Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olympijská vesnice dýchá naplno

31 2002
Sal Lake City - Bezpečnostní opatření jsou v olympijské vesnici tak přísná, že desítky novinářů se kvůli kontrolám vůbec nedostaly na oficiální otevření. Americké město Salt Lake City se probouzí do olympijských dní, i když sportovní svátek zimy začne slavnostně až příští pátek. "Jsem nadšený, že už jsem tady. Těším se na skvělé hry," prohlásil Jacques Rogge, první muž Mezinárodního olympijského výboru, když v úterý vystoupil z letadla. Právě jeho příjezd a oficiální otevření olympijské vesnice byly hlavní událostí posledních hodin.

Hotely v okolí Salt Lake City ohlásily výrazné zdražení: třeba motel Zion, který se jinak chlubí tím, že poskytuje ubytování nejchudším cestovatelům, zvedl ceny ze 6600 korun týdně víc než čtyřikrát.

Sportovce to zajímat nemusí, pro ně je ubytování v olympijské vesnici přichystáno zdarma. Ak tomu ještě kinosály, internetové kavárny, salon krásy, obchody, banka, pošta a tak dále. Závodníci, kterých se má v bývalé univerzitní koleji ubytovat zhruba dva a půl tisíce, už se po vesnici procházejí s barevnými akreditačními kartičkami na krku.

Určitě už všichni tuší, co je čeká: každodenní zdlouhavé kontroly u vojenských hlídek, dopravní zácpy, prohlídky při vchodu na sportoviště.

Olympijský předseda Rogge se do vesnice teprve přestěhuje, protože zatím bydlí v pětihvězdičkovém hotelu Little America. "Vždycky jsem miloval tu nádhernou atmosféru olympijské vesnice, kde se spojuje kultura lidí ze všech koutů světa," řekl Rogge.

Na olympijských hrách už je popatnácté, nejdřív přijížděl jako jachtař reprezentující Belgii, potom jako vedoucí výpravy, úředník a nyní poprvé v roli olympijského šéfa. "Nechci žádné vymoženosti, budu mít jednu ložnici." Jedinou zvláštností jeho pokoje bude přímá linka na organizační výbor.

Nejen Rogge je ze všech stran ujišťován, že se může cítit v bezpečí. Američané vložili do bezpečnosti olympijských her přes 11 miliard korun. Olympijská vesnice je obklopena třemi okruhy plotu, který je vysoký téměř dva a půl metru, všude jsou ozbrojené hlídky. Ty už měly i první práci: ve vesnici byl totiž zatčen muž, který si tudy chtěl zkrátit cestu.

Osmačtyřicetiletý Sheldon Iver Goodman byl obviněn ze vstupu do zóny národní bezpečnostní ochrany. Místo aby obešel plot, který je na mostě vedoucím na hlavní olympijský stadion, riskantně ručkoval šest metrů nad šestiproudou silnicí. Pak se vyhoupl na druhé straně plotu, jenže vtom senzor spustil poplach. Kaskadéra teď čeká vyšetřování.

Autoři:


Další z rubriky

Ruské běžkyně medaile vracet nebudou


Harrachov Olympijské medaile zůstanou běžkyním na lyžích Danilovové a Lazutinové. Dopingové vzorky, odebrané...

Lazutinová se bude o medaili soudit


Moskva Místo pokory a studu po dopingové aféře přešla ruská běžkyně na lyžích Larisa Lazutinová do...

Ruská federace tvrdě kritizovala Fetisova


Praha Ostrou kritiku Ruské hokejové federace si vysloužil hlavní trenér a manažer ruské olympijské sborné...Najdete na iDNES.cz