Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Bikros hledá svého Aleše Valentu. Londýnskou šanci Češky nevyužily

Z TRIBUNY. Finále mužského bikrosu, jak ho viděli diváci. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

10 2012
Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) - Tři ostré zatáčky, desítky skoků a nespočet ostrých soubojů. Takový je bikros, nejmladší olympijský sport, který na londýnský finálový program přilákal i britského premiéra Davida Camerona a fotbalovou celebritu Davida Beckhama.

"Přijetím na olympijské hry se bikros zprofesionalizoval, konkurence narostla. Už nejsme braní jako sport pro děti," říká český trenér René Živný. "Ale v Česku to musím lidem pořád vysvětlovat. Potřebovali bychom udělat medaili, aby si lidé náš sport pamatovali tak, jako znají díky Aleši Valentovi akrobatické lyžování."

Bikros na OH

Závody na bicyklech s malými dvacetipalcovými koly měly premiéru v Pekingu 2008. Ve skutečnosti jde o superkros, který se od klasického bikrosu liší výškou nájezdu. Superkrosaři startují z osmimetrové rampy.

Trať pro ženy měří 440 metrů, mužská dráha je o deset metrů delší. Rozdíl je ve střední části, kde ženy zajíždějí do tunelu, nad kterým naopak muži létají dlouhým skokem. Ostré zatáčky jsou klopené a vyasfaltované, rovinky se skoky jsou z tvrdé zválcované šotoliny.

Londýn trenérovo přání nesplnil. Do závodu žen sice vyslal bronzovou medailistku z letošního mistrovství světa Romanu Labounkovou a třetí nejlepší závodnici evropského šampionátu Anetu Hladíkovou, ale k medaili měly obě dvě daleko.

Tříkolové semifinále je zastavilo, finálový boj na jedinou jízdu už byl bez nich.

"Je to škoda, postup byl hodně blízko," řekla Aneta Hladíková, která měla před závěrečnou jízdou stejně bodů jako Novozélanďanka Walkerová. Stačilo, aby ji porazila. Třeba s pomocí Labounkové, která jela ve stejné jízdě? "To neděláme, každý jede sám za sebe, to je individuální sport," řekla.

Nakonec si hned v úvodu pomohla Novozélanďanka. Před prvním skokem do Hladíkové drcla a rozhodila ji na celý zbytek závodu. "Byla si dobře vědoma, že jedeme o finále a chtěla si to pohlídat," řekla česká reprezentantka. Soupeřce však nic nevyčítá: "Kdybych byla v té pozici já, tak bych to taky zkusila."

Fotogalerie

Zkušenější Labounková doplatila na horší dráhy, do kterých byla odsouzena pomalým časem ze středeční kvalifikace. "Dobré jsou startovní dráhy jedna až tři, jinak musíte mít štěstí, že se to někde pobouchá nebo že někdo spadne. Bez toho z vnějšku nemáte šanci," řekla Labounková.

Kromě ošklivého pádu Brazilky Steinové z první rozjížďky se však závod obešel bez velkých kolizí, a tak Labounková s umístěními 6. – 5. – 6. neměla nárok do první čtyřky proniknout.

"Ani nejsem zklamaná, závody jsem si moc užila," netrápila se Labounková. "Všichni to tady hrotí, vůbec si to neužívají. Holky jsou úplně vystresované, ale přece nejde o život."

Bavilo se především londýnské publikum, které sledovalo závody plné dramatických momentů. Byl mezi nimi i fotbalista David Beckham. "To je hustý, že přišel na náš sport, který nikdo nesleduje. I když možná mám ten pocit jen z Česka, ve světě je bikros známější," přemýšlela Labouková. Když se dozvěděla, že fotbalová hvězda vzala s sebou i své syny, měla jasno: "Tak ty to musí strašně bavit."

Rodičovská v životopisu: Patří tam, nebo ne?
Rodičovská v životopisu: Patří tam, nebo ne?

Sehnat práci s dítětem se dá, jen se na to musí správně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze