Olympijské časomíry: od třiceti stopek k tunám přístrojů

CÍLOVÁ KAMERA 1964 - Při běhu na 100 metrů v Tokiu dohlíželo kromě fotokamery na pořadí v cíli i 21 rozhodčích. | foto: Omega

19 2008
Když v roce 1932 v Los Angeles poprvé dostala časomíru olympijských her na starost soukromá firma, vystačila si švýcarská společnost Omega s jedním technikem a třiceti stopkami. Ty umožnily měřit čas s přesností na desetinu vteřiny a vytvořeno i díky nim bylo téměř dvacet světových rekordů.

Na minulou letní olympiádu v Aténách už s sebou Omega vezla 350 tun měřicího materiálu, k tomu i početný tým specialistů.

V podstatě na každých olympijských hrách od roku 1932 švýcarská firma představila nějakou větší či menší novinku, která měla pomoci snižovat lidské chyby a zvyšovala přesnost měřicích přístrojů.

A i právě probíhající hry v Pekingu znovu potvrdily, jak velkou roli měřicí technika při jednotlivých disciplínách hraje. Že pomáhá k překonávání starých časů, a tím i k posunování lidských hranic.

Světové rekordy se přestaly dávno posunovat po desetinách vteřiny, ale třeba jako v Pekingu v očekávaném běhu na 100 metrů v podání jamajského rychlíku Bolta o tři setiny.

Jedna setina sekundy na stejných hrách rozhodovala i o úspěšné cestě amerického plavce Phelpse za rekordními osmi zlatými medailemi. Sedmá v pořadí se zrodila v těsném finiši se Srbem Miloradem Čavičem.

"V první chvíli jsem si myslel, že jsem prohrál," přiznal Phelps.  Zvítězil jsem o nejmenší možný kousek, o jaký jen vyhrát jde. Ale měřicí systém řekl, kdo vyhrál. Co vím, tak tohle zařízení nikdy předtím žádnou chybu neudělalo."

Setina vteřiny rozhodovala i napínavý dvojskif žen, kdy se z vítězství nad německou dvojicí radovaly novozélandské veslařky.

Ani tak dokonalá měřicí technika, jako je při hrách v Pekingu,  však nedokázala rozsoudit ženský sprint na 100 metrů. Ani za pomoci vysokorychlostní cílové kamery, která je schopná zachytit až 2 tisíce snímků za vteřinu, se nerozhodlo, zda skončila druhá Jamajčanka Simpsonová, či její krajanka Stewartová.

Dřív museli rozhodčí takové situace zvládnout i za pomoci svých očí a obyčejných stopek.


.

Zde jsou hlavní milníky ve vývoji  časomír a speciálního vybavení týkajícího se měřicích přístrojů v průběhu olympiád.


1932 – na desetinu přesně. Časomíra v Los Angeles je poprvé svěřena firmě Omega, jejíž stopky jsou schopné měřit dosažené časy s přesností na desetinu sekundy.


1948 – cílová fotokamera. Poprvé se objevila v Londýně. Pomohla vyřešit pořadí závodů s hromadnými starty. Časomíra byla současně propojena se startovací pistolí a atleti poprvé startovali z bloků.


1952 – elektronická časomíra.
V Helsinkách začala éra elektronického měření času, který se už mohl určovat s přesností na setiny sekundy. Přesto se oficiální časy stále měřily ručně na desetiny. Poprvé byla elektronická časomíra oficiálně použita až v Mexiku v roce 1968.

1968 – dotykové podložky. Revoluce v plavání. Umožnily zaznamenat všechny individuální časy. Reagovaly jen na dotyk plavce, nebyly ovlivněny šploucháním vln. Za startovacími bloky byly navíc umístěny hlásiče, díky nimž všichni závodníci slyšeli startovací výstřel současně.


1984 – startovací bloky. V Los Angeles byly poprvé na olympiádě v atletice i plavání použity startovací bloky s tlakovými detektory. Odhalovaly předčasné starty, lidským okem nepostřehnutelné. Pokud někdo vyrazil předčasně, ozval se signál, který závod zastavil.


1988 – éra počítačů. V Soulu (už i na zimních hrách v Calgary) měla premiéru počítačová časomíra. Pro olympijský stadion v Soulu navíc Omega vytvořila barevnou videotabuli o rozměrech 14 x 9 metrů.


1996 – systém GPS. Global Positioning System byl v Atlantě poprvé použit při jachtingu. Čas a pozice lodí byla určována pomocí družice.


2008 – vysokorychlostní kamera. V Pekingu dohlíží na pořadí v cíli nové kamery schopné zachytit až dva tisíce záběrů za jedinou vteřinu.Nejčtenější

Příliš bohatý život a předčasná smrt mocného funkcionáře Baumanna

Patrick Baumann hovoří v Los Angeles o chystaných olympijských hrách.

VIDEO Patrick Baumann byl snad všude. Mnohému předsedal, kdekomu šéfoval. Hodně toho změnil, počtu...

Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...

Další z rubriky

Plavec Jedlička: Takový masakr jsem nečekal

Jiří Jedlička

Tušil, že se v pekingském bazénu budou dít velké věci. Ale realita předčila jeho očekávání. Jiří...

Poslechněte si olympijskou píseň Tří sester pro oštěpařku Špotákovou

Oštěpařka Špotáková (vlevo) a zpěvák Lou Fanánek Hagen

VIDEO Zlatá olympijská vítězka Bára Špotáková patří mezi nadšené fanynky Tří sester. Kapela se oštěpařce...

Desetibojař Změlík vydražil vítězný dres Špotákové za 330 tisíc

Podepsaný dres Barbory Špotákové

VIDEO Exkluzivně Originální dres oštěpařky Barbory Špotákové, v němž posledním hodem vyhrála zlatou olympijskou...Najdete na iDNES.cz