Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olympijské cíle? Překročit rozpočet

14 2004
Praha - Rozpočet Českého olympijského výboru na olympijské hry v Aténách je 29,5 milionu korun. Z toho sedm je vyhrazeno na odměny pro sportovce, zlatý medailista v individuální disciplíně zinkasuje milion. "Přál bych si, abychom rozpočet překročili," říká místopředseda ČOV pro ekonomiku a marketing Karel Bauer.

Česká výprava cestuje do Atén v rekordními 136 sportovci, přičemž tento počet můžou ještě rozšířit atleti, kteří můžou plnit limity do 9. srpna, a baseballisté.

Tři sportovci mají resty

Všichni nově "příchozí" musí splnit stejné podmínky jako už schválených 136 členů výpravy, tedy se kromě jiného zaregistrovat do systému virtuálních zdravotních karet IZIP. Z nominované výpravy tuto podmínku zatím nesplnili tři sportovci.

"Nemám zapotřebí zveřejňovat jejich jména," odmítl místopředseda pro sport František Dvořák. Jde o sportovce, kteří se do nominace dostali na poslední chvíli. "Takže to není věcí nějakého nechtění, ale časového problému," dodal.

Vedení olympijského výboru však chce mít přehled o zdravotním stavu všech sportovců. "I proto, že mnohokrát nebyla v minulosti ideální informační linka mezi sportovci a svazy," vysvětlil vedoucí lékař výpravy Jaroslav Větvička.

Velká výprava je dle šéfa českého sportu pozitivním signálem. Za jakých podmínek se bude moct nazývat úspěšnou? "Nechceme úspěch měřit pouze medailemi. Ale osm bychom mohli přivést," odhadoval předseda ČOV Milan Jirásek počet cenných kovů. Deník USA Today jich v olympijských prognózách předpověděl Čechům až deset.

"Za úspěch budu považovat, když se přiblížíme medailové úrovni ze Sydney. Ale nevím, kam zařadit ty podmedailové umístění. " přiznal Jirásek. Z Austrálie přivezli Češi právě osm medailí.

Řekové budou fandit Čechům

"Věřím, že vám naši Bohové pomůžou. Navíc tam máte fanoušky zadarmo, protože jste s nimi prohráli ve fotbalu," žertovala atašé české výpravy Anabella Stenguová. Řekové vyřadili v semifinále nedávného mistrovství Evropy ve fotbale český tým, získali titul - a organizátorské práce pokročily obrovským krokem vpřed. "Řekové viděli, jak dobrým velvyslancem je sport," podotkla velvyslankyně České republiky v zemi, která za měsíc přivítá olympijské hry, Jana Bulenová.

"Z devadesáti procent je všechno hotové," zdůraznila Anabella Stenguová. Ani ona se už žádnými velkými problémy nezabývá. "Všechno jsem vyřešila. Promiňte, já to nedělím na velké a malé problémy. Dostanu úkol a řeším," smála se.

Největší komplikace ji přineslo ubytování - veslaři, rychlostní kanoisté, vodní slalomáři, cyklisté, triatlonisté ani jachtařka Šmídová nebudou po celou dobu olympiády bydlet přímo v olympijské vesnici a Stenguová ve spolupráci s ČOV jim sháněla "azylové ubytování" v blízkosti jejich sportovišť.  Jenže Řekové chtěli vydělávat. "Byl to zmatek," přiznala. Za měsíc to však prý bude jiné. "Máme nové Atény a už se na vás těšíme," dodala česká atašé.

Členy české výpravy identifikuje lehce - na slavnostní ceremoniál nastoupí výprava v oblecích krémové barvy s modrými košilemi a klobouky. Pro volný čas mají sportovci k dispozici širokou kolekci v přírodních barvách, mezi kterými nechybí žlutá ani oranžová.

Čeští fanoušci si s cestou do dějiště letošního sportovního svátku také nemusí dělat starosti. Cestovní kancelář Egey Travel, která je partnerem Českého olympijského výboru pro srpnové Hry, snížila ceny pobytových zájezdů a samostatných letenek do Atén. Ceny třídenních zájezdy se pohybují od 19 900 Kč na osobu, studenti si můžou koupit jednosměrnou letenku již od 4990 Kč a zpáteční od 7990 Kč.

Čeští reprezentanti pózují při přehlídce oblečení pro olympijské hry v Aténách.

Oblečení českého týmu na olympijské hry v Aténách září barvami léta.

Autor:


Další z rubriky

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz