Phelps v Londýně přišel o další zlato, Baumrtové těsně uniklo finále

Znakařka Simona Baumrtová obsadila v semifinále desáté místo. (29. července 2012) | foto:  Dan Materna, MAFRA

29 2012
Ani druhý londýnský závod neskončil pro plavce Michaela Phelpse ziskem olympijského zlata. Americká štafeta na 4x100 metrů volným způsobem se musela sklonit před francouzským kvartetem. Yannick Agnel ve finiši předčil Ryana Lochteho.

Během druhého dne plaveckých finále v Londýně padla hranice lidských možností hned dvakrát. Americká plavkyně Dana Vollmerová získala zlato na 100 metrů motýlek ve světovém rekordu 55,98 sekundy. Jihoafričan Cameron van der Burgh opanoval 100 metrů prsa časem 58,46 sekundy.

Baumrtová končí, ale je spokojená

Znakařka Simona Baumrtová obsadila v semifinále desáté místo, o dvě příčky jí tak unikl postup do bojů o medaile. Časem 1:00,02 minuty zaostala o pouhé tři setiny za svým dopoledním českým rekordem. Za postupovou osmou pozicí zaostala o 20 setin.

Baumrtová v dopolední rozplavbě překonala český rekord, když se poprvé dostala pod jednu minutu. Pokořila ji o setinu a své vlastní maximum z letošního "bronzového" mistrovství Evropy v Debrecínu zlepšila o 58 setin vteřiny. Ani tento výkon by jí ale v semifinále nestačil na postup, osmá Číňanka Fu Jüan-chuej prošla do finále časem 59,82 sekundy.

"Trošičku mě mrzí, že to není to osmé místo, ale já vůbec nepočítala ani s desátým, navíc s takovými časy," prohlásila Baumrtová v cíli spokojeně. "Je to super. I když ty dvě desetiny trošičku mrzí, ale vím, že jsem pro to udělala všechno. Kdyby mi někdo předtím řekl, že budu úspěšně bojovat o desáté místo na olympiádě, tak bych řekla, že je idiot. Je to super. Jsem úplně nadšená," dodala.

Phelps poprvé stříbrný a znovu zklamaný

Michael Phelps získal sedmnáctou olympijskou medaili, poprvé stříbrnou. Čtrnáctinásobný olympijský vítěz skončil se štafetou USA ve finále závodu na 4x100 metrů volný způsob druhý za Francií, jejíž finišman Yannick Angel ve finiši nečekaně přespurtoval vítěze sobotní polohové čtyřstovky Ryana Lochteho. Phelps plaval za Američany druhý úsek.

Držitel rekordních osmi zlatých z minulých her v Pekingu potřebuje získat ještě jednu medaili, aby se vyrovnal nejúspěšnější sportovkyni olympijské historie Larise Latyninové. Sovětská gymnastka nasbírala celkem 18 medailí. Phelpse v britské metropoli čeká ještě pět startů.

Vollmerová poprvé pod 56 sekund

Vollmerová se rekordem 55,98 sekundy postarala o první prolomení hranice 56 vteřin. Předchozí maximum na 100 metrů motýlek stanovila v roce 2009 v Římě časem 56,06 sekundy Švédka Sarah Sjöströmová, která v londýnském finále skončila čtvrtá o 23 setin za medailovými pozicemi.

Fotogalerie

Stříbro získala Číňanka Lu Jing se ztrátou 89 setin za Vollmerovou a bronz v čase 56,94 vteřiny Australanka Alicia Couttsová, která v sobotu získala zlato ve štafetě na 4x100 metrů volný způsob.

Čtyřiadvacetiletá Vollmerová se raduje při svém druhé účasti pod pěti kruhy z druhého triumfu.

V Aténách v roce 2004 byla součástí vítězné americké štafety na 4x200 metrů volný způsob, která tehdy rovněž překonala světový rekord. V individuálním závodě startovala poprvé až nyní v Londýně.

Van der Burgh překonal Rickarda i Kitadžimu

Jihoafrický plavec Cameron van der Burgh získal na olympijských hrách v Londýně zlato na 100 metrů prsa v novém světovém rekordu 58,46 vteřiny.

O 12 setin předčil výkon Australana Brentona Rickarda z mistrovství světa 2009 v Římě. Druhý skončil s odstupem 47 setin Australan Christian Sprenger, bronz získal v čase 59,49 Američan Brendan Hansen.

Kosuke Kitadžima z Japonska, který na trati 100 metrů prsa vládl jak v Aténách, tak v Pekingu, obsadil až pátou pozici.

Ve finále kraulařek na 400 metrů vyhrála Francouzka Camille Muffatová v čase 4:01,45 minuty a postarala se o nový olympijský rekord. Stříbro patří Američance Allison Schmittové a bronz získala v domácím prostředí Britka Rebecca Adlingtonové, vítězka z minulé olympiády v Pekingu.

Autoři: ,

Další z rubriky

Šampioni předávali vydražené věci, peníze pomohou i chlapci na vozíku

Úspěšní dražitelé a zástupci českých medailistů pózují po slavnostním předávání.

VIDEO "Přeju hodně bezpečné zábavy s ostrým kordem," smál se pětibojař David Svoboda. "Moc gratuluju,"...

Olympijská aukce vynesla 576 tisíc, nejvíc lákal dres Kulhavého

Aukce věcí od českých medailistů z Londýna

VIDEO Přesně 576 tisíc korun vynesla dobročinná aukce sportovních suvenýrů od všech deseti českých...

VIDEO: U autobusu klikovali olympionici, fanoušci jim děkovali za medaile

Klikující autobus na Staroměstském náměstí v Praze

VIDEO V neděli odpoledne na Staroměstském náměstí poděkovali lidé olympionikům i paralympionikům za...

Najdete na iDNES.cz