Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olympijské Atény budou zářit i hýřit

25 2004
Atény, Praha - Barevná, bezpečná i bujará. Taková chce být řecká metropole Atény, dějiště nadcházejících letních olympijských her, jež se obléká do nového šatu a dokončuje přípravy na největší svátek sportu. Ostatně ten se po 108 letech vrací do své kolébky, kde se roku 1896 začaly psát jeho moderní dějiny.

Pro řeckou metropoli je to bezesporu důvod, či snad dokonce povinnost dát se patřičně "do gala".

Slavná Akropole, agora, chrám Hefaista nedaleko agory, starověký hřbitov Kerameikos či věž Větrů na někdejším římském fóru a řada dalších skvostů antiky - to vše se octne ve zcela novém světle.

Nikoli dějin, nýbrž ve světle 700 nových reflektorů, které budou osvětlovat monumenty a další slavná místa. Motivy olympijských her, které potrvají od 13. do 29. srpna, přenesou laserové paprsky na nejvýznamnější stavby olympijských Atén.

Projekt francouzského umělce Pierra Bideaua ve spolupráci s řeckými architekty a archeology přišel na 4,6 milionu eur, čehož Řekové rozhodně nelitují. Ostatně investovali do reflektorů vyzařujících takzvané "měkké světlo", které je šetrné vůči historickým stavbám.

Olympijské Atény budou nejenom zářit, ale také hýřit barvami. Pochopitelně těmi olympijskými. Budovy, mosty a 370 kilometrů silnic metropole byly pomalovány oranžovou, modrou a zelenou. Stejné barvy budou mít také uniformy tisíců olympijských pomocníků.

Četné fasády budov ozdobí obří fotografie řeckých a zahraničních fotografů, samozřejmě se sportovními motivy, podél všech důležitých silnic budou viset pestrobarevné transparenty s nápisem "Welcome" a všude budou vlát vlajky.

Přímé i nepřímé investice Atén a Řecka se odhadují na osm miliard eur. Pro metropoli jsou olympijské hry 2004 více než svátkem sportu také poslední příležitostí prosadit nezbytné projekty infrastruktury. Povedlo se. Vznikly dvě nové trasy metra a nová tramvajová síť za 380 milionů eur.

Mimochodem tramvaj je v Aténách staronový dopravní prostředek, před 44 lety byl totiž tento způsob dopravy jako pomalý a zastaralý zrušen. Návštěvníci Atén i místní bezesporu uvítají také rychlovlak, který spojí město s letištěm, či novou, 72 kilometrů dlouhou tříproudovou dálnici.

Organizátoři her se snaží přilákat do země víc turistů a nabízejí fanouškům vyžití ve všech směrech. "Každou noc se má město proměnit v obří párty. K vidění bude více než 500 koncertů a živých vystoupení, výstavy, loutková představení a mnoho dalšího. Atény se pokusí zkombinovat antické mýty a historii se svou moderní současností," slibuje starostka Dora Bakojannisová.

Pořadatelé také očekávají, že olympiáda přiláká do Atén a na stadiony nejenom cizince, ale také zhruba čtyři miliony Atéňanů. Prý až 60 procent obyvatel chce během olympiády zůstat ve svém městě, nikoli jako obvykle odjet pryč na dovolenou. Asi 40 procent ze 2000 dotázaných v nejnovějším průzkumu dokonce plánuje alespoň jednou navštívit stadiony. Dosud si však vstupenku koupilo pouze 7,3 procenta dotázaných.

Optimismus institutu pro výzkum veřejného mínění však příliš nesdílí hotelová branže. "Momentálně to vypadá, že takových šest tisíc z celkového počtu 35 tisíc lůžek zůstane prázdných," obává se ředitel svazu hoteliérů Gerasimos Fokas. Jako první opatření svaz snížil ceny nápojů v hotelových barech o 35 procent. Nižší počet rezervací si hoteliéři vysvětlují nejistou situací v souvislosti s mezinárodním terorismem.

Na zajištění bezpečnosti svátku sportu Řekům nesmírně záleží. Olympijskou vesnici obklopí až čtyři metry vysoká dvojitá zeď, v akci bude 70 tisíc policistů. Nebe nad metropolí bude brázdit obří vzducholoď, která bude monitorovat situaci ve městě a poskytovat pomocí živého přenosu přehled bezpečnostním složkám.

Z paluby 61 metrů dlouhého vzdušného plavidla bude možné rovněž odposlouchávat telefonní hovory a zepelín by měl rovněž pomáhat se zásahem proti případnému chemickému útoku. Podobné zařízení nasadili už američtí organizátoři olympijských her v Atlantě i v Salt Lake City a také pořadatelé fotbalového mistrovství světa v roce 1994.

Dále čtěte: Nad dějištěm olympijských her už létá i vzducholoď

NOVÁ TRAMVAJ. V Aténách už mají připravenou městskou dopravu pro návštěvníky olympijských her. Tramvaj jede na náměstí Syntagma 19. července 2004.

Autoři:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...Najdete na iDNES.cz