Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Slzy na palubovce: Češky kvůli porážce, Francouzka díky žádosti o ruku

BUDE LÍP. České basketbalistky končí ve čtvrtfinále, Kateřinu Elhotovou utěšuje Ilona Burgrová. V pozadí Alena Hanušová. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

8 2012
Londýn (Od zpravodajů iDNES.cz) - Vteřinu před koncem zápasu vyhodila francouzská kapitánka Celine Dumercová míč vysoko do výšky. Než dopadl na zem, bylo dobojováno. Francie slavila postup do olympijského semifinále, po českých tvářích tekly slzy.

Francouzské basketbalistky na sebe naskákaly a ve středovém kruhu udělaly velkou hromadu. Češky měly hlavy v dlaních, mnohé plakaly.

"Pro všechny je to obrovské zklamání. Taková šance se nenaskýtá," upozornila Jana Veselá na fakt, že ještě na začátku poslední čtvrtiny vedl český tým o deset bodů.

Fotogalerie

"Šance jít do semifinále byla obrovská, na postup jsme rozhodně měly. Je to velké zklamání. Není se co divit, že holky byly špatné a brečely," dodala pivotka.

Ilona Burgrová utěšovala plačící Kateřinu Elhotovou, pod nimi ležela na zemi Jana Veselá. Zklamané hráčky rychle pospíchaly do šaten, k rozhovorům se zastavily jen tři. Ostatní chtěly být samy, nechtěly se o své slzy dělit s kamerami a diktafony.

Mnohé v tu chvíli nejspíš tušily, že tohle mohla být jejich poslední šance vydobýt si slávu pod pěti kruhy. "Možná je to pro každou z nás poslední olympiáda," upozornila Jana Veselá na fakt, že mnoho zkušených hráček bude pomýšlet na konec reprezentační kariéry.

Tahle generace hrála čtvrtfinále olympijského turnaje potřetí za sebou. Letos však měla k postupu do medailových bojů suverénně nejblíž. "V Pekingu jsme prohrály s Australankami o třicet bodů, předtím v Aténách s Ruskem taky hodně. Ale myslím, že letos můžeme říci, že jsme odešly se ctí. Bojovaly jsme a nemáme se za co stydět," prohlásila Eva Vítečková.

Jen ten způsob, jakým Češky prohrály, ten bolí. "Takhle blízko jsem postupu na olympiádě nikdy nebyla. V tomto nemám zkušenost. A to už něco odehraného mám. Bude to mrzet, ale týden nad tím přemýšlet nebudu," dodala nejlepší česká střelkyně s tím, že si v noci dá pivo, aby zapila smutek.

VEZMEŠ SI MĚ? Francouzku Isabelle Yacoubou požádal po utkání její italský

VEZMEŠ SI MĚ? Francouzku Isabelle Yacoubou požádal po utkání její italský přítel o ruku.

VEZMU! Francouzská basketbalistka se slzami v očích nabídku přijímá.

VEZMU! Francouzská basketbalistka se slzami v očích nabídku přijímá.

To bílý tábor se o úterní půlnoci utápěl v radosti i úlevě - vždyť ještě pár minut před koncem se naděje Francouzek zdály být hodně chabé. Jenže v parádním závěru nakonec Dumercová a spol. vystřílely semifinále. A navíc mohou slavit olympijské zásnuby.

Pivotka Isabelle Yacoubouová totiž dostala od svého italského přítele nabídku k sňatku. "Vezmeš si mě?" stálo na ceduli, kterou držel mladík na ochozu.

Ani francouzská basketbalistka se neudržela a propukla v pláč. Jenže tohle byly slzy štěstí...

Najdete na iDNES.czmobilní verze