Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Olympijské hry 1984: Američané údajně kryli dopující atlety

Carl Lewis. Dodnes se vedou spory o tom, zda dopoval, či ne. | foto: Jan ZátorskýMF DNES

7 2009
Byla to olympiáda ve znamení komunistického bojkotu. Byla také plná lží? Olympijské hry v Los Angeles 1984 slaví čtvrt století od svého konání.

"Dlouho platily za poslední nevinné hry před nástupem éry anabolických steroidů," připomíná list Los Angeles Times.

John Hoberman, expert z University of Texas, se jen pousměje: "Přitom steroidy už tehdy dávno ovládaly scénu. Jen fanoušci žili v nevědomosti."

Kalifornský deník Orange County Register nyní citoval "důvěryhodné zdroje z Olympijského výboru USA", které potvrdily, že těsně před zahájením her v Los Angeles se činovníkům povedlo utajit pozitivní dopingové testy 34 atletů USA, především na testosteron.

Všichni se vyhnuli trestu! Skandály hvězd byly nežádoucí.

Funkcionáři USA tehdy dokonce radili svým sportovcům, jak dopovat, naznačil Dick Pound, někdejší šéf Světové antidopingové agentury WADA.

Varováním byly Panamerické hry 1983 v Caracasu. Německý profesor Manfred Donike před nimi vyvinul nové, účinnější metody na odhalování dopingu. Poté, co díky nim usvědčil v Caracasu z použití steroidů kanadského vzpěrače, dvanáct atletů USA narychlo a neočekávaně odletělo domů.

Podle Pounda následně američtí atleti dostali přístroje, na nichž si sami mohli testovat, zda jsou po aplikaci dopingu už "čistí".

Přední sprinterka DianaWilliamsová před senátní komisí přiznala, jak na jaře 1984 obdržela od Olympijského výboru USA dopis, že měla v přípravném období na hry pozitivní dopingový test – s výzvou, aby během her byla za každou cenu čistá. Trest? Žádný!

Britská BBC navíc informovala, že v závěru her se ztratily z hotelového pokoje Alexandra de Merode, šéfa lékařské komise MOV, dokumenty nejméně k devíti pozitivním testům.

Atleti USA získali v Los Angeles 35 medailí. Kolik z nich asi je bez poskvrny? "Já čistá byla," říká vítězka stovky Evelyn Ashfordová.

"Ale dopingu kolem mne pak stále přibývalo. Ve finále na hrách v Barceloně 1992 už nebyl čistý nikdo."

Pat Connolly, kouč elitních atletů a bojovník proti steroidům, teď vyzývá funkcionáře z roku 1984: "Dejte nám jména viníků. Mám obavu, že budou takřka totožná s přehledem medailistů."

Případ Carl Lewis

Čtyřikrát zlatý Carl Lewis byl hrdinou her v Los Angeles 1984. V roce 2003 Wade Exum, jeden z ředitelů Olympijského výboru USA, předal časopisu Sports Illustrated kopie dokumentů, podle nichž byl Lewis před olympiádou v Soulu 1988 třikrát pozitivně testován, a měl být tudíž z her vyloučen. Olympijský výbor USA však tehdy výsledky testů údajně ututlal. Dopoval Lewis už v Los Angeles? Sám provinění popírá.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze