Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Olympijská vlajka přistála v Riu. Přivítal ji jásot, ale i protesty

UŽ JE V NOVÉM DOMOVĚ. Olympijská vlajka se přesunula z Londýna do Ria de Janeira, které bude hostit hry v roce 2016. | foto: AP

14 2012
Mise s názvem Rio de Janeiro 2016 naostro začala. Na brazilské území dorazila z Londýna olympijská vlajka a předznamenala tak čtyřletou přípravu na další letní hry. Navzdory vzletným slovům politiků se však dají očekávat i velké problémy.

Starosta města Eduardo Paes vystoupil z letadla na letišti Tom Jobim s vlajkou v rukou v doprovodu dalších vysokých představitelů, kteří se v neděli zúčastnili v britské metropoli závěrečného slavnostního ceremoniálu.

"Přílet olympijské vlajky pro mne znamená nikoliv začátek, nýbrž konsolidaci významného procesu přeměny pro Rio de Janeiro," prohlásil Paes. "Jsem si jistý, že tento proces přeměny, tento obrat k budoucnosti, tu je konsolidován."

Podle starosty jde o "důležitý okamžik" pro Rio i Brazílii. Vyslovil přesvědčení, že olympijské hry zanechají Riu velký odkaz. Město s proslavenými plážemi trpělo desítky let lhostejností poté, co v roce 1960 ztratilo postavení hlavního města ve prospěch Brasílie.

SBOHEM LONDÝNE, VÍTEJ RIO. Předseda Mezinárodního olympijského výboru  Jacques
V BRAZILSKÝCH RUKOU. Starosta Ria de Janeira Eduardo Paes třímá olympijskou

SBOHEM LONDÝNE, VÍTEJ RIO. Předseda Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge předává při slavnostním zakončení her v Londýně olympijskou vlajku starostovi Ria de Janeira Eduardu Paesovi.

Na letišti ale starostu vítala i skupinka demonstrantů, kteří protestovali proti vystěhováním kvůli projektům spojeným jak s olympiádou, tak s mistrovstvím světa v kopané, které se bude v Brazílii konat v roce 2014.

Lidový výbor pro světový šampionát a olympiádu, který protest zorganizoval, prohlašuje, že zhruba 170 000 lidí hrozí vystěhování z jejich domovů, respektive již vystěhováni byli kvůli projektům spojeným s oběma sportovními událostmi.

Týká se to například 4 000 obyvatel takzvaného Vila Autódromo, kde má být vybudován olympijský park. Aktivisté kritizují například nedostatečné konzultace mezi vládou a postiženými komunitami, ale také nízké finanční částky vyplacené jako kompenzace.

Paes reagoval upozorněním, že "nikdo odnikud nebude vypuzen bez jakékoliv alternativy" a všem krokům předchází množství konzultací a diskusí. Dodal, že někteří z lidí, kteří se brání přestěhování, "demonstrují proti vládě vždycky. Nechtějí, aby se tu cokoliv dělo."

Hedvábná olympijská vlajka byla vytvořena pro hry v jihokorejském Soulu v roce 1988. Nyní bude dočasně umístěna v prostorách riodejaneirské radnice, kde ji zájemci mohou spatřit.

Autoři: ,
Najdete na iDNES.czmobilní verze