Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Olympijská vesnice by měla být v Letňanech

Letňany, místo pro olympijský stadion - Místo, kde by mohl v pražských Letňanech vyrůst olympijský stadion. | foto: David PortMF DNES

2 2007
Praha - Olympijská vesnice v Letňanech. A mediální vesnice ve Kbelích. Diskuze na téma olympijské hry v Praze pokračují, pracovníci magistrátu představili další studie. První z prací doporučuje vybudování olympijská vesnice právě v západní části Letňan. Z ní by později mohly být vysokoškolské koleje.

Další studie se zabývají skloubením olympijských sportovišť s budoucím veletržním areálem v Letnaňech a plaveckým areálem na Maninách.

Městské zastupitelstvo bude rozhodovat o tom, zda se Praha bude ucházet o olympijské hry v roce 2016, patrně už na březnové schůzi.

Pracovní verze do diskuse

Primátorova poradkyně pro územní rozvoj a někdejší ředitelka útvaru rozvoje města Světlana Kubíková označila nové studie za pracovní verze do diskuse.

Magistrát už má z dřívějška územní studii, podle které jsou v Praze plochy pro olympijská sportoviště. Nové analýzy o sportovištích v Letňanech to podle Kubíkové potvrzují.

"Pro nás je to ověření toho, že záměr, jak jej sledujeme, byl zvolen dobře. Sportoviště se do Letňan vejdou," uvedla. Zároveň se dosáhne toho, že nové stavby budou využívány před případnými hrami i po nich.

Studie zpracovaná firmou MottMacDonald vyčíslila náklady na výstavbu výstaviště, městské arény, z níž by v době her byl ceremoniální stadion, olympijského areálu a následným úprav po hrách asi na 10,6 miliardy korun.

Přímá investice do her by představovala zhruba pětinu celkových nákladů. Sportoviště by měla kapacitu 152.000 míst, z toho 65.000 by připadalo na ceremoniální stadion pro atletiku a fotbal.

Letňanským areálem se zabývá i studie architekta Michala Hexnera, který spolupracoval s architektem Milošem Kopřivou. Dvě ze tří variant předpokládají, že hlavní stadion by byl jinde. Zmiňuje se Strahov.

"Jsou to věci do diskuse," poznamenala k tomu Kubíková. Podle ní je ale vhodnější, když je více sportovišť pohromadě. Soulad výstavních hal a ceremoniálního stadionu je výhodný z hlediska bezpečnosti i návštěvnického komfortu, uvedla.

Sportovní využití pro Strahov se bude hledat.

Řadou variant plaveckého areálu na Maninách se zabývá analýza PriceWaterhouseCoopers. Celkové náklady by se pohybovaly zhruba od 1,8 miliardy do 3,1 miliardy korun. Podle návrhů by mohla vzniknout jedno, případně dvě plavecká centra. Dostavěl by se bazén Šutka a opravilo Podolí, uvedla Kubíková.

Srovnávají se také varianty, jak by měl maninský areál fungovat mimo hry. Pokud by to měly být jen bazény, musely by se platit z veřejných peněz a vydělaly by si pouze na provoz. V případě zábavního akvaparku by mohl být využit i soukromý kapitál, z provozu by se za určitých podmínek mohla navrátit investice.

Z vesnice vysokoškolské koleje

Pro olympijskou a mediální vesnici prověřila firma Kolpron pět míst, dvě v Letňanech, po jednom ve Kbelích, Holešovicích-Bubnech a v Čakovicích. Studie doporučuje postavit olympijskou vesnici pro 16.000 lidí v západní části Letňan a potom ji přeměnit na bydlení a vysokoškolské koleje.

Možnost vychází nejlevněji, celkem na 7,5 miliardy korun. Nejméně nákladná by byla podle studie výstavba mediální vesnice se 17.000 pokoji ve Kbelích. Včetně její přeměny na bydlení, ubytování a domy s pečovatelskou službou byly náklady vyčísleny na 5,9 miliardy korun.

Magistrát při svých úvahách počítal s Bubny, kde ale část pozemků koupil soukromý investor. "Pořád si myslíme, že je to otázka dalšího vývoje," uvedla Kubíková, podle níž by v Bubnech bylo bydlení vhodné.

Zatím se tam nesmí stavět, musí být vypracována a schválena urbanistická studie. Spolupráce vlastníka a města je proto nutná.

Mediální vesnička není pro olympiádu povinná, její výstavbu podle Kubíkové doporučila dřívější ekonomická studie. Je to lepší řešení než stavět pro ubytování novinářů hotely, které by mimo hry neměly využití. Může se prý ale také ukázat, že ubytovacích kapacit bude dostatek.

Ekonomická studie už dříve vyčíslila přímé náklady na olympijské hry na 135 miliard korun, údajně by byly ziskové. Celkové investice do infrastruktury, kterou prý Česká republika potřebuje i bez her, by činily asi 490 miliard korun.

Kandidatura má Prahu zviditelnit

Na schůzi zastupitelstva 22. března by se mělo rozhodnout o tom, zda metropole dopisem projeví zájem ucházet se o hry v roce 2016. Velkou šanci by údajně neměla.

V roce 2012 bude pořádat letní olympiádu Londýn, očekává se, že další hry by byly mimo Evropu. Navíc města, která podávají přihlášku poprvé, naději na úspěch v podstatě nemají. Praha by se ale svou snahou mohla zviditelnit pro následující olympiádu v roce 2020.

Případná olympiáda by nebyla pouze v metropoli, ale i v dalších krajích. Například jachting by byl na Lipně, mimo Prahu by se konaly i některé zápasy fotbalového turnaje.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze