Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Výpravy si stěžují na stav olympijské vesnice v Riu

Momentka z olympijské vesnice sportovců v Riu de Janeiro. | foto: Reuters

25 2016
Krátce před zahájením olympijských her v Riu de Janeiro se množí stížnosti na kvalitu ubytování v olympijské vesnici. Členové australského týmu do ní odmítli nastěhovat své sportovce, zklamání nad stavem ubytování vyjádřila také novozélandská výprava. Italové si najali elektrikáře, instalatéry a zedníky, aby uvedli byty pro účastníky her do přijatelného stavu, napsal dnes zpravodajský server BBC News.

Šéfka australské olympijské výpravy Kitty Chillerová upřesnila, že problémy v olympijské vesnici se týkají „ucpaných toalet, prosakujícího potrubí, odkrytého elektrického vedení, tmavých schodišť, kde nebylo instalováno osvětlení, a také špinavých podlah, které potřebují zevrubný úklid“.

Organizátoři připustili, že se vyskytly jisté problémy, a slíbili, že jejich zaměstnanci budou „pracovat 24 hodin denně, dokud nebudou tyto záležitosti vyřešeny“. Starosta města Eduardo Paes nicméně na australskou kritiku reagoval tvrzením, že vesnice je mnohem krásnější, než byla ta při olympiádě v australském Sydney v roce 2000. Žertem rovněž dodal, že se „chystá vypustit do vesnice klokana, aby se tam Australané cítili jako doma“.

Fotogalerie

Australané se prozatím ubytovali v blízkých hotelech a alternativní bydlení zařizují i pro další členy výpravy, kteří jsou v Riu očekáváni v následujících třech dnech. Dnes mají do Brazílie dorazit první australští sportovci, napsal server BBC News.

Olympijské hry v Riu de Janeiro začnou 5. srpna. Vesnice pro 18.000 sportovců a funkcionářů byla vystavěna za 1,5 miliardy dolarů a zahrnuje 31 budov, tenisové kurty, fotbalová hřiště a sedm bazénů.

Šéfka australského týmu Chillerová řekla, že k vylepšení stavu olympijské vesnice bylo najato množství dalších údržbářů a přes 1000 uklízečů, především problémy s potrubím však nebyly stále vyřešeny.

„Vzhledem k různým potížím v olympijské vesnici, včetně těch týkajících se rozvodu plynu, elektřiny a vody, jsem se rozhodla, že se žádný člen australského týmu zatím nenastěhuje do budovy, která nám byla přidělena,“ napsala Chillerová v prohlášení na internetových stránkách australské olympijské výpravy.

Šéf novozélandské výpravy Rob Waddell vyslovil zklamání nad tím, že vesnice není na příjezd sportovců připravena. „Nebylo to snadné, ale po tvrdé práci jsou zařízení pro příjezd prvních sportovců nyní hotová,“ dodal.

Ital Carlo Mornati sdělil, že jeho tým si najal dělníky, elektrikáře, instalatéry a zedníky, aby uvedli byty „co nejdříve do normálního stavu“. Americký olympijský tým se naproti tomu setkal v olympijské vesnici pouze s drobnými problémy, které se nijak neliší od problémů „na každých hrách“.

Zásadní stížnosti neměla ani britská výprava. „Zjistili jsme jisté údržbářské problémy, ale to není u nových budov tohoto typu neobvyklé. Nyní tvrdě pracujeme na tom, abychom vše dali do pořádku,“ řekl mluvčí týmu.

Autor:


Advantage Consulting, s.r.o.
OBCHODNÍ MANAŽER - STROJÍRENSTVÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze