Čeští biatlonisté daleko od medaile, smíšenou štafetu ovládla Francie

ZLATO. Francouzský biatlonista Martin Fourcade v cíli olympijského závodu ve smíšené štafetě v jihokorejském středisku Alpensia. (20. února 2018) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

20 2018
Z poslední olympiády v Soči obhajovali stříbro, bývala to jejich výstavní disciplína. Smíšené štafetě se však Koreji medailová vidina postupně vzdalovala, čeští biatlonisté nakonec dokončili úterní závod na osmém místě. Ze zlata se raduje Francie díky skvostnému výkonu finišmana Martina Fourcada.

Bronz z mistrovství světa 2013 v Novém Městě na Moravě. Tři roky starý světový titul z Kontiolahti. Nebo olympijské stříbro ze Soči 2014.

Češi v úterní smíšené štafetě na parádní medailová představení na velkých akcích nenavázali, v Pchjongčchangu dojeli osmí.

ON-LINE

Podrobná reportáž ze závodu

Český tým nezaostával běžecky, o lepší výsledek připravila obhájce stříbra především nepřesná střelba. „Musí se to sejít všechno, osm dobíjení je bohužel moc. V těchhle štafetách nejede nikdo slabý a těžko se mažou chyby ze střelnice,“ zhodnotil pro Českou televizi Ondřej Moravec, který závodil na třetím úseku.

„Chtěli jsme být do šestého místa, chyběl k tomu kousek. Šesté místo bylo vysněné, takhle je z toho normální výsledek,“ doplňoval poslední člen české štafety Michal Krčmář.

Fotogalerie

Zatímco český finišman a stříbrný medailista z olympijského sprintu dokončoval závod, za cílovou čárou už dávno křepčili čerství medailisté. Nejvíc juchali členové a členky vítězné francouzské štafety, ke zlatu nejvíce přispěl brilantní výkon Martina Fourcada.

Dvojnásobný zlatý medailista z individuálních klání v Koreji vyrážel na závěrečný úsek ze třetího místa s více než půlminutovou ztrátou na čelo.

Po bezchybných položkách a famóznímu představení na trati si mohl v závěru dovolit luxus. Na poslední desítky metrů Fourcade chňapl do rukou francouzskou vlajku, se kterou nadšeně zdravil diváky.

Společně s ním slavili týmový olympijský triumf krajané Marie Dorin Habertová, Anais Bescondová a Simon Desthieux.

Stříbro míří do Norska, které v medailové jízdě nezbrzdilo ani trestné kolo. Bronz v dramatickém dojezdu vybojovali Italové, když Dominik Windisch přespurtoval a „přechytračil“ Němce Arnda Peiffera. „Moc se mi to nezdálo,“ podotkl Moravec o diskutabilním závěru, v němž Ital na poslední chvíli změnil koridor pro závěrečný finiš. I kvůli tomu Peiffer ztratil rychlost a nedokázal pro Německo získat bronz.

„Být Němci, podával bych protest. Ital se nezachoval moc gentlemansky,“ glosoval Moravec, který byl v Soči členem stříbrného olympijského mixu.

Druhou pamětnicí čtyři roky starého úspěchu byla Veronika Vítková, která stejně jako v Rusku českou štafetu rozjížděla.

Chyby na úvod. Pak naděje a postupný propad

Na první střelbu dojela Veronika Vítková v chumlu šestnácti závodnic. Dvakrát však opravovala a hned na úvod nabrala ztrátu 25 sekund. „Bylo potřeba dobít ležku na první pokus,“ kála se 29letá reprezentantka. Tragicky zastřílela Slovenka Fialková, z jejíž osmi nábojů našel černý terč pouze jeden jediný.

Česká biatlonistka Veronika Vítková v olympijském závodu ve smíšené štafetě....

Česká biatlonistka Veronika Vítková v olympijském závodu ve smíšené štafetě.

Ani na druhé položce se Vítková nevyvarovala omylu. Jedno zaváhání ale bleskově napravila a ze střelnice odjela desátá. Na čele zmizela přesná italská rychlostřelkyně Vittozziová.

Češka v posledním dvoukilometrovém okruhu běžecky excelovala. Na trati předjela několik závodnic, ztrátu na čelo umazala o necelých deset sekund a předávala jako čtvrtá. „Jelo se mi výborně, škoda mojí střelby,“ zhodnotila Vítková, která při rozhovoru držela zlomenou flintu.

„V cíli mě Američanka dupla na lyži, spadla jsem a takhle to dopadlo,“ líčila smutně Vítková, zatímco se na trati bila druhá členka české štafety Markéta Davidová.

Česká biatlonistka Markéta Davidová v olympijském závodu ve smíšené štafetě....
Česká biatlonistka Markéta Davidová v olympijském závodu ve smíšené štafetě....

Markéta Davidová v olympijském závodu ve smíšené štafetě.

Český kvartet se stal jedním z pronásledovatelů vedoucího tria - Itálie, Německo, Francie. Stejná trojice biatlonistek, byť s většími rozestupy, odjížděla ze střelnice i po třetí položce. Naopak Davidová se ležkou protrápila. Sice nemusela na trestné kolo, ale tři dobíjení srazila českou štafetu až na třinácté místo s více než minutovou ztrátou.

„Už první průser byl, že jsem z pěti ran dvě nedala. Nevím, co se tam dělo. Byla jsem asi nervózní, ale snažila jsem si nepřipouštět, že můžu jít na trestné kolo,“ vyprávěla bezelstně nejmladší členka české štafety.

Davidová se naopak blýskla na následující stojce. Rozvážná, ale čistá položka vrátila český kvartet do první desítky, na medailové pozice se ztráta ztenčila zhruba na půlminutu. „Zvládla jsem to, ale celkově to není něco, za co bych měla být pochválená,“ podotkla Davidová, která v závěrečném okruhu předstihla dvě soupeřky.

Čeští biatlonisté Markéta Davidová a Ondřej Moravec při předávce v olympijském...
Český biatlonista Ondřej Moravec v cíli olympijského závodu ve smíšené štafetě....
Český biatlonista Ondřej Moravec v cíli olympijského závodu ve smíšené štafetě....
Český biatlonista Ondřej Moravec v cíli olympijského závodu ve smíšené štafetě....

Ondřej Moravec na konci svého úseku ve smíšené štafetě.

Ondřeje Moravce poslala na trať z osmé příčky, na špici ztráceli Češi něco málo přes minutu. Český reprezentant zahájil závod bezchybnou položkou. I po první mužské ležce na čele svištěli Němci, druhá příčka patřila Itálii. Za osamocenými lídry se utvořila skupina pronásledovatelů, do níž se díky Moravcovi řadili i Češi.

Zkušený Čech úplně nepohořel ani na stojce. Jedna chyba ve vyrovnaném poli však znamenala lehký propad. Češi ze šesté střelby odjížděli na devátém místě a umístění český reprezentant moc nevylepšil ani na trati, běh mu přestal „šmakovat“.

„První dvě kola nebyla špatná, ale poslední kolo jsem toho měl plné zuby,“ přiznal zkušený Moravec, jenž předával jako devátý. Na čelo český tým ztrácel minutu a 23 vteřin a před posledním úsekem bylo jasné, že medailové naděje jsou fuč.

Český biatlonista Michal Krčmář v olympijském závodu ve smíšené štafetě. (20....

Michal Krčmář ve smíšené štafetě.

„V mužích nejsme rozdíloví závodníci,“ uznal český finišman Michal Krčmář. „Když nejedeme v kontaktu, je těžké s tím něco dělat. Čekal jsem na chyby přede mnou, jenže ty nepřišly,“ dodával.

Biatlonista z Vrchlabí čistě odstřílel ležku, na stojce jednou dobíjel. Čechy dokázal v konečném zúčtování posunout z deváté na osmou příčku, další soupeři však byli tuze daleko...

Biatlonový program v olympijském areálu Alpensia zakončí klasické štafety. Ženy se v závěrečné disciplíně představí ve čtvrtek, mužské kolegy čeká týmový závod o den později.

Biatlon - smíšená štafeta

XXIII. zimní olympijské hry v Pchjongčchangu

1. Francie (Dorinová Habertová, Bescondová, Desthieux, M. Fourcade) 1:08:34,3 (0 trest. okruhů + 4 dobíjení), 2. Norsko (Olsbuová, Eckhoffová, J.T. Bö, Svendsen) -20,9 (1+11), 3. Itálie (Vittozziová, Wiererová, Hofer, Windisch) -26,9 (0+7), 4. Německo -27,2 (1+7), 5. Bělorusko -55,5 (0+3), 6. Finsko -1:03,9 (0+3), 7. Ukrajina -1:12,1 (0+5), 8. ČR (Vítková, Davidová, Moravec, Krčmář) -1:39,3 (0+8), 9. OSR -2:14,8 (0+10), 10. Rakousko -2:22,0 (0+14).

Autor:

Biatlon na ZOH 2018

Biatlonisté v Pchjongčchangu usilovali o 11 medailových sad. Muži i ženy měly stejný program: sprint, stíhací závod, individuální závod a masový závod, dále se jedou tři štafety: muži, ženy a smíšená.

Michal Krčmář, Veronika Vítková, Ondřej Moravec, Markéta Davidová, Laura Dahlmeierová, Martin Fourcade, Johannes Bö, Anastasia Kuzminová

Nejčtenější

V Calgary olympiádu nechtějí, odpor řeší italská i švédská kandidatura

Juan Antonio Samaranch Jr. představuje kandidaturu Calgary na olympiádu 2026,...

Obyvatelé Calgary se v referendu vyslovili proti pořádání zimních olympijských her v roce 2026....

Pryč od samurajů. Peníze nejsou všechno, jsem patriot, tvrdí Bábek

Tomáši Bábkovi se slastné triumfy dlouho vyhýbaly, ale za poslední rok si vše...

Patřil mezi vyvolené. Jako jeden z mála cizinců jezdil keirin v Japonsku. Zemi, kde je tato...

Další z rubriky

Björndalen je nejlepší. Už v pondělí mě překoná, říká rekordman Dählie

DVĚ LEGENDY. Norský lyžař Björn Dählie (vlevo) blahopřál svému krajanovi Olemu

Exkluzivně Soči (Od našeho zpravodaje) Než si vzal slovo, automaticky zazněl potlesk. Dvanáct olympijských medailí, to je fantastická...

Zrod českého biatlonového bronzu. Vypovídal i „car ruského dopingu“

Biatlonistka Gabriela Koukalová při závodu v areálu Krasnaja Poljana během...

VIDEO O emoce přímo v dějišti přišly. Přesto se štafeta českých biatlonistek s největší pravděpodobností...

Bronz ze Soči má i liberecká nemocnice. Uzdravil se tam rozbitý Soukup

Český biatlonista Jaroslav Soukup dostal při slavnostním ceremoniálu bronzovou...

Alespoň malý kousek z bronzové olympijské medaile biatlonisty Jaroslava Soukupa by měla dostat...

Škoda Superb 2.0 TSI 2016 ·
Škoda Superb 2.0 TSI 2016 ·

r.v. 2016, naj. 64 216 km, benzín
770 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz