Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olympijská stříbra zářila v Bělohradě

18 2004
Lázně Bělohrad - Záře olympijských medailí z Atén zasvítila na chvíli v zaplněném lázeňském sále v Bělohradě. Kvarteto úspěšných českých reprezentantů se sem přijelo podělit o své řecké zážitky. Jachtařka Lenka Šmídová, veslaři Tomáš Karas a David Kopřiva z párové čtyřky ukázali aténské stříbro.

Cyklistka Lada Kozlíková si jen připomněla, jak se pár minut držela na bronzové pozici při časovce. Nakonec i pátým místem dosáhla vynikajícího úspěchu. Byl to nejlepší český výsledek na olympijské silnici v historii. A hrála a zpívala jim k tomu Andrea Kolmanová, česká Candy Dulfer. Ke sportu má blízko, její bratr Robert trénuje  ženský cyklistický tým hradecké Koniky...

Co bělohradské nejvíc zajímalo a o čem si budete moci se sportovci brzy popovídat v Jilemnici? O trápení při závodě? Sedm dní trvala soutěž Šmídové. Nejvíc se soužila hned první den, který jí nevyšel.

O sporech s rozhodčími a Norkou Sundbyovou už mluvit nechce, i když žertem poznamenala: "Měla jsem ji tím ráhnem aspoň bacit víc.." Veslařská trasa měří dva kilometry a vazouni říkají: "Nejhorší je třetí pětistovka. Tu čtvrtou si už většinou nepamatujete." V cíli se omdlívá, zvrací, nebo padá do vody.

A cyklistická časovka? Ženám trvala jen něco přes půl hodiny. Ale zkuste si o něčem přemýšlet při pětačtyřicetikilometrové průměrné rychlosti. "Koncentruju se jenom na jízdu, neberu  si ani sporttester," řekla Kozlíková.

O vybavení? Budete se divit, ale nejlevnější je jachtink. Loď Šmídové stojí i s plachtami a ráhnem necelých čtvrt milionu korun. Dražší a komplikovanější je ale cestování s loďmi. Z Atén se jako jediná harcovala autem tři dny.

To párová čtyřka, ta hubená dlouhá lodice, kterou musíte ještě sami pohánět, vyjde už na půl milionu. "Ale o všechno na ní se nám stará trenér Kruťjakov," pochvaluje si Karas.

A kola Kozlíkové? Časovkářský speciál od brněnské firmy Pell´s stojí také půl milionu. Kozlíková, v Aténách přihlášená na čtyři disciplíny, měla s sebou kol hned sedm. "Nejlevnější za dvě stě padesát tisíc," dodal její trenér Břetislav Usnul.

O budoucnosti? Lenka Šmídová jede na dva týdny do Oregonu na dovolenou za americkým přítelem, jachtařem Markem Mendelblattem. A čeká ji poměrně zásadní rozhodnutí. Až po rozhodnutí světové federace o jachtařském programu na olympiádě v  Pekingu si vybere třídu, v níž bude závodit.

"Užívám si poslední dny volna," řekl David Kopřiva. Skončil s kariérou veslaře a 1. října nastupuje do práce. Bude finančním analytikem a poradcem. To jeho parťák, navíc starší Tomáš Karas, přemýšlí o složení nové párové čtyřky."Rozhodne se až na jaře, po kvalifikacích na skifu."

Že by naskočil legendární Václav Chalupa? "Věřím, že pojede na  šestou olympiádu," myslí si Karas.

A cyklistická princezna Lada? Tu čeká ještě za dva týdny mistrovství světa v italské Veroně. "Chci jet jen silniční závod. Už toho mám za celý rok dost a tohle je přece jen menší nápor na psychiku."

Lenka Šmídová (vlevo) sleduje právě besedující Ladu Kozlíkovou.

Autoři:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze