Olympijská vítězka se dokola dívala na zlatý hod a volala si s prezidentem

Barbora Špotáková se zlatou olympijskou medailí. | foto: Reuters

22 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Nový den začal poklidně, ale už brzy čekaly úkoly. První - podepsat vlajky. "Musela jsem opravovat osobní rekord, který jsem napsala už dopředu, i když jsem upozorňovala, že se může změnit," směje se oštěpařka Barbora Špotáková. Psala teď číslo 71,42. Tolik metrů ve čtvrtek hodila. Tenhle hod z ní udělal olympijskou vítězku.

Je první den po dramatickém oštěpařském finále, v němž česká reprezentantka slavně zvítězila svým posledním pokusem. "Mám docela ráda klid a už před olympiádou byl kolem mě docela humbuk. Teď bude zájem ještě daleko větší."

Už si o sobě přečetla, jak stoupne její cena. Jak by mohla vydělávat za reklamu milionové částky. "Abych narazila na svůj obličej u každého výrobku, to rozhodně nechci. Nejsem takový typ. Budu hodně vybírat, s čím bych se chtěla spojit. Ale zatím na to nemyslím," říká Špotáková.

. Tři sestry

Co ji za odměnu čeká?

"Těším se, jakou mi složí písničku. Měla by být veselá. A hlavně musí mít refrén, který bych mohla zpívat."

Ovšem první velká novinka je tu, vzácný telefonní hovor. Volá prezident Václav Klaus. "Snad bude mluvit jenom on a já budu poslouchat. Jinak mu řeknu, že mě těší, že jsem mu udělala radost stejně jako dalším lidem v celé republice," říkala před telefonátem.

Už mu mohla vylíčit, jak poslala oštěp za hranici evropského rekordu. Brouzdala po internetu a na YouTube si prohlédla, jak se stala šampionkou.

"Viděla jsem ho už nejmíň dvacetkrát, dívala jsem se na různé jazykové verze a moc jsem se bavila," přiznává Špotáková. "Předtím jsem si z posledního hodu nic nepamatovala. Proto jsem teď měla pocit, že se koukám na někoho jiného, jako bych to ani nebyla já."

. Sms od děkana

Kdo jí také gratuloval?

"Dostala jsem 200 esemesek. Psali mi i děkan fakulty a vedoucí diplomky. Blahopřáli, ale taky připomněli, že bych měla dodělat zemědělku. Píšu diplomku na téma ekologické zemědělství."

Jaký hod viděla? "Naběhla jsem rychle, vyšlo to ideálně těsně před čáru. Byl to asi můj nejlepší hod. Vyhrát takhle v šestém pokusu je pro mě vůbec nejsilnější zážitek. Určitě ještě nekončím, ale trumfnout tohle bude hodně těžké." Ten dramatický závěr čtvrtečního finálového závodu ji rozhodil.

"Abych brečela a klepala se před kamerou, to se mi nestává. Ale vůbec jsem se nedokázala kontrolovat."

A ostatní dojala.

"Spousta funkcionářů, kteří už leccos pamatují, byla naměkko. Honza Železný mi zase říkal, že to byl jeho největší oštěpařský zážitek."

. Ponožky s lebkou

Co jí také pomohlo?

"Koupila jsem si je tady v Pekingu, je tam zvláštní obchod jenom s ponožkama. Tyhle byly takový bojovný."

I soupeřky nadchla. "Když Ruska Abakumovová hodila napoprvé za 69 metrů, holky se na mě dívaly, jako bych byla jediná, kdo ji může porazit. Myslely jsme si, že hodí tak 67. Přece jenom se docela známe, vídáme se na závodech. A když ona závodila, tak hodila 55 metrů. A najednou 70 metrů."

Doping? "Jen říkám, co vidím. Byla se mnou na dopingové kontrole a je čistá. Na druhou stranu se ví, že sedm Rusek nejelo na olympiádu, protože se podvádělo s močí."

Ale Špotákovou případné pochybnosti kolem výkonu soupeřky trápit nemusí. Porazila i ji. "I když už jsem byla smířená se stříbrem. Hodila jsem osobní rekord, byl to pěkný výkon, rozhodně by mě to nezklamalo. Ale pak přišlo zlato, takový bonus."

Nejčtenější

Károlyi má cenu Mezinárodního olympijského výboru, gratuloval mu i Gott

Ombudsman Českého olympijského výboru Alexander Károlyi převzal ocenění...

Ombudsman Českého olympijského výboru (ČOV) Alexander Károlyi dnes převzal cenu Mezinárodního...

Součástí nástupového oblečení olympioniků v Tokiu bude modrotisk

Součástí nástupového oblečení českých sportovců na letních olympijských hrách v...

Součástí nástupového oblečení českých sportovců na letních olympijských hrách v Tokiu 2020 bude i...

Další z rubriky

Plavec Jedlička: Takový masakr jsem nečekal

Jiří Jedlička

Tušil, že se v pekingském bazénu budou dít velké věci. Ale realita předčila jeho očekávání. Jiří...

Robert Změlík dražbou dresu Špotákové zachraňoval čest desetibojařů

Robert Změlík při návštěvě Českého olympijského domu v Pekingu

Robert Změlík, úspěšný vydražitel dresu oštěpařky Barbory Špotákové, pořídil tento suvenýr pro...

Peking? Pro Michalíka olympiáda na efekt

Michal Michalík

Je dva dny doma, pocity ale ještě vstřebává. Nejsou ani dobré, ani špatné. Jsou smíšené. Když se...

Najdete na iDNES.cz