Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olympijská vesnice - oáza klidu a pohody

7 2002
Salt Lake City - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) Když návštěvníci olympijské vesnice projedou hlavní branou, spatří řadu šesti tanků typu Sherman. Při maximálních bezpečnostních opatřeních v Salt Lake City to už skoro nikoho neudiví. Přesto nejsou určeny k ochraně olympioniků. Mají zalité hlavně a pouze připomínají, že část vesnice leží v místech vojenského muzea na někdejší základně Fort Douglas. A sportovci v ní zatím nacházejí přijatelnou oázu klidu a pohody.

Při vstupu do olympijské vesnice se každý návštěvník musí podrobit přísné bezpečnostní prohlídce. Projde detektorem jako na letišti, policisté mu zkontrolují obsah tašky a před jejich zraky ještě musí zapnout mobil i notebook, aby dokázal, že jsou to skutečně jen mobil s notebookem. "Jsou to věci, se kterými musíme počítat. Ale dělat si s tím moc velkou hlavu a myslet pořád na nějaké nebezpečí? Tak se nedá dost dobře žít," říká lyžařský akrobat Aleš Valenta.

Hlavně je tu klid
Česká výprava má jeden z nejprominentnějších domů, k němuž jí prý nejvíce pomohlo renomé hokejových šampionů z Nagana. Je veliký, šikovně položený, blízko všech důležitých míst a s krásným výhledem na tyčící se pohoří Wasatch Mountains. Sportovci zde kromě tradičních věcí najdou posilovnu nebo společenskou místnost s počítači a krbem. "Hlavně je tu krásné ticho a klid," libuje si Valenta.

Sportovci spí většinou po dvou na pokojích. Valenta má jeden z prvních a sdílí jej s trenérem Pavlem Landou. "Podívejte, co mi napsala na dveře Nikola Sudová," žertem žaluje na reprezentační kolegyni a ukazuje na vizitku s nápisem "Aleš Valenta - profesionální lenoch a cynik."

Při pohledu na útulný a celkem prostorný pokoj musí zblednout závistí zejména sportovci z řad vysokoškoláků, kteří bydleli třeba na pražských kolejích. Jejich kolegové s University of Utah mají komfort zcela odlišné kvality. "Akorát mi tu v noci něco hučí, asi lampička," přichází Valenta s jedinou reklamací.

Číslo jeho pokoje (62113) končí třináctkou, ale on na tradiční formu pověrčivosti příliš nedá. "Víte, co ta čísla znamenají? 62 je datum mého narození, tedy 6. února. Jednička znamená, že budu první a třináctka mi přinese štěstí," s úsměvem luští svůj soukromý rébus.

Hokejisté mají své křídlo
O kousek dál mají své hájemství hokejisté. "Nejlepší na tom je, že máme takové uzavřené křídlo a tedy klid," pochvaluje si masér Pavel Křížek, který spolu s kustodem Petrem Bílkem zvelebuje místo před příjezdem hokejistů.

Ti už jsou po dvojicích rozděleni na pokoje a dveře zdobí jejich fotografie z oficiální brožury pro média. Tak například brankář Dominik Hašek bude obývat pokoj s obráncem Richardem Šmehlíkem, bývalým parťákem z Buffala. Kapitán Jaromír Jágr bude bydlet s Janem Hrdinou, rovněž někdejším klubovým spoluhráčem. Na jedné cimře se opět sejdou Roman Čechmánek s Jiřím Dopitou, naopak "dvojčata" z New Jersey se rozdělila. Útočník Petr Sýkora bydlí s Romanem Turkem, zatímco Patrik Eliáš bude mít za spobydlícího Martina Havláta. Spoluhráče na pokoji nebude mít jen Petr Čajánek, jemuž bude dělat společnost Křížek.

Každý pokoj má televizi i s videem, hokejisté mají navíc k dispozici zvláštní místnost na taktické porady. "Nejsou tam židle pro všechny, tak holt budou někteří sedět na zemi," krčí rameny Křížek.

Sportovci neutratí ani cent
Pokud si chtějí sportovci zkrátit dlouhou chvíli, mohou navštívit třeba kino nebo divadlo. Mnohem větší nával je ovšem v herně s tzv. laser game a různými simulátory. Dobrým referencím se těší i společná jídelna. "Je tam bohatý výběr, vážně si nemůžu stěžovat," tvrdí Valenta. Vše je samozřejmě zdarma, sportovci téměř nemají šanci utratit zde jediný cent.

Valenta přiznává, že ze závodů Světového poháru je zvyklý na vyhlášené hotely či apartmány, ale skromné podmínky v olympijské vesnice mu nevadí. "Jsme tu jen od toho, abychom se dobře připravili na své závody. Proto tu náš život není až tak pestrý. Vždyť co teď vlastně potřebujeme? Jídlo, klid, spánek a trénink. A to tady máme."

Francouzský olympionik se v herně "projíždí" na motorce.

Za těmito dveřmi budou během olympiády bydlet hokejisté Jaromír Jágr a Jan Hrdina.

Tato postel v olympijské vesnici čeká na příjezd hokejového kapitána Jaromíra Jágra.

Divadlo v olympijské vesnici

Akrobatický lyžař Aleš Valenta u počítače v olympijské vesnici.

"Tohle sem dopsala Nikola Sudová," ukazuje akrobatický lyžař před dveřmi svého pokoje na vizitku s nápisem "Aleš Valenta - profesionální lenoch a cynik"

Český sjezdař Bořek Zakouřil si jízdu na slavné motorce Harley Davidson vyzkoušel aspoň v herně olympijské vesnice.

Tate McCotter před českým domem v olympijské vesnici

Běžkyně na lyžích Kateřina Hanušová vybaluje zavazadla

Markéta Jeriová si právě užívá masáž Stanislava Herverta

Vlajka české olympijské výpravy se chystá k instalaci na Český dům v Salt Lake City

Skokan na lyžích Mazoch u počítače

Kvíčala, trenér Kinzel a Jeriová před olympijskou vesnicí

Autor:


Další z rubriky

Norové podali stížnost kvůli dopingu


Lausanne Zástupci Norského olympijského výboru a tamního lyžařského svazu podali oficiální stížnost u...

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...

Mühlegg žádá zpět zlatou medaili


Lausanne Španělský běžec na lyžích Johann Mühlegg žádá u Mezinárodní sportovní arbitráže vrácení zlaté...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.Najdete na iDNES.cz