá lodice, kterou musíte ještě sami pohánět, vyjde už na půl milionu. "Ale o všechno na ní se nám stará trenér Kruťjakov," pochvaluje si Karas.

A kola Kozlíkové? Časovkářský speciál od brněnské firmy Pell´s stojí také půl milionu. Kozlíková, v Aténách přihlášená na čtyři disciplíny, měla s sebou kol hned sedm. "Nejlevnější za dvě stě padesát tisíc," dodal její trenér Břetislav Usnul.

O budoucnosti? Lenka Šmídová jede na dva týdny do Oregonu na dovolenou za americkým přítelem, jachtařem Markem Mendelblattem. A čeká ji poměrně zásadní rozhodnutí. Až po rozhodnutí světové federace o jachtařském programu na olympiádě v  Pekingu si vybere třídu, v níž bude závodit.

"Užívám si poslední dny volna," řekl David Kopřiva. Skončil s kariérou veslaře a 1. října nastupuje do práce. Bude finančním analytikem a poradcem. To jeho parťák, navíc starší Tomáš Karas, přemýšlí o složení nové párové čtyřky."Rozhodne se až na jaře, po kvalifikacích na skifu."

Že by naskočil legendární Václav Chalupa? "Věřím, že pojede na  šestou olympiádu," myslí si Karas.

A cyklistická princezna Lada? Tu čeká ještě za dva týdny mistrovství světa v italské Veroně. "Chci jet jen silniční závod. Už toho mám za celý rok dost a tohle je přece jen menší nápor na psychiku."

Lenka Šmídová (vlevo) sleduje právě besedující Ladu Kozlíkovou.

Autoři:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Šéfka komise sportovců tvrdí, že ji MOV šikanoval kvůli Rusku

Claudia Bokelová

Někdejší předsedkyně komise sportovců Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Claudia Bokelová...

Bobistkám přidali na olympiádě druhou soutěž, ty ale chtěly čtyřboby

Ruské bobistky Naděžda Sergejevová a Anastasia Kočeržovová při olympijské jízdě...

Přední světové bobistky překvapilo středeční rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru, který do...

Čeští medailisté ze ZOH v Koreji dostanou vyšší odměny, než se čekalo

DVĚ ZLATA. Češka Ester Ledecká ovládla obě disciplíny, ve kterých na hrách v...

Čeští sportovci, kteří přivezli ze zimních olympijských her v Koreji cenné kovy, dostanou vyšší...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!Najdete na iDNES.cz