Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 24. října 2017 Nina

Olympijské hry ano, ale pro všechny

29 2007
Ten statný jelen, sen všech nimrodů, ještě neopustil lůno matky laně, a už se lovci perou o majestátní paroží, libové masíčko na gulášek i steaky. Tak může někomu připadat snaha místních politiků získat olympijské hry pro své regiony. Zdá se, že by se Česká republika mohla zapsat do historie tím, že olympiáda nebude spojována s jedním městem, ale s celou zemí.

A proč ne? Chce snad někdo tvrdit, že zrovna v Praze jsou nejlepší podmínky pro závody horských kol nebo soutěže kanoistů na divoké vodě?

Zviditelnit celou zemi tím, že se u nás uskuteční olympijské hry, není úplně špatný nápad. Možná i Američané, kteří získají jistě nejvíce medailí, a tudíž budou tyto hry vysílat v televizi, konečně pochopí, jaký je rozdíl mezi Českou republikou a Čečenskem.

Praha už řadu let stahuje pozornost ciziny jen na sebe. Nikdo jí přitom neupírá, že je krásná a ojedinělá.

Ale stejně tak je ojedinělá Šumava se svými skvostnými terény pro cyklisty, podobně jako jiné regiony, o kterých bohužel stále nemají cizinci ponětí.

Upřímně řečeno, Praha se stejně ucpe a její obyvatelé z toho mumraje zešílí, pokud se město o hry nepodělí. Země je natolik malá, aby nedělalo potíže rozložit sporty do různých měst. Konečně by se mohlo skutečně pohnout s výstavbou dálniční sítě, železničních koridorů a letišť.
 
Symbol olympijských her je propletenec pěti různě barevných koleček. Olympijskými kruhy se už dnes v komunální politice začínají nazývat korupční vztahy. Alegorie s propletenými kruhy je výmluvná: Kdo zasahuje do jaké barvičky? Kde se zájmy kříží? Kde je průnik sfér vlivu?

Ale i zpětně se dá o olympiádě hovořit jako o propletenci korupčních vztahů: tak mohutná státní zakázka, jakou olympiáda je, vytváří ideální prostor pro korupci. V zemi, kde snad už jen chovanci ústavů pro mentálně postižené nevěří tomu, že zde korupce doslova vládne, je olympiáda pravým rájem pro všechny stavební firmy.

Bude se spěchat, aby práce byly odvedeny včas. Olympijský oheň nemůže vzplanout o týden později. A tak se udělá vše pro to, aby stadiony, dráhy a tribuny byly hotovy. Jestli se dnes u mnoha zakázek nehledí na miliony, pak se nebude hledět na miliardy.
 
Dnes se politici nemohou shodnout, zda hry ano, nebo ne a zda v Praze, či v celé zemi. Měli by také přemýšlet, v jakém korupčním prostředí se olympiáda odehraje. Jinak bude opravdu drahá. Pokud toho nebudeme schopni, bude lepší nechat toho jelena běhat raději po lesích v jiné, morálně vyspělejší zemi. A počkat si, až jeho paroží a spolu s ním prestiž země stoupnou na ceně.

Autoři:


Avokádové quacamole
Avokádové quacamole

Rychlovka, kterou zvládne a miluje každý.

Najdete na iDNES.czmobilní verze